Granada: Mesto tajomstva, histórie a flamenca

0
Granada: Mesto tajomstva, histórie a flamenca

Doteraz bol mojím najobľúbenejším mestom na svete Rím. To sa však tento september zmenilo. Navštívila som totiž Granadu, španielske mesto, ktoré ma očarilo tak, ako žiadne iné predtým.

Kde inde sa možno priučiť flamencu lepšie ako v Granade? Ako jedna z dvanástich žien z tanečnej skupiny flamenca som mala možnosť navštíviť kolísku tohto prekrásneho tanca. Mali sme zarezervovaný týždeň v prestížnej škole flamenca v samotnom srdci Granady. Zájazd bol nápadom akčnej vedúcej Academie flamenca, Zuzky Čorejovej, ktorá sa naučila flamenco práve v Španielsku.

Granada, španielske mesto ležiace na úpätí pohoria Sierra Nevada (najvyšší vrch Mulhacén je vysoký 3 478 m n. m.), je miestom, kde sa prelínajú rozličné kultúry, dejiny a umenie, a žijú v jedinečnej harmónii. Je to mesto, kde sa stredoveká architektúra stretáva s pulzujúcim rytmom flamenca a kde ožíva staroveká minulosť predkov. Tajomstvo Granady spočíva v jej duchu a fascinujúcej histórii, ktorá z nej robí jedno z najkrajších miest na svete.

Ako sa dostanete do Granady

Do Granady by ste priame letecké spojenie z Viedne alebo Bratislavy hľadali márne, a tak najlepší spôsob je ísť letecky do Malagy a potom autobusom do Granady. Spiatočná letenka z Viedne do Malagy stojí asi 150 EUR.

Našťastie, po príchode na letisko do Malagy, sa už nemusíte nikam presúvať. Priamo z letiska ide autobus (spoločnosť alsa.es) do Granady. Cesta trvá dve hodiny. Ak prídete do Granady a budete chcieť ísť do centra mesta, môžete si zo stanice vziať napríklad autobus č. 33 a vystúpite pri katedrále. Lístok na mestskú dopravu si môžete kúpiť v hotovosti u šoféra autobusu za 1,40 EUR.

Aký sme mali program?

Každý deň sme trávili hodinu na lekcii techniky flamenca a hodinu a pol na lekcii choreografie. A niektoré z nás ešte mali hodinu kastanetov, čo je nástroj, ktorý bol kedysi vyrábaný z mušlí. Tvar mušle si kastanety zachovali dodnes, ale ako východiskový materiál sa väčšinou používa drevo. Ich španielsky názov castañuelas je odvodený od slova castano – gaštan.

Hodina hry na kastanety

Technika tanca bola určená minimálne pre level stredne pokročilých, ale bola dosť náročná. A choreografia taktiež nezaostávala. Flamenco v Granade je postavené na rýchlych pohyboch (dupoch) nôh, a na tom tanečníci stavajú svoje choreografie. Je to nesmierne krásny tanec, ale aj zložitý.

Tajomná história Granady

Granada bola domovom mnohých civilizácií. Svoju najväčšiu slávu však dosiahla počas nadvlády Maurov, ktorí tu vládli viac ako 700 rokov. Táto éra síce skončila reconquistou v roku 1492, ale priniesla Alhambru, rozprávkový palác a pevnosť na vrchole mesta.

Lístok do Alhambry ponúkajú viaceré stránky, ale ja odporúčam Get Your Guide, kde neúčtujú žiadne skryté poplatky. Za 24 EUR som mala lístok na celý komplex, t.j. Nasridské paláce, záhrady Generalife, pevnosť Alcazabu a palác Carlosa V. Určite si na prehliadku vyčleňte aspoň tri hodiny. Cesta nahor k pevnosti trvá z centra cca 20 minút, ale dostanete sa tam aj autobusmi č. 30 a 32.

Keď prídete do Alhambry, vyrazí vám dych. Dávajte si však pozor, na akú hodinu máte kúpený lístok. Príďte aspoň o pol hodinu skôr, lebo hodina vstupu je viazaná na Nasridské paláce, ktoré sú asi 15 minút od vchodu do celého areálu, takže pozor, aby ste to nezmeškali. Ocitnete sa pri Puerta del Vino a máte dve možnosti, buď pokračujete rovno do pevnosti Alcazaba, alebo zabočíte doprava, k Nasridským palácom. Keďže lístok je viazaný na čas, nechajte si prehliadku Alcazaby na neskôr.

Prečítajte si aj: Dve akčné ženy v Španielsku alebo ako sa nedať chytiť do turistických pascí

Paláce a záhrady

Nasridské paláce boli pastvou pre oči. Ocitnete sa v prekrásne zdobených budovách, kde je precízne vypracovaný každý kúsok stĺporadia, stropov či priečelia. Za zmienku stojí Levie nádvorie s fontánou a Sieň vyslancov (Salón de los Embajadores). V tejto miestnosti Krištof Kolumbus prijímal podporu kráľovnej Izabely a Ferdinanda k ceste do nového sveta.

Odtiaľ som pokračovala do záhrad Generalife, ktoré ma prekvapili svojou rozľahlosťou, nádhernými záhradami a fontánami. Toto je najrozsiahlejšia časť, ktorá vám zaberie približne dve hodiny.

Na Torre de la Vela

Ak nasledujete smer prehliadky, dostanete sa na začiatok – ku hlavnému vchodu. Ja som však chcela ešte pokračovať k pevnosti, takže som si zopakovala 15-minútovú cestu ako na začiatku. Po prechode kamennou bránou Puerta del Vino som už vstúpila do pevnosti Alcazaba.

Alcazaba je treťou a najstaršou časťou paláca Alhambra, ktorý postavil Muhammad Ibn al-Ahmar. Najkrajší výhľad je na Strážnej veži – Torre de la Vela, ktorá je známa svojou zvonicou a vlajkami. Nad vežou vejú štyri vlajky: európska, španielska, andalúzska a granadská. Na tejto veži s výhľadom na celé nádherné mesto dýchala na mňa minulosť. Cítila som sa neuveriteľne…

Fakty o Alhambre

  • Alhambra je slávny palácový komplex v Granade, ktorý bol postavený v 13. storočí za vlády maurských vládcov.
  • Architektúra kombinuje islamský, renesančný a gotický štýl, čo z Alhambry robí jedno z najkrajších diel maurskej kultúry v Španielsku.
  • Alhambra znamená „červený hrad“, názov dostala podľa červeného odtieňa jej stien.
  • V roku 1984 bola Alhambra zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Flamenco: Tanec vášne a emócií

Granada je aj kolískou flamenca, tanca a hudobného štýlu, ktorý vyjadruje najhlbšie ľudské emócie. Flamenco je viac ako tanec, je to spôsob ako vyjadriť lásku, smútok, vášeň a bolesť. Ako správne milovníčky flamenca sme každý deň navštívili tablao, malé divadlo, kde sa tancuje flamenco. Cena lístka do tablaa sa pohybuje medzi 15 až 35 EUR.

Tablao v Sacromnte

V Granade, najmä v štvrti Sacromonte, ktorá je známa svojimi jaskynnými obydliami, flamenco ožíva každú noc. Štvrť je domovom miestnej komunity Rómov, ktorí si z generácie na generáciu odovzdávajú zručnosť v tanci a hre na gitaru.

Flamenco v Granade je špecifické svojou autentickosťou. Je to viac než turistická atrakcia – je to živé umenie, ktoré hovorí o osude, láske a tajomstvách, ktoré Granada skrýva. Ak hľadáte tie najlepšie predstavenia, máte veľký výber. Aj v jaskyniach Sacromonte môžete zažiť flamenco, aj keď v skupine sme sa zhodli, že kvalitou sú lepšie predstavenia tie, ktoré sme videli v centre mesta. Sú to napríklad tablaá Palacio Flamenco Granada alebo Alborea Tablao Flamenco.

Na čom si pochutnáte v Granade

Typickým jedlom Granady sú údené sardinky. Sú pochúťkou nielen pre chuť ale aj pre vôňu. V Granade tiež nájdete rôzne typy toastov, pyrenejská tostada je jedlo, ktoré triumfuje v najmä v skorých ranných hodinách. Toasty sa robia na rôzne spôsoby – s plátkamy šunky, s paradajkami, avokádom alebo lososom.

Ďalšou špecialitou je šalát remojón. Je jedným z najosviežujúcejších jedál, ktoré si môžete v Granade vychutnať, keďže ide o šalát, kde sa zmiešajú kúsky pomaranča s rôznymi prísadami, ako sú čierne olivy alebo varené vajcia. V meste dostanete kúpiť aj špeciálny typ omelety, tzv. sacromonte omeletu. Môže obsahovať klobásku chorizo ​​a najtradičnejšie verzie obsahujú fazuľu, hrášok, sušenú šunku a papriku.

https://unsplash.com/photos/sliced-of-pizza-on-black-pan-KnE3Dzy36ww

Pre túto časť Španielska je typický aj baklažán. Vynikne s medom a ide o jedlo arabského pôvodu. Zvyčajne sa podáva s baklažánmi nakrájanými v tvare tyčinky (ako sa zvyčajne podávajú hranolky) a tradične sa polievajú trstinovým medom.

https://unsplash.com/photos/a-plate-of-churro-sticks-with-dipping-sauce-WesnbSie4iQ

Typické nápoje a dezerty z Granady

Typické nápoje sú víno a pivo. Najčastejšie podávané vína sú napríklad Contraviesa, Albondón a Albuñol. Z pív kraľuje pivo Alhambra, ktoré sa v meste varí od roku 1925.

Z dezertov sú okrem klasických tyčiniek churros s čokoládou typické piononos. Pozostávajú z tenkého plátu piškót namočeného v sladkom likéri, ktorý je naplnený smotanou a škoricou a potom pokrytý praženým cukrom.

Mentalita Andalúzčanov

Ľudia v Granade sú mimoriadne priateľskí. Ako skupina sme zvykli chodiť na raňajky k jednej pani do reštaurácie Papas Elvira. Bolo náročné zohnať ráno niečo na raňajky, lebo o deviatej bolo len zopár podnikov otvorených a “rozbeh” trval aj pol hodinu. Táto pani sa veľmi snažila, ale nestíhala obsluhovať, až jej vypomohla naša akčná tanečnica Mirka:). Pani majiteľka nám potom aj zopár vecí nám dala aj grátis (kávu) ako kompenzáciu za čakanie. Posledný deň nám každej kúpila krásne vreckové zrkadlá.

Reštaurácia Papas Elvira

Špeciálnou kategóriou sú muži. Keď kráčate po ulici, majú potrebu komentovať vás. Často počuť slová ako “guapa” (pekná) alebo sa za vami otáčajú a vôbec to neskrývajú. Je to milé, pretože dajú najavo svoj obdiv, ale nikto nie je dotieravý.  Mne sa stalo aj to, že som kráčala ulicou za skupinou hudobníkov a jeden, keď ma zbadal, vytiahol gitaru a začal hrať. Ďalší sa spýtal: “Bailas?” – či tancujem. Keď som sa usmiala, tak ma vyzval, aby som zatancovala. Nedalo mi to, a spravila som pár tanečných krokov a deň bol zase o niečo krajší:).

Skanzen v Sacromonte

Katedrála a jej tajomstvo

Pri návšteve Granady určite nevynechajte katedrálu. Lístok stojí 6 EUR. Po dobytí Granady kresťanmi bola na mieste mešity postavená táto katedrála, čo symbolizovalo víťazstvo kresťanstva nad islamom v poslednej maurskej pevnosti v Španielsku.

Jej stavba trvala takmer 200 rokov – Stavba katedrály začala v roku 1523 a bola dokončená až v 1704. Tento dlhý časový úsek znamenal, že stavba zahŕňa prvky neskorogotickej, renesančnej a barokovej architektúry.

Interiér je považovaný za jedno z najväčších renesančných diel v Španielsku – Nádherný interiér s masívnymi stĺpmi a veľkolepou kupolou, patrí medzi vrcholné diela španielskej renesančnej architektúry.

Nachádza sa v nej Kráľovská kaplnka (Capilla Real) – V Kráľovskej kaplnke, ktorá je pripojená ku katedrále, sú pochovaní katolícki monarchovia Isabella I. Kastílska a Ferdinand II. Aragónsky, ktorí dobyli Granadu.

Spln mesiaca nad Granadou

Na Miradore San Nicolas

Granada sa stáva ešte tajomnejšou počas splnu mesiaca. Predtým, než sa zotmelo, vyšli sme na vyhliadku nad mestom, Mirador San Nicolas, a naskytol sa nám prekrásny výhľad. Keď slnko zapadlo, mesiac ožiaril svojím svetlom Alhambru, ktorá sa zrazu zmenila na rozprávkové miesto. Biely svit mesačného splnu zvýrazňoval každý kameň a každú vežu tohto veľkolepého paláca. Okrem toho na vyhliadke často počujete hru na gitare alebo tam vystupujú rôzni tanečníci. Hovorí sa, že ak sa na Miradore San Nicolas nejaký pár pobozká, tak ostane navždy spolu.

Granada počas splnu mesiaca však nie je len o Alhambre. Mesiac ožaruje celé mesto, od krivolakých a bielych uličiek Albaicínu až po stredoveké kostoly a kláštory. Ticho noci narúša iba jemný zvuk flamenca, ktoré sa nesie z jaskýň Sacromonte. V rytme hudby sa prelínajú príbehy lásky a tragédie, ktoré sa v tomto meste odohrávali po stáročia.

Granada – mesto duší a príbehov

Granada je miesto, ktoré vás pohltí svojím magickým čarom. Tajomstvo Granady tkvie v jej jedinečnej schopnosti spájať rôzne kultúry, časy a pocity. Je to miesto, kde môžete zažiť nielen históriu, ale aj niečo viac – dotyk duše mesta, ktoré sa po stáročia vyvíjalo a zostáva žiariť naďalej.

Ako hovorí slávny citát Francisca de Icazu o žobrákovi: Daj mu almužnu, žena, lebo nie je väčším nešťastím v živote, ako byť slepým v Granade.”

žiadne príspevky na zobrazenie