Katarína Borecká: Materstvo nie je prekážkou, práve naopak, vďaka nemu dokážeme veci, ktoré sme si predtým nevedeli ani predstaviť

Katarína Borecká je mama dvoch detí a prednedávnom prišla s nápadom na kalendár určený špeciálne pre mamičky. Momentálne prebieha kampaň na portáli Čo dokáže mama, kde si môžete kalendár predobjednať, a zároveň podporiť jeho výrobu.

Nedávno bola spustená crowdfundingová kampaň na platforme Čo dokáže
mama na váš kalendár pre mamičky. Ako vznikol tento nápad?

Nápad vytvoriť kalendár pre mamičky vznikol tak akosi spontánne, nakoľko sme už nejaký čas mali facebookovu stránku o materstve, kde sme zdieľali fotky s citátmi alebo texty, v ktorých by mamičky našli povzbudenie aj v ťažších časoch materstva.
Nejaký čas sme uvažovali, čo by sme ešte mohli ďalej vytvoriť, a z osobných praktických dôvodov nám napadlo vytvoriť kalendár pre mamičky. Ktorý by bol aj krásny, ale zároveň v tých základných veciach plánovania aj praktický.

V čom je kalendár unikátny?

Špecifikum kalendára sú viackrát prelepovacie samolepky, ktoré označujú napríklad návštevu lekára, detské krúžky, narodeniny, či dovolenku. Tiež si myslím, že je výnimočný aj faktom, že všetky fotky sú priamo od našej fotografky, čiže sú tam slovenské mamičky a rodinky.

Pre koho je kalendár určený?

Kalendár je prioritne určený pre mamičky, ktoré majú buď malé alebo školopovinné deti, no nie je to podmienka, nakoľko špirála so samolepkami sa dá krásne odobrať, a tým pádom je to pekný darček aj pre babičky.

Ako prebiehala jeho výroba? Čo bolo pri tom najťažšie?

Na našej facebookovej stránke @dnesmilujemsvojden sme účelovo dva roky pracovali, pridávali príspevky o materstve a snažili sa, aby sa mamičkám táto stránka páčila. Práve tam sme dávali fotky od našej fotografky s citátmi, ktoré boli použité v kalendári.
Najťažšie asi bolo vytvorenie samotného kalendária, ktoré sme museli vytvárať ručne, nakoľko v máji, júni ešte firmy nemali k dispozícii kalendárium na ďalší rok. A tiež byrokratická časť, nakoľko v tomto smere nemáme žiadne skúsenosti.

Kto všetko vám pri tom pomáhal?

Ako som už spomínala v rámci našej stránky, spolu sme tri mamičky. Ja mám na starosti písanie textov (prípadne myšlienok na fotku), ďalšia mamička má na starosti dizajn príspevkov a posledná z nášho tímu je fotografka, ktorá nás zásobuje fotkami a pomáha s manažovaním ostatných vecí.
Väčšinu vecí sme si robili svojpomocne. S grafikou nám pomohli aj kamaráti, a hlavne nemôžem zabudnúť aj na podporu a pomoc našich manželov, ktorí nás naozaj podporovali celý čas.

Akú cieľovú sumu máte v kampani naplánovanú a koľko kalendárov plánujete vytlačiť?

Cieľová suma je 1000 eur, chceli by sme dať vytlačiť dvesto kalendárov.

Aká je cena kalendára?

Cena kalendára v rámci kampane je 17 eur už aj s poštovným.

Kde všade bude kalendár distribuovaný? Kde si ho ľudia môžu kúpiť po skončení kampane?

Kalendár po skončení kampane bude dostupný hlavne na portáli Zľavomat, ale tiež aj v kamenných kníhkupectvách po Slovensku. Kúpiť sa bude dať aj formou správy na našu stránku na Facebooku @dnesmilujemsvojden.

Zaujímavé je, že tento kalendár môžu využiť aj podnikatelia na umiestnenie svojho loga. Poviete nám o tom viac?

Áno v rámci crowfundingovej kampane je možnosť využiť balíček podpory, ktorý zahŕňa umiestniť logo do nášho kalendáru. Miesto na logo je vytvorené tak, aby bolo po celý rok viditeľné. Už viaceré firmy túto možnosť využili.

Aké máte ďalšie plány s kalendárom?

Uvidíme, aký ohlas bude kalendár mať a ako s ním budú ľudia spokojní. Určite by sme ho chceli vytvárať každý rok, a vďaka spätnej väzbe prípadne vylepšovať.

Máte dve malé deti, ako ste si našli čas na takýto projekt?

Mám dve deti, chlapca a dievča. Chlapec ma teraz štyri a dievča tri roky. Už sa to dá. Zo začiatku, nakoľko je rozdiel medzi nimi rok, to bolo miestami veľmi ťažké, ale práve chvíle, keď píšem texty, niečo vytváram, budujem, sú pre mňa tými chvíľami relaxu a psychohygieny, a to mi veľmi pomáha.

Nie je tajomstvom, že plánujete aj vydanie knihy. O čom bude?

Áno, máme v pláne vydať knižku zamyslení o materstve ku Dňu matiek. A potom pracujem ešte na jednej väčšej knižke, kde hlavnou témou budú deti.

Je ešte nejaká aktivita, pri ktorej rada relaxujete alebo si oddýchnete?

Mám rada čítanie kníh, šport ako korčuľovanie, cvičenie, mám veľmi rada prírodu, lesy a zvieratá.

Čo by ste poradili iným mamám, ktoré plánujú rozbehnúť svoj vlastný nápad?

Poradila by som im hlavne sa nevzdať. Pretože si myslím, že to je najčastejšia príčina, prečo sa naše sny nestávajú skutočnosťou bez ohľadu na to, či sú veľké alebo malé.  A tiež možno, že materstvo nie je prekážkou, práve naopak, vďaka nemu dokážeme veci, ktoré sme si predtým nevedeli ani predstaviť, a objavujeme v sebe silu, o ktorej sme ani len netušili.