Iveta Mikletičová: Dlho som fungovala na dvoch stoličkách

0
Iveta Mikletičová: Dlho som fungovala na dvoch stoličkách

Iveta Mikletičová od roku 2012 ručne vyrába vlastnú prírodnú kozmetiku. K výrobe prvých vlastných mydiel ju priviedol zdravotný stav jej druhorodeného syna, ktorý trpí od narodenia atopickým ekzémom. Začala sa zaujímať o pôsobenie potravín na ľudský organizmus a pomoc pre syna hľadala v prírodnej liečbe.

Keď dostala v práci výpoveď, založila svoju vlastnú kozmetickú značku Savon a spustila ručnú výrobu a predaj mydiel, šampónov, olejov a krémov. V rozhovore nám prezradila, aké boli začiatky jej podnikania, kde hľadá inšpiráciu pre svoje výrobky a ako sa jej darí skĺbiť rolu matky a podnikateľky.

Prečo ste začala vyrábať svoju vlastnú prírodnú kozmetiku?

Podnetom na prvé pokusy bol môj druhý syn, ktorý trpí atopickým ekzémom. Ako matka, som sa mu snažila čo najviac pomôcť. Som proti používaniu kortikoidových mastí, a tak som začala hľadať pomoc v prírodnej liečbe a v bylinkách. Viac som sa začala zaujímať o celkové pôsobenie stravy na náš organizmus, lebo to malé telíčko pilo ešte len mlieko a malo kožné problémy.

Vznikli prvé kúpele, mastičky a prvé mydlo. Musím povedať, že to bola prvotina, ktorá stála za to. Skúšala som ďalej a ďalej. Nezostala som len pri mydlách. Skúšala som rôzne iné mastičky a oleje. Bavilo ma a stále ma baví skúšať niečo nové. S deťmi som začala chodiť do lesa, na lúky zbierať živicu a bylinky. Dokonca som pre nás doma vymyslela všehomasť – namiesto náplastí máme mastičku na všetko. Deti si natrú ranku a hotovo.

V ktorom momente ste sa rozhodli, že vytvoríte vlastnú značku kozmetiky a spustíte predaj?

Asi v momente, keď už celá moja rodina a kamaráti boli plne zásobení mojimi výrobkami. Premýšľala som nad názvom a napadlo ma – SAVON – čo po francúzsky znamená mydlo. Logo vznikalo postupne. Súčasné logo značky SAVON má svoj význam: je to strom, ktorý predstavuje prírodu okolo nás a korunu stromu tvoria ruky, pretože všetky výrobky sú tvorené ručne. Začínala som predávať na rôznych akciách, na pezinskom trhu a podobne.

Dlho som fungovala na dvoch stoličkách, v klasickej práci za počítačom a po práci vo svojej voňavej dielni. Bolo to veľmi náročné obdobie robiť dve práce naplno a k tomu deti a domácnosť. Plne som sa začala svojmu remeslu venovať, keď som v práci dostala výpoveď. Najprv som si myslela, že je to niečo strašné, nakoniec sa ukázalo to, čo sa hovorí, že všetko zlé je na niečo dobré. Nič lepšie sa mi nemohlo stať a ja som sa mohla konečne naplno venovať len mojej kozmetike a posúvať ju vpred.

Aký to bol pocit, keď sa zo zamestnankyne stane podnikateľka?

Veľký pocit zodpovednosti, pocit strachu či to dokážem, či ma to bude aj naďalej baviť, keď to už bude moje zamestnanie, či ma to uživí… Otázky, ktoré človeka napadnú pri akejkoľvek zásadnej zmene v živote. Ale povedala som si, že sa nebudem báť. Verím, že ak človek robí niečo s láskou a aj s láskou tvorí, tak sa mu to vráti. Nehovorím o sebe, že som podnikateľka, aj keď to tak je. Mám v sebe pokoru, ktorú ma naučili rodičia. Treba sa držať pri zemi. Je to moja prácu a som vďačná za to, že ma stále veľmi baví. Moja mama je pre mňa veľký vzor. Tiež podnikala v maloobchode, zamestnávala 30 ľudí a pracovala tak takmer až do svojho dôchodku. Teraz už pracuje so mnou.

Čo bolo najväčšou výzvou, keď ste začala podnikať?

Najväčšou výzvou bol veľmi náročný a zdĺhavý proces, ktorým som musela prejsť pri zakladaní firmy a otváraní výroby. Podľa mňa, množstvo legislatívnych prekážok odradí mnohých budúcich malých podnikateľov. Treba s nimi bojovať a zdolať ich, lebo na konci čaká odmena.

Prečítajte si aj rozhovor so zakladateľkou značky Peelo o unikátnom nápade s eko obalom na všestranné použitie

 

Ako vznikajú vaše výrobky? Kde hľadáte inšpiráciu na zloženie produktov?

Moje výrobky väčšinou vyrábam veľmi intuitívne, podľa toho čo potrebujem ja alebo moje najbližšie okolie. Vždy sa snažím dať do výrobku čo najviac, aby bol účinok čo najlepší. Inšpirujú ma aj ľudia, ktorých stretávam, okolie, rodina a príroda. Niekedy mi ľudia rozprávajú svoje príbehy a ja si v duchu vravím, že by to bolo skvelé, keby som im vedela nejako pomôcť, aspoň trochu. Vždy som tvorila pre ľudí, aby im moje výrobky pomáhali a veľmi ma teší, keď dostávam správy o tom ako sú ľudia spokojní. Samozrejme sa nájdu aj negatívne správy, našťastie ich je málo. Tie ma posúvajú vpred, aby som zdokonalila to čo potrebné.

Verím, že ak človek robí niečo s láskou a aj s láskou tvorí, tak sa mu to vráti.

Odkiaľ pochádzajú suroviny, z ktorých vyrábate?

Suroviny pochádzajú prevažne z Francúzska a Anglicka. Používame kvalitné suroviny, za studena lisované oleje. Bylinky si pestujeme sami, niektoré zbierame v lese. Z tých väčšinou vznikajú „podpultovky“, ako napríklad smreková masť, kostihojová a podobne. Niektoré druhy byliniek kupujeme z overených zdrojov.

Často vás vaši zákazníci môžu stretnúť na rôznych trhoch či jarmokoch. Prečo predávate svoje výrobky práve týmto spôsobom?

V úplných začiatkoch som predávala na trhoch a jarmokoch. Keďže pracujem v dielni sama ako prst, mám tieto akcie veľmi rada, je tam veľa ľudí a ja veľmi milujem, keď sa s ľuďmi môžem rozprávať. Doslova ma to nabíja energiou, keď som v osobnom kontakte s ľuďmi. Veľa ľudí mi rozpráva vlastné osobné príbehy, niekedy len tak. Mám spätné reakcie ľudí na moje výrobky, našťastie pozitívne, aj keď samozrejme sa nájdu aj opačné, ale tých je našťastie málo. A musím povedať, že kritika ma inšpiruje k novým veciam. Deťom na trhoch niekedy doslova rozdávam mydielka, keď ich vidím, že chcú kúpiť svojej mamičke darček, ale v rúčke držia málo peňazí.

Prečítajte si aj rozhovor s Mirkou Harišovou, ktorá prekonala ťažkú chorobu. V čom ju to posilnilo?

Odchádzajú odo mňa s mydlom, aj s peniazmi a ja za to dostávam tie najkrajšie detské úsmevy vďačnosti. Jeden starší pán, ktorému som na jarmoku darovala len vzorku pre jeho pani manželku, sa na druhý deň vrátil a priniesol mi malé zápisníčky pre moje deti. Bola som úplne namäkko.

Ako sa vám darí spájať rolu matky školopovinných detí a podnikateľky?

Musím priznať, že je to niekedy veľmi náročné, keďže si všetko robím sama, od výroby kozmetiky, cez grafiku etikiet, správu eshopu, marketing. Našťastie mi moja mama pomáha. Čerpám z jej múdrosti, ktorú nazbierala počas svojho podnikania. Ona má na starosti sklad a objednávky, inak by som to nestíhala. Ale stále to beriem ako prácu a tá sa vždy musela prispôsobiť mojim deťom. Na začiatku to boli dlhé noci, prácu som si nosila domov. Teraz to už nerobím, alebo sa o to aspoň veľmi snažím. Ak pracujem, tak zväčša vtedy, keď chlapci spia, buď skoro ráno alebo večer. Inak počítač funguje ako magnet a oni sú hneď pri mne, vtedy narobím veľa chýb. Niekedy mi chlapci pomáhajú lepiť etikety. Najviac ich baví, keď na trhoch môžu predávať a hrať sa s pokladňou. Je to veselé a náročné spojenie. Ale ide to.

Na začiatku to boli dlhé noci, prácu som si nosila domov.

Čo vás vaše podnikanie naučilo?

Som rada, že som sa najprv stala matkou až potom podnikateľkou. Moje deti ma naučili veľkej trpezlivosti, ktorú som zužitkovala aj pri podnikaní. Popri veľkej zodpovednosti ma podnikanie naučilo hlavne vnímať, čo potrebujú a čo by chceli ľudia v mojom okolí.

 

Aké máte plány s vašou kozmetikou? Čo chystáte pre vašich zákazníkov v najbližších mesiacoch?

V tomto karanténnom období, keď sa všetko spomalilo, tak ma napadá veľmi veľa nových myšlienok. Už sú nejaké aj na papieri, ale vždy je to proces. Nie vždy sa všetko podarí, musím skúšať. Našťastie mám pár milých zákazníčiek, ktoré vždy rady testujú nové veci a potom mi povedia svoje osobné hodnotenia. Momentálne pracujem na balzamoch na vlasy, ktoré si zákazníci doslova pýtajú. Nápadov mám viac než dosť a určite sa raz na všetky dostane.

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie