Španieli sú známi svojou otvorenou povahou, veselým tónom hlasu a duchom pre oslavu života. Žijú emóciami a čerpajú pozitívnu energiu bežných dní. Oproti Slovákom sú liberálni a nevidia nič zlé v tom, byť kontroverzný či výrazný.
Možnosť zažiť si život v Španielsku, som dostala aj ja, keď som sa rozhodla prijať prácu v turizme a službách počas letnej sezóny. Rozdielov, ktoré som spozorovala, je tu skutočne neúrekom. Niektoré však boli tak markantné, že si zaslúžia svoj vlastný článok. Toto je 8 najväčších kultúrnych šokov, ktoré som ako Slovenka v Španielsku mala možnosť zažiť na vlastnej koži, počas troch pracovných mesiacov.
1.Rozvody
Španieli, aj napriek tomu, že sú rodinne založení, rodiny často obmieňajú. Zatiaľ čo na Slovensku je rozvodovosť vo výške približne 28 %, v Španielsku sa vyšplhala až na 60 %. To ešte nie je všetko. Až polovica zo spomenutých španielskych párov sa rozvedie už po prvých dvoch rokoch spolužitia. Je bežné zosobášiť sa aj trikrát počas života.
2.Životné načasovanie
Priemerný vek, kedy sa Slovenky vydávajú je 27 rokov. V prípade Španielok to je až 33 rokov. Deti takisto neplánujú a veria tomu, že prídu v správny čas. Mladí ľudia nad budúcnosťou príliš nepremýšľajú a veci nechávajú na osud. Väčšina z mládeže neštuduje a nehľadá si robotu na plný úväzok.
3.Vulgarizmy
Možno sa zdá, že aj v slovenčine si uchovávame hoc aj v bežnej komunikácii veľké množstvo vulgarizmov. Vieme však, kedy ich nemôžeme použiť a do slušnej konverzácie ich výhradne nezakomponujeme. V Španielsku je toto tvrdenie úplne vyvrátené. Nadávky sú bežné slová, ktorými vyjadrujú pozitívnu aj negatívnu emóciu. Aj v práci, obchode či mestskej doprave.
4.Siesta
Naozaj existuje, naozaj to nie je len mýtus, naozaj si Španieli radi pospia! Ak ste si mysleli, že siesta alebo poobedný šlofík, ktorý je typický pre hispánske krajiny je len mýtom, prípadne sa týka len detí, mýlite sa. Väčšina zamestnávateľov počas dňa dopraje svojim zamestnancom hodinku až dve na výdatný spánok. V kanceláriách je často aj miestnosť, kde si môžu ľahnúť.
5.Perlivá minerálna voda
Ak si na dovolenke v Španielsku vypýtate perlivú minerálku, budú podľa toho vedieť, že ste cudzinec. Nepijú ju a nie sú na ňu zvyknutí. Predávajú ju len v turistických oblastiach a na odľahlejších dedinkách by ste ju ani nenašli. Pre nich nie je nad kupovanú, filtrovanú nesýtenú vodu.
6.Diskotéky
Diskotéky na Slovensku patria najmä mládeži. Iba márne by sme v piatok večer hľadali bary plné rôznorodých vekových skupín. Na druhej strane pre Španielov je úplne normálne, ak sa kolegovia idú spolu počas pracovného týždňa zabaviť do klubu, odhliadnuc od toho, ako sú starí. Zábava tam nemá vekovú hranicu a spomínaná mládež sa rada vytancuje s generáciou svojich rodičov aj starých rodičov na tej istej diskotéke.
7.Stretávanie sa a návštevy
U nás doma je úplne bežné, že sa Slováci navzájom navštevujú u seba doma pri dobrom víne, aby dohnali všetko zabehnuté. V Španielsku toto tradíciou nie je. Nestretávajú sa doma, ale výhradne mimo svojich príbytkov. Majú radi rušné bary, hlasnú hudbu a socializáciu v centre svojich miest.
8.Španielska hudba
Na Slovensku počúvame hudbu všakovakú. Slovenskú, českú, anglickú, či španielsku; rádio hrá jednoducho pesničky v rôznych jazykoch. V Španielsku sa to však líši. Počúvajú z 90 % regetón alebo hudbu v španielčine, ktorú naspievali Hispánci. Veľa svetovo známych anglických hitov by sme v ich repertoári hľadali zbytočne.