Falošný optimizmus alebo prečo sa ľudia nedávajú zaočkovať

0
Falošný optimizmus alebo prečo sa ľudia nedávajú zaočkovať

Nedávno sme písali o to, ako ľudia váhajúci s očkovaním vo Veľkej Británii umierajú. Prečo je to tak, že mnoho ľudí sa nedá zaočkovať? Určite sú za tým vlastné presvedčenia o tom, že očkovanie je neúčinné, alebo že má nežiadúce účinky. A niekedy ide aj o tzv. falošný optimizmus.

Prečo sa ľudia nedajú očkovať?

Dr. Susannah Kola-Palmer

Doktorka Susannah Kola-Palmerová, odborníčka na psychológiu zdravia na Huddersfieldskej univerzite hovorí, že antivaxeri alebo ľudia váhajúci s očkovaním majú nižšiu dôveru v autoritu, väčšinu svojich informácií o Covide získavajú zo sociálnych sietí a dosahujú nižšie výsledky v testoch občianskej zodpovednosti.

Ďalší zásadný dôvod, prečo ľudia môžu odmietnuť očkovanie je to, že „majú nižšie vnímanie prospechu,“ hovorí Kola-Palmerová. „To znamená, že je menej pravdepodobné, že uveria, že vakcína bude pre nich prospešná.“

Neuvedomujeme si, aký je život krehký

Nie je to tak, že by tí, ktorí neverili na očkovanie automaticky verili v konšpiračné teórie. Nemyslia si, že Covid-19 je podvod alebo plán zlých vládcov na čipovanie svetovej populácie. Ale zle vypočítali pomer rizika a prospechu očkovania oproti neočkovaniu.

Keď ste mladí, fit a zdraví, myslíte si, že dokážete prekonať čokoľvek. Neuvedomujete si, aký je život krehký a ako rýchlo môže odísť,“ hovorí kamarát nedávno zosnulého hudobníka Marcusa Birksa, Matt Wynter.

Marcus Birks prejavili prílišný optimizmus: veril, že negatívne udalosti v budúcnosti sa im stanú menej často, ako naznačujú údaje zo skutočného sveta.

„Ľudia majú tendenciu prijímať pozitívne informácie o vlastnej budúcnosti viac ako negatívne informácie,“ hovorí profesorka Tali Sharot, kognitívna neurovedkyňa z University College London. Predstavte si, že ste 60-ročná žena a čítate na internete, že u žien je menej pravdepodobné, že ochorejú na Covid ako u mužov. „Myslíte si, že vaša pravdepodobnosť ochorieť nie je taká vysoká, ako ste si mysleli.“

Dr. Tali Sharot

Ale ak si prečítate aj to, že ľudia vo veku 60 rokov sú voči Covidu zraniteľnejší, zľahčíte tieto informácie a poviete si, že cvičíte a zdravo sa stravujete a pravdepodobne nebudete chorí. „Nie je to tak, že by ste negatívne informácie úplne ignorovali,“ hovorí Sharot. „Je to tak, že kladiete menšiu váhu na negatíva ako na pozitívne fakty.“

Nevhodný optimizmus

Optimizmus je ochranný štít, ktorý nás chráni pred nepredvídateľnosťou sveta. Je to mantra, že sa môžu a stávajú zlé veci, ale nie mne alebo ľuďom, ktorých mám rád. Predpokladať pozitívne veci nám umožňuje prijať všetky veci, kvôli ktorým stojí život za to – zamilovať sa, mať deti, ísť na dovolenku, kúpať sa v mori – bez toho, aby nás pohltila neistota, že naši partneri umrú a naše deti sa stretnú s pedofilmi a naše lietadlo unesú teroristi, a nakoniec nás zožerú žraloky.

Mať optimizmus je nevyhnutné,“ hovorí Tali Sharot. „Udržiava nás to v chode.“ Predpokladať, že veci dopadnú dobre je dar. Optimizmus nás robí šťastnými a zdravými a drží nás pri živote – väčšinou.

Ale pre Marcusa Birksa bola optimistická predpojatosť fatálnym prepočtom. Predpojatosť optimizmu môže pomôcť vysvetliť, prečo niektorí ľudia odmietajú očkovanie. To však neznamená, že by sme mali týchto odmietačov vakcín odsudzovať. Existuje mnoho ľudí, ktorí sa nedajú očkovať zo zdravotných dôvodov.

Ale každý zdravý človek, ktorý očkovanie odmieta, ohrozuje blaho ostatných tým, že ďalej umožňuje šírenie vírusu.

Keď antivaxeri ochorejú na Covid-19, nedočkajú sa sympatií verejnosti: sú to napokon ľudia, ktorí často rozsievajú dezinformácie o očkovaní a povzbudzujú ich, aby odmietli lekársku vedu v prospech šarlatánskych liekov, ako je napr. bielidlo.

Ale práve príbehy týchto tvrdohlavých antivaxerov môžu urobiť veľa pre zmenu zmýšľania medzi ich priateľmi, rodinou a rovesníkmi.

Je za tým aj politika?

Poukazuje však aj na stranícky problém očkovania v USA. Augustový prieskum NBC News zistil, že je zaočkovaných iba 55% republikánov, v porovnaní s 88% demokratov.
Doktorka Susannah Kola-Palmerová z Huddersfieldskej univerzity hovorí, že antivaxeri sú väčšinou politicky krajne ľavicoví alebo krajne pravicoví.
Vodca republikánov, Donald Trump

Názory sú rôzne. Niektorí odsudzujú republikánskych zákonodarcov, ktorí presadzovali protirúškovú politiku. Iní tvrdia, že nelegálne prisťahovalectvo na južnej hranici je zodpovedné za nárast vysoko prenosného variantu Delta. A dokonca to, že Joe Biden rozšíril koronavírus viac ako ktokoľvek iný.

Hnev ústi do konšpiračných teórií

Profesorka Karen Douglasová z University of Kent tvrdí, že hnev je hybná sila konšpiračných presvedčení.
„Pocit odcudzenia a zneužitia práv je spojený s väčšou vierou v konšpiračné teórie,“ hovorí. „Ľudia majú tendenciu veriť v konšpiračné teórie, keď im chýba moc, sú súčasťou menšinovej skupiny alebo sú znevýhodnení.“
Karen Douglasová

Zdroj: theguardian.com

žiadne príspevky na zobrazenie