Hodina v oblakoch alebo Ako prebieha let teplovzdušným balónom

0
Hodina v oblakoch alebo Ako prebieha let teplovzdušným balónom
XIAOYI

Romantika okorenená štipkou dobrodružstva a výhľady na kilometre ďaleko. Let balónom je zážitok, na ktorý sa jednoducho nezabúda.

Že je teplovzdušný balón spájaný s bratmi Montgolfierovcami, asi nikoho neprekvapí. Ale vedeli ste, že kým v balónoch začala lietať ľudská posádka, preleteli sa v koši ovca, kačica alebo kohút? Keď s nimi balón hladko pristál, čakalo na bratov povýšenie do šľachtického stavu. A toho sa na konci letu dočká posádka aj dnes.

Za svitania alebo radšej pred západom?

Všimli ste si, že balóny sa na oblohe vznášajú väčšinou v skorých ranných hodinách, alebo až podvečer? V tom čase je totiž najpokojnejšie termické prúdenie a let balónom je vďaka tomu úplne bezpečný. Ako bonus potom nízke slnko krásne vykreslí krajinu a výhľady ponúkajú dokonalé pohladenie pre oko aj dušu.

XIAOYI

300 metrov nad zemou a až 20 km/h

Akonáhle je balón vybalený a nafúknutý studeným vzduchom, prichádza váš čas. Naskočíte do koša, počkáte, kým pilot poriadne zakúri pod balónom a pomaly sa odlepíte od zeme. Výhľady si potom užijete z výšky 50 až 300 metrov. Väčšinou sa lieta okolo hodiny čistého času. Pretože to je zážitok predovšetkým pokojný, nečakajte žiadnu veľkú akciu. Podľa rýchlosti vetra sa budete pomaly kĺzať nad krajinou a pristanete maximálne 10 až 20 kilometrov od štartovného miesta.

XIAOYI

Vitajte medzi šľachticmi

Kde pristanete, nezáleží ani tak na pilotovi, ako na smere vetra. A podľa miesta pristátia získate šľachtický titul. Ale kým sa stanete barónmi či barónkami, pokrstí vás pilot štyrmi živlami a pripije si s vami sektom. Miesto vo vzduchoplaveckej rodine vám už nikto nevezme.

Páči sa vám predstava pomalého lietania nad krajinou? Lety balónom prebiehajú prakticky po celom Slovensku. Preletieť sa môžete vo veľkom koši s ďalšími spolucestujúcimi, alebo si užiť vzduchoplavbu pokojne len vo dvojici. Hlavné je, užiť si to naplno.

XIAOYI

Let balónom na Slovensku a množstvo ďalších skvelých zážitkov nájdete na Adrop.sk.

Tak hor sa do oblakov!

 

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu