Ida Sandor: Presláviť sa je jedna vec, ale udržať sa toľké roky, je naozaj veľmi ťažké

0
Ida Sandor: Presláviť sa je jedna vec, ale udržať sa toľké roky, je naozaj veľmi ťažké

Aj keď sa mnohým zdá minimalistická móda jednoduchá, práve na tých hladkých strihoch a líniách je vidieť každý jeden detail, každý jeden odklon od správneho smeru, každá jedna chybička,“ hovorí návrhárka Ida Sandor.

Módna návrhárka, ktorá tvorí a pôsobí v Košiciach. Jej tvorba je nadčasová a originálna. Venuje sa prevažne individuálnej tvorbe na mieru pre konkrétnu klientku. Svoje kolekcie prezentuje na prestížnych módnych akciách na Slovensku, ale aj v zahraničí. Tvorí pre ženy každého veku, ktoré oceňujú kvalitné materiály a poctivú „krajčovinu“ s dôrazom na detail. Jej modelmi sa pýšia viaceré osobnosti zo spoločenského a politického života. Okrem navrhovaniu sa venuje aj stylingu, spolupracuje so ženami z rôznych sfér a venuje sa aj interiérovému a produktovému dizajnu.

V podcaste s moderátorkou Zuzanou Ďuricovou Ida Sandor prezradila:

  • prečo študovala na Strojníckej fakulte Technickej univerzity a nie na Vysokej škole múzických umení,
  • o náročnosti minimalistickej módy,
  • kto zo známych osobností nosí jej modely,
  • o hodinách čakania a potrebnej vytrvalosti počas fashion weeks,
  • prečo rada tvorí z jednofarebných látok.

Ida, kedy a ako sa u vás zrodil cit pre módu? Ako ste zistili, že móda bude vaša cesta?

Začalo to v detstve asi už na základnej škole ručnými prácami, kedy som veľa plietla. Celá rodina ma poznala iba s ihlicami v ruke, doma, u babky, kdekoľvek. Svoju prvú blúzku som si ušila na základnej škole, mala som asi 11-12 rokov. Šila aj moja mama a babka, no sama som pociťovala zvedavosť a túžbu niečo si ušiť. Bavilo ma to. Nerobilo mi to problém.

Nikto vás do toho nenútil…

To už vôbec nie (Smiech). Práveže naopak. Vraveli mi, nech robím aj niečo iné alebo nech idem von. Ale nejako to bolo silnejšie.

Následne ste študovali na gymnáziu. Mali ste možnosti „pričuchnúť“ k móde aj tam?

V tom čase neboli sociálne siete ani internet, ale videla som v televízii reportáž o Združení mladej módy a kultúry, ktoré sa venovalo móde, organizovali sa módne prehliadky. Spojila som s pánom, ktorý to riadil, skontaktovali sme sa a zúčastnila som sa na súťaži Mladý módny návrhár a Mladá Fatima. Podarilo sa mi vyhrať. Z gymnázia ma však nezobrali na Vysokú školu výtvarných umení, vtedy to bola jediná možnosť vysokej školy tohto zamerania na Slovensku, tak som sa prihlásila na Strojnícku fakultu Technickej univerzity v Košiciach.

Ako by ste zadefinovali vašu tvorbu? Aké modely sa u vás objavujú?

Možno je to aj technickým vzdelaním, no mám rada strohé, minimalistické strihy, ale aj s nejakým originálnym detailom. Napríklad jeden výrazný detail. Aj keď sa mnohým zdá minimalistická móda jednoduchá, práve na tých hladkých strihoch a líniách je vidieť každý jeden detail, každý jeden odklon od správneho smeru, každá jedna chybička. Tak možno by som poopravila dojem jednoduchosti.  Práve minimalistická móda je veľmi náročná na vypracovanie. Svoju tvorbu by som definovala ako minimalistickú, jednoduchú, nadčasovú a veľmi dobrú na nosenie.

Čiže je aj pohodlná?

Áno. Veľmi mi ide o to, aby oblečenie bolo pohodlné. Týmto štýlom sa však snažím robiť aj veľké večerné róby. Ale hlavne mi ide o to, aby bola jednoduchosť rafinovaná. Veľakrát sa moje modely páčia ženám na druhý pohľad. Skúsim/uvidím. Keď ich však vyskúšajú a začnú nosiť, tak samy to nevedia popísať a definovať, ale rady to nosia.

Je módne návrhárstvo na Slovensku ťažkým biznisom? Nie je to len o módnych návrhoch a samotnej tvorbe, ale je to aj obchod. Je to ťažké uživiť sa ako módny návrhár na Slovensku?

Hoci ma považujú za etablovanú návrhárku na Slovensku, nemám žiadne dlhodobé kontrakty, takže aj ja sa musím spoliehať na klientov, pričom neviem, či prídu alebo neprídu. Myslím, že presláviť sa alebo zahviezdiť, je jedna vec, ale udržať sa toľké roky, je niečo naozaj veľmi ťažké. Pretože musíme veľa investovať do reklamy, do vytvárania módnych kolekcií, ktoré prezentujeme na módnych prehliadkach a nie je isté, či sa modely predajú. Ide o veľké prvotné náklady, a stále je to len reklama. A netušíme, či sa to predá alebo nepredá. Vôbec sa to nemusí predať.

Ľudia stále vyžadujú, aby sa návrhári akoby pripomínali, aby sa prezentovali na módnych prehliadkach. Možno veľa ľudí nevie, že keď sa zúčastňujeme fashion weekov, platíme  „štartovné“. Je to celkom veľký obnos peňazí, a je to len začiatok. Len predvedieme kolekciu, kde sme investovali veľký obnos peňazí, a pritom je to len reklama. Možno o nás napíšu, možno nenapíšu.

Kto zo slávnych osobností je vaším klientom? Ak môžete prezradiť…

Medzi mojich najznámejších klientov patria herečky a bankárky, napríklad Zdenka Studenková, Gabika Marcinková, bankárka Elena Kohútiková, ktorá na Slovensku zaviedla euro. Sú to naozaj veľmi silné ženy a osobnosti, s ktorými  si rozumiem a veľmi sa teším, že to funguje štýlom, že ak príde za mnou klientka, ktorej sa páči moja tvorba, zvyčajne zistím, že môj štýl sa páči ľuďom, ktorí sú blízki mne. Takže klientky sa stávajú mojimi priateľkami a je to veľmi pekné.

Ida Sandor viac zaujímavostí o tvorbe a módnom návrhárstve prezradí  v podcaste tu:

žiadne príspevky na zobrazenie