Európsky deň jazykov nás čaká už 26-teho septembra! Oslava rozmanitosti a bohatstva

0
Európsky deň jazykov nás čaká už 26-teho septembra! Oslava rozmanitosti a bohatstva
Zdroj: Pexels.com

Európska únia sa netají mottom o „zjednotení v rozmanitosti”, ktorým chce poukázať na diverzitu krajín a ich úžasnú schopnosť spolupráce a spolupatričnosti. Na rozdiel od niektorých ostatných svetadielov práve Európa, a s ňou aj štáty spadajúce pod EÚ, je aj vďaka svojim jazykom veľmi členitá. Vo štvrtok 26-teho septembra si túto inakosť pripomíname. Na dvere klope Európsky deň jazykov.

Každý rok si vďaka tomuto dňu pripomíname kultúrne obohatenie, zvyky a tradície, ktoré sa nám vďaka cudzím jazykom približujú. Snaží sa pripomínať, aby sme si našu rôznorodosť vážili a kultúrnu rozličnosť využili v náš prospech na rozšírenie obzorov.

Tu je pár jazykových zaujímavostí:

  • Európska únia uznáva vo svojich krajinách až 24 úradných jazykov.
  • Veľa krajín má však svoje miestne jazyky, ktoré toto číslo navýšia až na 200.
  • Napríklad Španielsko disponuje okrem španielčiny až troma oficiálnymi jazykmi: katalánčina, galícijčina a baskičtina.
  • Tieto jazyky pochádzajú s rôznorodých jazykových rodín a nenachádzajú medzi sebou úplné podobnosti.
  • Multilingválnosť je jedna z najväčších hrdostí, ktorú Európania majú. Je úplne bežné, že ľudia hovoria aj tromi či štyrmi jazykmi.
  • Jazyky sú aj na pokraji vyhynutia, napríklad vo Francúzsku je to bretónčina, ktorú sa snažia zachrániť.
  • V Európe existujú múzeá a centrá venované jazykom a jazykovej histórii. Napríklad Múzeum jazykov v Helsinkách.
  • Európa je domovom mnohých jazykovedcov a jazykových inštitútov, ktoré sa zaoberajú výskumom jazykov, vrátane záchrany ohrozených jazykov.

Prečítajte si: Tipy ako sa naučiť cudzí jazyk jednoducho

„Európa je nielen kontinent, ale aj myšlienka. myšlienka o vzájomnej solidarite a jednote.“ – Jean Monnet

Európsky deň jazykov má svoju myšlienku jasne stanovenú. Cieľom je tiež podpora Európanov k štúdiu nových jazykov, vďaka ktorým si zvyšujeme svoje možnosti na štúdium, prácu, cestovanie a celkovo lepší život v rámci únie.

Zdroj: Pexels.com
Zdroj: Pexels.com

Možno sa to ani nezdá, ale aj na Slovensku je štúdium cudzích jazykov, najmä angličtiny, veľmi rozsiahle. Deti sa ju začínajú učiť už v útlom predškolskom veku a pokračujú až do konca ich štúdia. Veľkej popularite sa tešia aj jazykové odbory vysokých škôl, nakoľko je medzi študentami štúdium jazykov veľmi obľúbené.

Tento fakt potvrdzuje aj štúdia, podľa ktorej sa v Európe cudzí jazyk učí až 90 % detí. V prípade dospelých ľudí, je to až 56 % tých, ktorí okrem svojho rodného jazyka ovládajú aspoň jeden ďalší. Na Slovensku tento priemer prekračujeme až do výšky 75 %.

Zdroj: Pexels.com
Zdroj: Pexels.com

Každý jazyk nesie v sebe jedinečný spôsob myslenia, hodnoty a tradície, ktoré obohacujú našu spoločnú európsku kultúru. Aj keď je sociálny dištanc v dnešnej dobe obľúbený, jazyky sú spôsob akým si všetci vieme byť aspoň o kúsok bližšie. Sú zdrojom porozumenia, vzájomného rešpektovania sa a spolupatričnosti. Ďakujeme ti, drahá Európa!

žiadne príspevky na zobrazenie