Tajomstvo kapsulového šatníka

1
Tajomstvo kapsulového šatníka
Foto: pixabay.com

Túžite mať vo svojom oblečení poriadok?

Chceli by ste mať iba pár kusov oblečenia, ale zato veľa nositeľných kombinácií?

Chcete mať efektívny šatník, ale neviete, ako začať?

Ak ste aspoň na jednu z otázok odpovedali áno, čítajte ďalej.

Ako stylistka sa venujem organizovaniu šatníkov svojich klientiek. Zbavujeme sa oblečenia, ktoré nesedí alebo nelichotí postave, či jeho farba nepôsobí na klientke dobre alebo neladí s jej farebným typom. Niekedy nám je ľúto vyhodiť veci, s ktorými sa spája nejaká spomienka, alebo sa nevieme rozlúčiť s drahšími kúskami, ktoré nám už nesedia tak, ako kedysi. Preto je dobré siahnuť po pomocnej ruke niekoho nezaujatého, kto tieto dilemy vyrieši za vás. Odmení vás potom pohľad na prehľadný šatník.

A aby ste už svoj pekne uprataný šatník nezahlcovali vecami, ktoré vám nebudú sedieť a nebudú sa dať skombinovať s inými, rada by som vám ukázala, ako si z niekoľkých základných (basic) kúskov môžete vytvoriť veľa nositeľných kombinácií. Na to sa používa termín kapsulový šatník a v zmysle slow fashion sa aktuálne využíva ako prostriedok na minimalizovanie objemu vecí, ktoré potrebujeme.

Pri plánovaní kapsule obyčajne vychádzame z obdobia na cca 1 mesiac, čo je základnou jednotkou a tvorí ho cca 20 pracovných dní. Ak chceme, aby sa naše outfity opakovali maximálne 2 krát do mesiaca, potrebujeme na vykrytie 1 mesiaca 10 kombinácií. Samozrejme, túto kapsulu môžeme použiť aj na ďalší mesiac, ak je rovnaké ročné obdobie. Na zimu a na leto potrebujete ďalšie kapsule, pretože je treba využiť teplejšie veci ako kabáty a čižmy alebo letnejšie oblečenie, ako sandále a šaty.

https://www.instagram.com/p/CBxFu5EHz3Q/

Dôležité je uvedomiť si aj príležitosť, kde budeme outfity nosiť. Ak je to práca, zvolíme biznis štýl, ak ste na materskej, vyberiete si ležérnejšie kombinácie. Je dobré naplánovať si aj to, keď viete, že máte pravidelne nejakú akciu – napríklad chodíte raz do mesiaca s kamoškami večer do mesta a štyri krát do mesiaca cvičiť. Potom na jeden mesiac zvolíte 10 kombinácií biznis štýlu, jeden večerný outfit a jedno-dve športové oblečenia (môžete používať aj rovnaké, keď si ho stihnete vyprať:).

Ako teda vyskladať outfity?

  • predpokladajme že preferujete sukne, ak máte 3 nositeľné sukne a k nim napríklad 5 topov, máte hneď 15 kombinácií z 8 kúskov oblečenia – samozrejme, nie vždy sa všetky topy dajú nosiť ku všetkým sukniam, takže reálne je to cca 10 kombinácií a viete s tým vykryť 1 mesiac.
  • na obrázkoch nižšie vidíte model 3 sukne a 5 topov a spolu mi to vyšlo 13 použiteľných kombinácií outfitov (ak nechcem vytvárať príliš vzorované alebo tmavé outfity).
styling, kapsulovy satnik, kapsula
Kombinácie so sukňou č. 1 s použitím 5 topov
sukne, kapsule, styling
Kombinácie so sukňou č. 2 s použitím 4 topov
sukne, kapsulovy satnik, kapsula
Kombinácie so sukňou č. 3 a použitím 4 topov
  • ak preferujete nohavice, dajú sa jednotlivé kombinácie oblečenia, tzv. kapsule, vytvoriť podobne – máte 3 ks nohavíc a 5 topov a hneď je na svete 15 kombinácií, opäť len s použitím 8 kúskov. Ak sú univerzálne a vzájomne kombinovateľné, stačí vám iba dvojo nohavíc a 5 košiel (alebo 4 košele a 1 vesta) a máte s použitím iba 7 kúskov až 10 kombinácií, ktoré môžete používať celý mesiac (viď obrázky nižšie), prípadne aj viac, ak zakomponujete vestu aj na modrú a ružovú košeľu.

Prečítajte si aj rozhovor s módnou návrhárkou, ktorá sa venuje najmä sukniam na mieru.

styling, kapsula, satnik
Kombinácie s nohavicami č. 1 a piatimi vrškami
styling, kombinacie, kapsula
Kombinácie s nohavicami č. 2 a piatimi vrškami
  • Ak rady nosíte rovnako aj sukne aj nohavice, môžete si vytvoriť kombináciu 2 nohavíc, 1 sukne a 5 topov, prípadne pridať do základnej kapsule aj šaty, tým ešte zvýšite počet možných kombinácií na celkových 16 outfitov.

Ako zvoliť farby jednotlivých kúskov?

  • Aby sa dali spodné diely čo najlepšie využiť a kombinovať, voľte neutrálne farby (čierna, hnedá, tmavomodrá, sivá, biela) pri nohaviciach a sukniach. To je najlepšie využiť pri postave typu hruška, kedy chcete upriamiť pozornosť skôr na vrchnú časť tela.
  • Ak máte postavu typu obrátený trojuholník a netúžite upútavať pozornosť na vrchnú časť postavy, voľte neutrály pri vrškoch a vyberte si napríklad košele a topy vo farbách ako sivá, tmavomodrá alebo čierna.
  • Čím viac neutrálov zvolíte, tým viac kombinácií môžete dostať a potom sa stačí pohrať s doplnkami a pridať napríklad už len farebnú šatku ako akcent.

Ak sa túžite pri vypratávaní šatníka alebo pri nakupovaní poradiť, môžete využiť služby stylistu.

A jeden tip na záver – ak sa vám pri nákupoch stane, že budete váhať, či si nejakú vec kúpiť alebo nie, skúste si predstaviť, k čomu ju budete nosiť – mala by sa dať kombinovať minimálne s tromi kúskami vo vašom existujúcom šatníku.

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár