Kathryn Bigelow sa zapísala do histórie ako prvá žena, ktorá získala Oscara za najlepšiu réžiu

0
Kathryn Bigelow sa zapísala do histórie ako prvá žena, ktorá získala Oscara za najlepšiu réžiu

Iracký vojnový film The Hurt Locker (Smrť čaká všade) získal šesť ocenení vrátane najlepšieho obrazu a najlepšieho pôvodného scenára. Kathryn Bigelow sa dnes stala prvou ženou v histórii, ktorá získala cenu za najlepšiu réžiu na Oscaroch.

Jej nízkorozpočtový vojnový film v Iraku, The Hurt Locker, o tíme, ktorý pracoval na zneškodňovaní bômb, bol veľkým víťazom Oscarov v roku 2010. Film získal až šesť cien akadémie, vrátane tých za najlepší film a najlepší pôvodný scenár.

The Hurt Locker zvíťazil nad 3D trhákom Avatar, ktorý režíroval Bigelowej bývalý manžel James Cameron.

Cameron, ktorý sedel za Kathryn Bigelow na ceremónii v divadle Kodak v Hollywoode, bol jedným z prvých, kto jej zablahoželal, keď sa natiahol a poklepal jej po ramene.

Životný moment režisérky

Bigelow označila ocenenie za „životný moment“ a svojho Oscara venovala vojakom a ženám v Iraku a Afganistane. „Nech sa vrátia domov v poriadku,“ povedala.

Prečítajte si: Oscarové herečky a ich najlepšie filmy

Na Oscaroch v roku 2010, commons.wikimedia.org

The Hurt Locker je apolitický film zameraný na hrdinstvo odborníkov na zneškodňovanie bômb. Bol kriticky uznávaný, ale nebol úspešný a experti na bomby ho napadli ako nereálny.

Bigelow bola len štvrtou ženou, ktorá bola nominovaná na najlepšiu réžiu v 82-ročnej histórii udeľovania Oscarov.

Predchádzajúcimi nominovanými ženami boli Sofia Coppola za film Lost in Translation v roku 2003, Jane Campion za film The Piano v roku 1993 a Lina Wertmuller za film Seven Beauties v roku 1975.

Cenu odovzdávala slávna režisérka, herečka a speváčka

Cenu odovzdala Barbra Streisand, režisérka filmov vrátane Yentl a The Prince of Tides.

V rozhovoroch po ceremónii Bigelow odolala pokusom novinárov povzbudiť ju, aby sa tešila z víťazstva nad Cameronom. „Myslím si, že je to výnimočný filmár,“ povedala.

Veľká časť prípravy na udeľovanie Oscarov sa sústredila na rivalitu medzi bývalým párom, ktorý sa zosobášil v roku 1989 a o dva roky neskôr sa rozviedol.

Bolo to predmetom vtipov od hostiteľov ceremoniálu, Steva Martina a Aleca Baldwina.

„Bola taká potešená, že bola nominovaná spolu s ním, že mu poslala krásny darčekový kôš – s časovačom,“ povedal Baldwin.

Na Closing Night v roku 2009, commons.wikimedia.org

Bigelow je už desaťročia priekopníčkou vo svete akčných filmov, v ktorom dominujú muži

Medzi jej predchádzajúce filmy patria Point Break (Bod zlomu), Strange Days a K-19: The Widowmaker. „Priťahujú ma provokatívne postavy,“ povedala minulý rok pre Guardian vo videorozhovore.

Na udeľovaní cien Directors Guild of America Awards, kde tiež získala najvyššie ocenenie, Bigelow povedala: „Predpokladám, že sa mi páči, keď sa považujem za filmára (film-maker) a nie za filmárku (female film-maker).

V roku 2020 sa Chloé Zhao stala prvou režisérkou nebelošského pôvodu, ktorá bola ocenená Oscsarom, a historicky druhou ženou, ktorá získala Oscara za režiu po Kathryn. Oscara získala za Krajinu nomádov.

Zdroj: theguardian.com, foto: commons.wikimedia.org

žiadne príspevky na zobrazenie