Hygienici kontrolovali kvalitu vody na umelých a prírodných kúpaliskách. Prezradili, kde našli nedostatky

0
Hygienici kontrolovali kvalitu vody na umelých a prírodných kúpaliskách. Prezradili, kde našli nedostatky

10.8.2024 (SITA.sk) – V prevádzke je aktuálne väčšina umelých a prírodných kúpalísk. Uviedol to Odbor hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Na základe posledných odberov je z dôvodu prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov voda na kúpanie nevyhovujúca a hygienici kúpanie neodporúčajú v Ružíne – prítoky, vo vodnej nádrži Duchonka a Laborec Humenné. Vo vodnej nádrži Ružín a Ružín – prítoky hygienici zistili prekročenie limitnej hodnoty ukazovateľa chlorofyl, čo môže znamenať pre kúpajúcich sa zdravotné riziko.

Týmto miestam sa s deťmi radšej vyhnite

Z dôvodu významného prekročenia zdravotne významných biologických ukazovateľov je voda na kúpanie nevyhovujúca a odbor hygieny neodporúča kúpanie ani na Štrkovisku Čaňa a Štrkovisku Gbely Adamov. Kúpanie sa neodporúča deťom, alergikom či osobám s oslabeným imunitným systémom na plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach z dôvodu zvýšených hodnôt ukazovateľov cyanobaktérie a chlorofylu.

„U dospelých zdravých osôb sa táto kvalita vody na kúpanie považuje za prípustnú,“ uviedol odbor hygieny životného prostredia. Zníženú priehľadnosť hygienici zistili na vodnej nádrži Lipovina – Bátovce, Vinianske jazero, Ružín (Košice – okolie), Geča, Izra, Jazero Krpáčovo, Horná Lehota, Zelená voda – Kurinec, Veľké Uherce, Šútovské jazero – Kraľovany Rieka a na vodnej nádrži Orava – ATC Jami.

„V týchto prípadoch ide o zdravotne nevýznamné ukazovatele a na týchto lokalitách je naďalej umožnené rekreačné kúpanie, avšak so zvýšenou opatrnosťou,“ uviedli hygienici.

Prevádzkovatelia začali s potrebnými opatreniami

Nedodržanie mikrobiologickej kvality vody na kúpanie odbor hygieny preukázal na základe ostatných odberov v dvojúrovňovom detskom bazéne na Letnom kúpalisku Podbrezová, v bazéne pri vonkajších toboganoch na kúpalisku Thermalpark Dunajská Streda, v plaveckom bazéne na Termálnom kúpalisku Novolandia v Rapovciach, v detskom, plaveckom aj oddychovom bazéne na Termálnom kúpalisku Komárno, v oddychovom bazéne na Termálnom kúpalisku Podhájska, v neplaveckom bazéne v Penzióne Pltník v Červenom Kláštore, v bazénoch na Kúpalisku Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach a vo viacúčelovom bazéne na Kúpalisku Kamenný mlyn v Trnave.

„V ostatných prípadoch išlo o nedodržanie odporúčaných limitov pre zdravotne nevýznamné fyzikálno-chemické ukazovatele kvality vody na kúpanie. V bazénoch, v ktorých boli zistené nedostatky v kvalite vody na kúpanie, prevádzkovatelia vykonali opatrenia na obnovenie kvality vody na kúpanie a odoberali vzorky na overenie účinnosti vykonaných opatrení. Prevádzka bazénov bude obnovená po predložení vyhovujúcich výsledkov,“ informovali hygienici.

Viac k témam: Hygienici, Kúpaliská, Letné kúpaliská, rekreačná oblasť
Zdroj: SITA.sk – Hygienici kontrolovali kvalitu vody na umelých a prírodných kúpaliskách. Prezradili, kde našli nedostatky © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie