Herec Lukáš Pavlásek: Je to len a len na vás, ako pevne svoj sen uchopíte do svojich rúk

0
Herec Lukáš Pavlásek: Je to len a len na vás, ako pevne svoj sen uchopíte do svojich rúk

„Som chalan, z ktorého sa stal herec,“ hovorí Lukáš Pavlásek. „Chalan, ktorý túžil preraziť vo svete šoubiznisu, ale skoro vždy sa mu niečo vtipné pritrafí,“ pokračuje.

Lukáš vyštudoval Štátne Konzervatórium v Košiciach a po ňom herectvo na VŠMU.
V Divadle Nová scéna ste ho mohli vidieť v predstaveniach Ešte jeden do partie a v muzikáli Čarodejník z krajiny Oz. Účinkoval tiež v muzikáloch Krysař a Matúš Čák Trenčiansky.

Dnes vydáva svoju knihu Trapas môj každodenný, kde opisuje vtipné príbehy z hereckého života. Pri tej príležitosti nám porozprával, ako sa dostal k písaniu a na čo sa môžeme v jeho knihe tešiť.

Už niekoľko rokov pôsobíte ako herec, ako ste sa dostali k tejto profesii? Bol to vždy váš sen?

Poviem vám to takto. Už od malého chlapca som presne vedel, čím sa chcem v dospelosti stať. A mojim snom bola bratislavská Nová scéna. Takže áno. Bol to môj sen odmalička stať sa hercom.

Ktorá postava, ktorú ste stvárnili, vám bola najbližšie k srdcu a prečo?

Nemám iba jednu postavu, ktorá mi je srdcu blízka, pretože sú mi blízke všetky postavy, ktoré stvárňujem alebo som stvárnil na javisku. Ale keby som mal predsa len povedať, tak je to postava Budík v rodinnom muzikáli Čarodejník z krajiny OZ, ktorý už bohužiaľ v divadle nehráme.

Aký bol váš prvý veľký úspech v oblasti herectva?

Môj prvý veľký ozajstný taký poloprofesionálny úspech v oblasti herectva boli moje prijímačky na VŠMU, kde som sa z 250 uchádzačov dostal na prvýkrát do ročníka pána profesora Horvátha.

Kedy ste sa začali zaujímať o písanie alebo kedy vznikol nápad, že svoje príbehy zaznamenáte do knihy Trapas môj každodenný?

Viete. Ja sa vlastne celý život hľadám. I keď herectvo milujem a beriem ho ako svoje poslanie, tak mi stále niečo hovorilo, že to nebude len herectvo, čomu sa budem venovať. Keďže ja som človek, ktorý sa stratí aj na rovnom chodníku a popri tom zažije kopu bláznivých trapasov, tak som si povedal, že si ich nemôžem predsa nechať len pre seba. A postupne som si ich všetky začal písať na papier, odkladal do škatule od topánok a zistil som, že mi to aj celkom ide. Že to, čo sa mi reálne udeje, viem hodnoverne napísať aj na papier. Takže ak by som sa mohol vrátiť k otázke, písaniu sa venujem 15 rokov.

Píšete, že vašou motiváciou bolo, že ste chceli vyliečiť humorom dnešnú náročnú dobu. Ste vždy takto optimisticky naladený?

Áno, pretože v dnešnom svete je podľa môjho názoru veľmi málo úsmevu a smiechu. Snažím sa byť vždy optimisticky naladený, ale samozrejme, že som tiež len človek a občas mávam aj ja svoje chvíľky. Ale popravde, nie je tých zlých chvíľok až tak veľa.

Prezradíte niektorý z trapasov, ktoré ste počas svojej kariéry zažili a ktorý opisujete aj v knihe?

Nechcel by som veľmi prezrádzať, pretože som dosť poverčivý. Tak isto, ako keď sa po generálke predstavenia nesmie na javisku zatlieskať. Je to preto, aby nám super vyšla premiéra. Ale prezradím vám, že to bude stáť naozaj za to.

S akými najväčšími výzvami ste sa stretli pri písaní knihy o vlastných príhodách? Čo bolo najťažšie?

Viete, čo bolo pre mňa najťažšie? Vyzniem teraz trošku chválenkársky, ale nič. Ja vám položím ruky na klávesnicu a ide to samo. Naozaj. Vidím pred sebou obraz a iba to prepisujem.

Príhody ste zbierali postupne v priebehu dlhšieho času, alebo vám nabehli samé a pamätali ste si ich?

Ako som spomínal v otázke nižšie. Príhody som zbieral počas pätnástich rokov, a až teraz prišiel ten čas spísať moje pamäti do jedného zväzku.

Kto vám pri písaní knihy pomáhal?

Pri písaní knižky mi pomáhal človek, ktorý je veľmi hlboko zakorenený v mojom srdci a viem, že už nikdy sa neodkorení, a literárna dula Soňa Borušovičová.

Zvolili ste paltformu Donio, prečo padla voľba práve na crowdfunding?

Zo začiatku som ani len netušil čo platforma DONIO je. Chcel som najprv ísť formou vydavateľstva, ale Soňa mi vysvetlila, aké sú výhody samovydavateľa, a tak som sa rozhodol ísť touto cestou. Netušil som, čo slovo crowfounding znamená, ale keď som na to prišiel, tak ma to nakoplo ešte viac, pretože je to len a len na vás, ako pevne svoj sen uchopíte do svojich rúk.

Ktorý moment vo svojej kariére vás najviac naučil a ako sa odrazil vo vašom osobnom raste?

Hm. To je ťažká otázka. Tých momentov je veľmi veľa.

Aký je váš najväčší sen alebo cieľ?

Teraz v tomto momente je vydať si svoju prvú vlastnú zábavnú knižku Trapas môj každodenný. Prvý rukopis zo života ne(úspešného) herca, ktorý sa celý čas snaží stať úspešným.

Aké projekty najbližšie pripravujete a kde vás najbližšie môžeme uvidieť?

V divadle sme mali premiéru Olivera Twista. Teraz v tomto období nechystám žiadny divadelný projekt, samozrejme, okrem môjho a vášho Trapasu.

Aké tri rady by ste dali našim čitateľkám, ktoré by sa chceli vybrať na cestu za svojím snom?

Buďte vždy sama alebo sám sebou.

Choďte si za svojim snom.

Nenechajte sa nikým a hlavne ničím odradiť.

Lukášovu knihu môžete podporiť a kúpiť v predpredaji tu.

žiadne príspevky na zobrazenie