Intermitentná katetrizácia, pomoc pacientom s retenciou moču
Ak v močovom mechúre zostáva zvyškový moč, vytvára ideálne prostredie pre rast baktérií, čo môže spôsobiť infekcie a ďalšie komplikácie, vrátane poškodenia obličiek. V takýchto prípadoch môže lekár predpísať katetrizáciu, buď permanentným katétrom, ktorý zostáva v močovom mechúre niekoľko dní, alebo jednorazovým (intermitentným) katétrom. Lekár tiež určí frekvenciu katetrizácie a vhodnú veľkosť a typ katétra.
Intermitentná katetrizácia je proces, pri ktorom sa pacient niekoľkokrát denne sám vyprázdňuje tak, že si zavedie tenkú sterilnú cievku cez močovú trubicu do močového mechúra. Ide o jednoduchý a bezpečný postup, ktorý po zaškolení zdravotníckym personálom môže pacient vykonávať sám. Táto metóda vyprázdňovania sa najviac približuje normálnemu močeniu, čo prispieva k pohodliu a lepšej kvalite života pacientov.
Spôsoby intermitentnej katetrizácie
- Sterilná intermitentná katetrizácia – katetrizácia prebieha za sterilných podmienok, v sterilnom prostredí a s použitím sterilných rukavíc. Zvyčajne sa vykonáva v nemocniciach a iných zdravotníckych zariadeniach u pacientov so zníženou imunitou a vysokým rizikom vzniku infekcie.
- Čistá intermitentná katetrizácia (ČIK) – katetrizácia sa vykonáva v nesterilnom prostredí (domácnosť, verejné WC) jednorazovým sterilným katétrom a čistými umytými rukami. ČIK je určená pre zaškolených pacientov s nízkym rizikom infekcie.
Pre čistú intermitentnú katetrizáciu je vhodné používať potiahnuté katétre, ako sú katétre SpeediCath®. Sú pripravené na okamžité použitie bez potreby ich predchádzajúceho navlhčenia vodou. Urinálne katétre SpeediCath® a SpeediCath® Flex majú trojvrstvový povlak, ktorý zabezpečuje hladký a klzký povrch, čo uľahčuje zavádzanie a vyberanie katétra. Hydrofilné katétre SpeediCath chránia sliznicu močovej trubice a v porovnaní s neopotiahnutými katétrami znižujú riziko infekcií močových ciest.
PM-34363