“Neviem, či je podstatné, koľko krajín som navštívila. Skôr si myslím, že je podstatné odniesť si z ciest zážitky a nové poznatky. Chodiť po svete s otvorenými očami a nechať ho na seba vplývať,” hovorí Katarína Serinová, zakladateľka cestovnej agentúry Carolka na cestách. Prešla množstvo krajín, precestovala Afriku, Tanzániu, Keňu, Bali, Austráliu či Nový Zéland.
V rozhovore nám prezradila:
- aké krajiny ju uchvátili a prečo,
- aký zážitok z ciest si najviac pamätá,
- na akú krajinu sa špecializuje jej cestovná agentúra,
- čo všetko ponúka cestovateľom Egypt.
Milujete cestovanie a s tým sa spája aj vaša práca. Ktorá krajina vás uchvátila ako prvá?
Po Európe som cestovala pomerne často, ale moja prvá veľká cesta smerovala do Tanzánie. Cestovali sme štyria a čarovná príroda Serengeti mi vzala dych a časť mojej duše. Do východnej Afriky som sa vrátila ešte niekoľkokrát už aj s mojimi klientami, nakoľko sme s bratom založili online cestovnú agentúru. To bol rok 2007 a o online biznise sa v tom čase šuškalo iba na západ od nás. V roku 2010 sme s klientami navštívili aj Majstrovstvá sveta vo futbale v Južnej Afrike a boli sme na tom slávnom zápase, keď sme Talianov poslali domov. Prvou sólo cestou boli dva týždne na Mauríciu a potom nasledovala Ázia, konkrétne Bali, kde som ako sólo cestovateľka strávila na rôznych miestach celý mesiac.
Máte pochodenú Afriku, Áziu, a dokonca Nový Zéland a Austráliu. Nie je cestovanie finančne aj časovo náročné? Ako ste to dokázali zladiť so svojou prácou?
Cestovanie je voľba. Ja na cestách pracujem online, a to vždy. Niekedy moji klienti nevedia, či som v Európe, Afrike alebo Ázii, a myslím si, že to ani nie je potrebné, aby to vedeli. Je to môj životný štýl. Čiže čas nezohráva žiadnu úlohu. Peniaze sú na cestovanie potrebné, samozrejme, no mňa málokedy nájdete v 5* hoteli, iba ak sa to týka mojej práce. Skôr hľadám ubytovanie v penziónoch, ktoré prevádzkujú miestni, stravujem sa ako oni, často je najvyššou položkou na cestovaní letenka.
O Bali ste napísali aj dve e-knihy. O čom sú vaše knihy Krížom-krážom po Bali a Balijské dobrodružstvo za 30 dní?
Áno, na Bali som pravidelne strávila niekoľko mesiacov, niekoľko rokov v predkoronových časoch a moje skúsenosti a odporúčania som vložila do e-knihy Krížom-krážom po Bali, ktorá je skôr o informáciách pre cestovateľov, ktorí si chcú vyskladať vlastný pobyt a potrebujú čo najviac informácií na jednom mieste. Sú tam aj kontakty na overených miestnych sprievodcov, vodičov, potápačských inštruktorov a miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.
Druhá kniha Balijské dobrodružstvo za 30 dní presne opisuje moju sólo mesačnú cestu po Bali, na ktorú som sa vydala, keď som mala 40 rokov. Je zložená z autentických blogov, ktoré som písala poctivo každý deň počas mojej cesty. Dnes ma vedia previesť v čase a dobre sa na nich bavím. Mladosť, pochabosť.
Založili ste aj cestovnú agentúru. Čo bolo podnetom? Nemali ste strach z ďalšej vlny koronavírusu?
Ako som spomínala vyššie, skúsenosti z cestovného ruchu už mám, v podstate som si povedala, prečo v cestovnom ruchu opäť nepôsobiť, aj keď je tento biznis veľmi nestály a veľmi senzitívny na vonkajšie vplyvy. Európa sa zmieta v nemalých problémoch a popravde, v budúcnosti bude koronavírus asi naša najmenšia starosť. No aj napriek tomu si myslím, že ľudia sa cestovania nevzdajú, stále chcú a budú chcieť navštevovať nové, iné, pekné miesta, pocestujú za oddychom a hádam aj poznaním iného sveta. Patrí to k nášmu životnému štýlu.
Čo bolo pri budovaní vášho biznisu najnáročnejšie?
Turistický ruch je veľmi uzavretý a je veľmi náročné konkurovať overeným zavedeným značkám, ale myslím, že je to len otázka času, prístupu a úsilia. Túto letnú sezónu sme dostali cennú lekciu, nakoľko jedna nemenovaná cestovná kancelária skrachovala a nechala si naše peniaze za služby, ktoré nám a našim klientom neposkytla. Ale poučili sme sa a dnes si dávam lepší pozor na to, s kým spolupracujem. Preto sme sa zamerali na spoluprácu priamo so zahraničnou cestovnou kanceláriou, máme informácie priamo od zdroja a priamy osobný kontakt s manžermi a vlastníkmi.
V čom sa vaša cestovná agentúra odlišuje od iných?
Staviame na individuálnom prístupe. Pýtame sa klientov, kedy chcú cestovať, zisťujeme pre nich možnosti odletu z rôznych letísk. Pýtame sa ich aký hotel preferujú, čo očakávajú a spoločne dolaďujeme pobyt tak, aby boli čo najviac spokojní. Nie je zlý hotel, je iba zle predaný hotel, keď sa očakávania klienta a realita nestretnú. Vtedy vzniká nespokojnosť. Rovnako riešime aj poznávacie pobyty po Egypte, kedy nastavíme itinerár presne na mieru. V podstate, v rámci Egypta vieme urobiť akýkoľvek poznávací pobyt so začiatkom v Káhire alebo Hurghade, s plavbou po Níle oboma smermi, so zastávkami a pamiatkami ako si klient povie.
Mnoho hotelov som navštívila osobne a poznávaciu cestu som tiež absolvovala, čiže viem klientovi povedať, čo môže čakať. Keďže si klienti vyberajú hotely podľa rôznych kritérií, založili sme web www.dovolenkavegypte.sk, kde sa dajú hotely vyselektovať podľa požiadaviek, napr.: na pláži, bez móla, so šnorchlovaním a pre deti do veku 12,99 rokov. Filter klientovi ponúkne hotely, ktoré sú pre neho vhodné. Napíše nám svoju požiadavku a my mu pošleme cenovú ponuku našej partnerskej CK na konkrétny termín, dĺžku pobytu a hotel.
Z destinácií sa zameriavate na Egypt. Prečo práve táto krajina, čím vám učarovala?
Prvýkrát som Afriku navštívili v roku 2006 a vtedy mi ani nenapadlo, že sa s ňou tak intenzívne spojím cez Egypt. Egypt je mimoriadne špecifická krajina – leží v Afrike, ale je jednou z krajín arabského Blízkeho východu, je to moslimská krajina s bohatou nearabskou históriou a množstvom starých bohov, ktorých nedokážem všetkých vymenovať. Je to púštna krajina s jednou obrovskou riekou a ich kultúra je absolútne odlišná od našej. Žijú tu milí a zaujímaví ľudia, jedineční svojim myslením a postojom k životu, majú rozvinutý cestovný ruch a dnes, po Arabskej jari a zmene režimu, je to stabilná krajina.
Niektorí ľudia majú z cestovania do tejto destinácie strach. Je Egypt bezpečná krajina?
Strach je zlý radca, to nielen v cestovaní ale všeobecne v živote. Osobne sa neprechádzam v centre Bratislavy po zotmení, ale v Hurghade sa o polnoci vyberiem na nákup. Samozrejme, nechcem zľahčovať, sú oblasti, kde nie je vhodné sa vyskytnúť ani cez deň, tiež sa tu vyskytuje zločin ako všade, ale polícia tu má veľký rešpekt. Politickým špičkám Egypta je jasné, že bezpečnosť je pre rozvíjanie a fungovanie cestovného ruchu základnou podmienkou a turistom sa nesmie nič stať. Informácie sú to, čo strach eliminimuje na minimum a osobná skúsenosť je na nezaplatenie.
Čo je podľa vás najväčším lákadlom na cestách po Egypte? Je nejaké miesto, o ktorom sa bežne nedočítame v sprievodcoch, ale patrí medzi vaše obľúbené?
Najväčším lákadlom je samotný Egypt a spoznávanie tunajšej kultúry a ľudí. Mám tam svoj okruh priateľov, vládne tam príjemné počasie a krásne prostredie pri mori je iba necelé 4 hodiny letu z Bratislavy. Veď to je skvelé. Takých miest, ktoré mám rada, je v Hughade niekoľko. Rada navštevujem miestne kaviarničky, kam veľa turistov nechodí, resp. navštevujú ich najmä miestni.
Chodievate aj vy sama najčastejšie práve do Egypta?
Posledné dva roky je to tak. Súvisí to s rozbehnutím cestovnej agentúry Carolka na cestách a spoznávaním miestnych hotelov a ich služieb na vlastnej koži a aj s nadväzovaním kontaktov pre môj biznis. Tento rok som bola aj mesiac na Bali, ktoré sa tiež otvára turistom, aj keď stále platí, že musia mať aspoň dve očkovania, inak je povinná 5-dňová karanténa. To platí v čase napísania tohto článku, dúfam, že sa to čoskoro zmení, lebo pripravujeme 14-dňovú cestu Autentické Bali v máji 2023.
V Egypte máte aj partnerskú cestovnú kanceláriu. Ako sa vám spolupracuje s Egypťanmi?
Egypťania sú ľúbezní. Sú síce chvíle, keď musím napočítať do desať, ale čím dlhšie s nimi spolupracujem, tým častejšie vnímam, že sa k rovnakému výsledku dá dopracovať rôznymi cestami. Niektoré záležitosti, ktoré by sa podľa mojich, povedzme európskych, skúseností nemali dať zariadiť, vedia zvládnuť s úsmevom na tvári a s ich obvyklým dovetkom: “No problem”.
Zvyknete hovoriť, že nie je podstatné, koľko krajín ste navštívila, ale že je podstatné odniesť si z ciest zážitky a nové poznatky. Na aký zážitok z ciest najradšej spomínate?
Takých zážitkov je vela, ťažko vybrať jeden, lebo každá cesta je iná, jedinečná a skvelá. Konkrétne zážitky si čitateľky môžu prečítať na webe www.carolkanacestach.sk v sekcii cestovateľský denník, teraz spomeniem iba niektoré: cestovanie po Severnom ostrove v aute z požičovne a prasknutá pneumatika, plavba za varanmi v Indonézii, veľkolepý a depresívny Petrohrad, rafterská Bosna. Cestovanie ma naučilo, že náš spôsob života nie je jediný správny a tolerancia názorov a iných kultúr by mala byť pre každého tou najprirodzenejšou vecou na svete.
Máte nejaký nesplnený cestovateľský sen?
Sen je to, čo sa mi sníva a rozhodne nie vždy chcem, aby sa splnil ? Cestovateľské plány sú, akurát včera som si rozplánovala prvú polovicu roka 2023 na cesty, no ako sa hovorí: ak chceš rozosmiať Boha, povedz mu svoje plány. Nezáleží na tom, akému Bohu sa klaniaš. Každopádne, je toho dosť, čo by som ešte chcela stihnúť: polárna žiara, delta Okawanga, Biela púšť a mnoho iných miest.
Aké sú vaše plány do budúcnosti?
Pripravujeme varianty poznávacích pobytov po Egypte, v marci 2023 chceme vyskúšať Malý poznávací okruh: Káhira – Alexandria – Sharm El Sheikh – Jeruzalem – Petra – Sharm El Sheikh a späť do Európy. Máme pripravenú cestu Autentické Bali na máj 2023 a intenzívne sa pripravujeme na letnú sezónu 2023. Čo bude ďalej… Uvidíme, kam nás púštny či monzúnový vietor zaveje. Možno do Maroka a na pláne východnej Afriky, kam by som sa chcela ešte vrátiť.