Jesenné tradície doma aj vo svete

0
Jesenné tradície doma aj vo svete

Ochutnávka vína, poďakovanie za úrodu, oslavy rovnodennosti či spomienky na zosnulých. Jesenný kalendár je plný sviatkov a udalostí, ktoré sprevádzajú oslavy, tradičné zvyky a spoločenské podujatia. Jesenné tradície sa zachovávajú na celom svete vrátane Slovenska.

Dožinky

Oslavy spojené s koncom žatvy pôvodne prebiehali na konci augusta. V posledných rokoch trvajú až do septembra. Po slávnostnom odvezení posledných snopov z polí sa organizujú ľudové veselice a rodinné hostiny, počas ktorých sa spieva a tancuje doma pri stole alebo vonku na dvore. Dožinky mali v minulosti aj spirituálny charakter. Slovanské národy spájali ich oslavy s ďakovnými modlitbami za hojnú úrodu.Foto: www.pixabay.com – Mariusz_Czarnas

Chuseok

Za jedlo a úrodu sa slávnostne neďakuje len v Európe. V Južnej a v Severnej Kórei sa pri tejto príležitosti každoročne oslavuje Chuseok, ktorý je akousi kórejskou obdobou amerického Dňa vďakyvzdania. Rodiny a priatelia sa stretávajú pri jednom stole, aby sa spoločne najedli a poďakovali za dary zeme. Sviatok pripadá vždy na spln počas ôsmeho mesiaca miestneho lunárneho kalendára. Tento rok sa bude sláviť 17. septembra, resp. aj deň pred a deň po 17. septembri.

Vinobranie

V čase rodinného pokoja počas “kórejského vďakyvzdania” prebiehajú v strednej Európe rušné pouličné slávnosti plné hudby, jedla a dobrého pitia. Vinobranie organizujú aj naše mestá, v ktorých sa nalieva burčiak, značkové víno a podávajú tradičné kulinárske špeciality. Súčasťou programu sú súťaže a ukážky lisovania hrozna či iných vinárskych prác. O zábavu sa starajú hudobné vystúpenia hudobníkov z rôznych žánrov.Foto: www.pixabay.com – jonpalazuelos

Husacie hody

Vznik tradície husacích hodov je opradený niekoľkými legendami. Podľa jedného príbehu súvisí so svätcom Martinom Tourským. Gáganie husí ho malo rušiť počas kázní. Martin sa rozhodol husí zbaviť a urobiť z nich hostinu. Iný príbeh hovorí o pečení husí a kačíc počas slabšej hospodárskej prosperity na prelome 19.-20. storočia. V súčasnosti sú husacie hody gastronomickým trendom, ktorý ovláda reštaurácie na západnom Slovensku aj na Morave od septembra do októbra. K husi alebo kačici sa podávajú lokše a kapusta. Ako aperitív sa hosťom nalieva víno z lokálnej produkcie.

Masskara Festival

Filipínske mesto City of Bacolod sa počas štvrtej októbrovej nedele premení na miesto plné masiek, úsmevov a tanca. Masskara Festival privíta aj tento rok tisícky hostí, ktorí si dajú na tvár masky, oblečú si farebné oblečenie a vyjdú do ulíc, aby sa spolu zabavili a vzájomne sa povzbudili. Festival plný optimizmu sa organizuje od 80. rokov. Prvý ročník prebehol ako reakcia na tragickú kolíziu lodí neďaleko ostrova Mindoro. Filipínčania sa po nehode, ktorá si vyžiadala desiatky životov, chceli povzbudiť. Nasadili si masky a vyšli do ulíc, kde sa usmievali a trochu sa zabávali. Z udalosti vznikol festival, ktorý každoročne sprevádzajú súťaže, hudobné vystúpenia a podávanie filipínskych špecialít.

Dia de Los Muertos

O niekoľko dní po festivale Masskara vidieť masky aj v uliciach Mexika. Na rozdiel od filipínskych sú mexické masky trochu morbídne. Mexičania tým chcú vystihnúť pochmúrnu atmosféru Dňa mŕtvych (Dia de Los Muertos), ktorý je obdobou nášho Sviatku všetkých svätých. Oslavuje sa rovnako ako u nás 1.-2. novembra. Okrem katolíckeho zvyku pálenia sviec zosnulým sa počas neho zachováva aj tradícia maľovania tvárí, ktorá je prebratá z aztéckej kultúry.Foto: www.pixabay.com – JoseSanchez_photos

V novembri prebehnú vo vybraných krajinách posledné podujatia a oslavy zachovávajúce jesenné zvyky a tradície. V niektorých západoeurópskych štátoch oslavujú 11. novembra Deň sv. Martina. V USA sa v prvej polovici novembra organizujú posledné tekvicové festivaly spojené so súťažami vo vyrezávaní tekvíc. V niektorých európskych štátoch sa 25. a 30. novembra na Katarínu a Ondreja dodnes zachováva tradícia pôstov. Po týchto dňoch sa jesenná sezóna definitívne uzatvorí a s príchodom adventu sa západný svet ponorí do zimného obdobia.

Foto na titulke: www.pixabay.com – Pamjpat

žiadne príspevky na zobrazenie