Interiérové top trendy v roku 2023

0
Interiérové top trendy v roku 2023

Interiérový dizajn sa bude najbližších 12 mesiacov niesť v znamení viacerých horúcich trendov. Niektoré nadviažu na tie z predchádzajúcich rokov, iné vnesú do našich bytov a domov rôzne nadčasové novinky.

Poprední svetoví dizajnéri sa zhodujú, že interiérovým top trendom v roku 2023 bude vládnuť funkčnosť, neutralita, udržateľnosť a minimalizmus. Zvýšený dôraz na tieto princípy sa odrazí pri výbere farieb, vzorov aj materiálov využívaných pri zariaďovaní bytov, domov či kancelárií. Do hry vstúpia nové farebné kombinácie, menej obvyklé tvary a motívy aj bytové doplnky s dizajnom odzrkadľujúcim aktuálne dianie.

Neutrálne a upokojujúce farby

Aj keď spoločnosť Pantone zvolila za farbu roka aktívny a energický odtieň Viva Magenta, väčšina farieb ovládajúcich tohtoročné trendy bude mať skôr upokojujúce účinky. Do hry sa dostanú neutrálne zemité odtiene v rôznych kombináciách. V spojení s drevenými materiálmi vyniknú rôzne odtiene hnedej alebo zelenej. Milovníci pestrejších interiérov môžu vsadiť na jemné pastelové farby. Neutrálny akcent bez rušivých vplyvov zaistia sivo-biele kombinácie, prípadne bielo-čierne kombinácie s mierne žiarivými metalickými odtieňmi.Foto: Pixabay

Neobvyklé prírodné materiály

Dôraz na neutrálne a upokojujúce odtiene súvisí aj s preferovaním prírodných materiálov. Tie nebudú v bytoch a domoch prítomné len v podobe drevených podláh a dreveného nábytku. Do domácností sa budú dostávať aj vo forme doplnkov z alternatívnych materiálov. Vlnené deky, rohože z morskej trávy a ľanové obliečky vnášajúce trochu nostalgie doplní klasické drevo a dekorácie z prírodného kameňa.

Doplnky s organickým tvarom

Jednou z najhorúcejších tohtoročných noviniek sú organické tvary. Tie sú už niekoľko rokov uplatňované pri návrhu budov. V roku 2023 majú zažiť veľký nástup aj v oblasti interiérového dizajnu. Oblé tvary nahradia hrany, čo vybrané bytové doplnky neurobí iba estetickejšími, ale takisto bezpečnejšími. Dizajnéri predpovedajú, že zo zaužívaných hladkých plôch sa postupne prejde na hmatateľnejšie povrchy.

Farebné koberce s dlhým vlasom

Máloktoré bytové doplnky dokážu rozdeliť dizajnérov viac ako koberce. Kým niektorí v nich vidia nevkusný staromódny doplnok priťahujúci prach a roztoče, pre iných sú symbolom tepla domova, ktorý plní praktickú aj estetickú funkciu. Druhá skupina menovaných tak môže tento rok vsadiť na koberce s dlhým vlasom, ktoré hrejú, sú mäkké a príjemné na dotyk. Vzhľadom na rastúci záujem o neobvyklé prírodné materiály idú do módy jutové a sisalové modely.Foto: Pixabay

Upcyklované bytové doplnky

Udržateľnosť sa v bytovom dizajne skloňuje už pár rokov. V roku 2023 bude pokračovať jej celosvetový boom. Jednou z možností, ako sa podieľať na expanzii tohto trendu, je využitie tzv. upcyklovaných bytových doplnkov. Jedná sa o doplnky, ktoré vznikli premenou starých nevyužívaných predmetov alebo zariadení na nové. Na rozdiel od recyklovaných predmetov majú nový vzhľad a vo väčšine prípadov sa mení aj ich funkcia. Obľúbenými upcyklovanými doplnkami sú stoly zo starých paliet alebo sedacie súpravy zhotovené z pneumatík.

Futuristické interiérové štýly

Napriek tomu, že väčšina očakávaných trendov sa spája s odkazom na predošlé doby, pozíciu v bytovom dizajne si bude upevňovať aj futurizmus. Tvorcovia trendov nevidia v rozmanitosti založenej na spájaní protipólov žiadny problém. Prepojenie futuristického kyberpunku alebo high-tech štýlu s retro alebo vintage prvkami považujú za možnosť, ako hľadieť dopredu, no popritom nezabúdať na svoje korene. Využitie doplnkov inšpirovaných svetom digitalizácie a umelej inteligencie zároveň splní požiadavky na výber funkčného vybavenia zvyšujúceho celkovú mieru komfortu.Foto: Pixabay

Tohtoročné interiérové trendy výrazne ovplyvní dôraz na čistotu a zdravé vnútorné prostredie v našich príbytkoch. Záujem o zdravé materiály a zariadenia schopné čistiť ovzdušie v bytoch a domoch výrazne vzrástol po roku 2020 a rásť bude aj v tom súčasnom. Očakávať sa dá viac medených doplnkov, viac antistatických textílií a viac izbových rastlín schopných pohlcovať toxíny.

Zdroj foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie