Grécko povedie námornú bezpečnostnú operáciu EÚ v Červenom mori, ktorá má pomôcť brániť nákladne lode pred povstalcami húsíov

0
Grécko povedie námornú bezpečnostnú operáciu EÚ v Červenom mori, ktorá má pomôcť brániť nákladne lode pred povstalcami húsíov

26.2.2024 (SITA.sk) – Námornú bezpečnostnú operáciu Európskej únie v Červenom mori, ktorá má pomôcť brániť nákladné lode pred útokmi jemenských povstalcov húsíov podporovaných Iránom, povedie Grécko.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Atény zároveň v pondelok formálne súhlasili so zapojením do operácie Aspides, keďže bezpečnostný výbor na čele s premiérom Kyriakosom Mitsotakisom nariadil účasť gréckej fregaty.

Húsíovia od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v októbri uskutočnili sériu útokov bezpilotných lietadiel a rakiet na komerčné lode. Grécko, významná obchodná námorná veľmoc, bolo priamo zasiahnuté útokmi húsíov, ktoré brzdia medzinárodný obchod a zvyšujú ceny. Prístav Pireus neďaleko Atén zaznamenal v januári medziročný pokles aktivity na svojom kontajnerovom termináli o 12,7 %.

Viac k témam: Červené more, Húsíovia, Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk – Grécko povedie námornú bezpečnostnú operáciu EÚ v Červenom mori, ktorá má pomôcť brániť nákladne lode pred povstalcami húsíov © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie