Imunita u detí

0
Imunita u detí
Keď vaše deti začínajú nový školský rok a idú späť do triedy, imunita je pre rodičov vždy veľkým problémom, pretože sa blíži sezóna prechladnutia a chrípky. Len málo vecí je pre rodičov dôležitejších ako udržanie ich detí v bezpečí a zdraví. Či už sa školy vašich detí začínajú otvárať, alebo ak pokračujú vo virtuálnom vzdelávaní, je dôležité, aby ich imunitný systém zostal silný a odolný.
Niektoré živiny a vitamíny spolu so zdravým životným štýlom môžu podporiť imunitný systém vášho dieťaťa. S toľkými vecami, na ktoré treba pamätať počas hektickej rodičovskej práce, môže byť ochrana proti kašľu, horúčke a smrkaniu náročná.

Takže pre všetkých zaneprázdnených rodičov tu je návod, ako ako zvýšiť imunitu u detí, a niekoľko vitamínov, o ktorých je vedecky dokázané, že podporujú imunitu.

Ako posilniť imunitný systém vášho dieťaťa – podpora imunity u detí

Kvôli ich rýchlemu rastu a vývoju potrebujú deti širokú škálu vitamínov a minerálov. Tieto živiny sú kľúčové pre normálne fungovanie ich buniek a sú rozhodujúce pre ich rast, energiu, pozornosť, učenie a pamäť.  Odborníci sa zhodujú, že najlepší spôsob, ako deti získať potrebné živiny, je dôsledne jesť zdravé jedlo. Možno ste rodič, ktorý má problémy s časom, a máte problém presvedčiť svoje deti, aby jedli potraviny obsahujúce živiny, ktoré potrebujú. V týchto prípadoch môže pomôcť doplnenie vitamínov. Rastúce potreby vášho dieťaťa a rýchlo sa rozvíjajúce kognitívne schopnosti vyžadujú správny príjem živín v každej fáze vývoja. Doprajte im veľa ovocia, zeleniny, rýb a celozrnných výrobkov.

Chráňte sa pred šírením mikróbov

Redukcia choroboplodných zárodkov technicky nezvýši imunitu, ale je to skvelý spôsob, ako znížiť stres na imunitný systém vášho dieťaťa – môže to byť obzvlášť užitočné, ak má vaše dieťa iné zdravotné ťažkosti alebo špeciálne potreby, ktoré vyžadujú, aby imunitný systém fungoval inými spôsobmi.

Jednou z najjednoduchších a najúčinnejších stratégií je zabezpečiť, aby si vaše deti často umývali ruky mydlom. Mali by ste venovať osobitnú pozornosť ich hygiene pred a po každom jedle a po hre vonku, manipulácii s domácimi zvieratami, smrkaní, používaní kúpeľne a príchode domov zo škôlky/ školy. Keď ste vonku, noste jednorazové utierky na rýchle čistenie.

Posilnite imunitu vitamínom D

Zatiaľ, čo vaše deti môžu získať väčšinu vitamínu D opaľovaním, je to ťažšie, keď používate opaľovací krém, počas chladnejších mesiacov a počas školského roka. Potraviny, ktoré poskytujú najvyššie množstvo vitamínu D, tiež nepatria do typického detského jedálneho lístka. Patria sem tučné ryby (ako pstruh, losos, tuniak a sardinky) a huby. Priemerné denné odporúčané množstvá pre deti a dospievajúcich sú uvedené nižšie v mikrogramoch (mcg):

  • Od narodenia do 12 mesiacov: 10 mcg
  • Deti 1–12 rokov: 15 mcg
  • Dospievajúci vo veku 13–19 rokov: 15 mcg

Zinok

Jednou z najdôležitejších mikroživín pre imunitný systém vášho dieťaťa je zinok. Podporuje rast v detstve. Telo potrebuje zinok, aby imunitný systém správne fungoval.

Multivitamíny

Široká škála vitamínov a minerálov, ako je vitamín A, vitamín C, vitamín D a selén, zohrávajú rôzne úlohy pri udržiavaní imunitného systému vášho dieťaťa v špičkovej forme – funkčná imunita u detí. Tu môže prísť vhod multivitamín – vitamíny pre deti na imunitu. Multivitamíny môžu byť pre vaše dieťa obzvlášť užitočné, ak sa stravuje obmedzujúco, napríklad vegetariánsky alebo vegánsky, alebo je dieťa veľmi vyberavé.

Minimalizujte cukor

Strava s príliš vysokým obsahom rafinovaného cukru je zlou správou pre imunitný systém – oslabená imunita u detí. Čiastočne je to preto, že štúdie ukázali, že príliš veľa cukru môže brániť vášmu telu pri prijímaní imunitného super hrdinského vitamínu C. Podľa odborníkov by deti vo veku 4 – 6 rokov nemali mať viac ako 19 g pridaného cukru denne a deti vo veku 7 – 10 rokov by nemali prekročiť 24 g. Snažte sa obmedziť počet koláčov, sladkostí, čokolády, bublinkových nápojov, sušienok a zmrzlín, ktoré majú vaše deti denne.

žiadne príspevky na zobrazenie