Horúčavy v Indii si vyžiadali desiatky životov, ľudia skončili bez tečúcej vody či ventilátorov

0
Horúčavy v Indii si vyžiadali desiatky životov, ľudia skončili bez tečúcej vody či ventilátorov

17.6.2023 (SITA.sk) – Vlna horúčav si v štáte Uttarpradéš na severe Indie za dva dni vyžiadala najmenej 34 mŕtvych. Tamojší lekári vyzvali obyvateľov, ktorí majú viac ako 60 rokov, aby počas dňa zostali doma.

Teplo zhoršilo choroby

Všetky úmrtia sú z okresu Ballia, zhruba 300 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta štátu Lakhnaú. Dvadsaťtri úmrtí hlásili tamojšie úrady vo štvrtok, ďalších 11 v piatok, povedal hlavný zdravotnícky predstaviteľ v Ballii Džajant Kumar.

Všetci mŕtvi mali viac ako 60 rokov a základné choroby, ktoré teplo zhoršilo. Väčšinu úmrtí podľa Kumara spôsobili infarkt, mŕtvica a hnačka.

Údaje indického meteorologického úradu ukazujú, že v Ballii v piatok zaznamenali maximálnu teplotu 42,2 stupňa Celzia, čo je o 4,7 stupňa Celzia viac ako normálna teplota.

Nevyhnutné opatrenia

Horúce leto spôsobilo naprieč Uttarpradéšom výpadky elektriny. Ľudia skončili bez tečúcej vody, ventilátorov alebo klimatizácie.

Mnohí ľudia protestovali. Hlavný minister v štáte Jogi Aditjanath ubezpečil verejnosť, že prijímajú všetky nevyhnutné opatrenia pre nepretržité dodávky elektriny a vody a vyzval obyvateľov, aby používali elektrinu rozumne.

Počas hlavných letných mesiacov, ktorými sú v Indii apríl, máj a jún, je vo väčšine Indie veľmi teplo, než monzúny prinesú chladnejšie teploty.

Teploty sa však počas ostatného desaťročia stali čoraz intenzívnejšími. Počas vĺn horúčav India zvyčajne trpí aj važnym nedostatkom vody.

Viac k témam: Horúčavy, Klimatizácia, Úmrtia
Zdroj: SITA.sk – Horúčavy v Indii si vyžiadali desiatky životov, ľudia skončili bez tečúcej vody či ventilátorov © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie