Katka Knechtová: Žena má výhodu, dokáže myslieť na 10 vecí naraz

0
Katka Knechtová: Žena má výhodu, dokáže myslieť na 10 vecí naraz
Katka Knechtová

Nemá rada jar, ale po pobyte na Srí Lanke sa cíti ako znovuzrodená. Sviatky si užila s rodinou, aktuálne chystá koncertný program na letné festivaly a rozhovor nám dala pred svojím vystúpením na koncerte Hudba bez bariér. Speváčka Katka Knechtová si svoj život užíva.

Najskôr si bola v kapele, teraz si sólo. Napĺňa ťa to?

Áno. Absolútne, a robím to s absolútnou radosťou a šťastím. Ale som vďačná za tú cestu, ktorou som si predtým prešla, lebo bez toho by som nebola tam, kde som. A ani ten pocit šťastia by nebol taký úplný.

Čo bolo najlepšie na tom stať sa sólo speváčkou?

Zásadná vec bola tá, že som konečne pocítila slobodu. Predtým som totiž bola v kolektíve chlapov, ktorí boli starší, a ja som bola stále ten najmladší benjamínek. Aj keď som musela byť líder kapely, mala som pocit, že som udupávaná. Začala som rásť a mala som potrebu už o niektorých veciach rozhodovať sama za seba. Uvedomila som si, že mám umeleckú slobodu. Keď chcem, môžem ísť spievať s Jankom Mrkvičkom. Keď chcem, môžem robiť niečo s cimbalovou muzikou. Keď chcem, môžem spolupracovať s producentom, ktorý hrá s Depeche Mode. Môžem si zrazu vymyslieť čokoľvek a nikto mi nebude hovoriť, že sa to nebude robiť. To je zásadná radosť, moja sloboda. A potom aj nájdenie takej svojej ženskej stránky. Keďže som chcela byť v tom mužskom kolektíve rešpektovaná, chcela som byť jednou z nich. A bola som tam dlhé roky jediná žena, takže som nemala tú spätnú väzbu, taký ženský pohľad na svet. To som si uvedomila, keď som odišla z kapely. Ten ženský svet je oveľa lepší a krajší, vlastne, je to veľmi dobre, že som žena :)

S Katkou sme sa rozprávali vďaka tomu, že sme sa mohli zúčastniť festivalu Hudba bez bariér, kde spievala: 

https://www.instagram.com/p/BgrS569Hkhk/?taken-by=katarinaknechtovaofficial

Dozrela si ako speváčka, aj ako žena. Cítiš sa šťastne?

Áno, presne. Naozaj môžem len ďakovať za všetko, čo je, lebo mi v podstate nič nechýba.

Cítiš sa aj ako podnikateľka, keďže ťa spev baví a živí?

Vieš, čo je úžasné? Ja som týmto spôsobom nikdy nerozmýšľala, ale vďaka Bohu, mám pri sebe ľudí, ktorí majú tú kalkulačku. Jednou z nich je aj moja manažérka, ktorá je presne ten mozog financií. Všetko konzultujeme, ale ja sa sústreďujem na umeleckú stránku a nedokážem rozmýšľať smerom k číslam. Ide to samo a sústreďujem sa na umeleckú slobodu a umenie. Ja som najšťastnejšia, keď môžem tvoriť. To ostatné je pre mňa práca, ktorá k tomu patrí.

Čo ti najviac prekáža?

Cestovanie, to je naozaj peklo. To z duše nenávidím, ale viem, že to k tomu patrí.

https://www.instagram.com/p/BgDcPFkh82Q/?taken-by=katarinaknechtovaofficial

Majú podľa teba ženy v biznise či kariére možnosť prejaviť sa?

Je to na dlhé lakte, pretože prechádzame fázami. Niekedy sa ženy obalia a pôsobia ako chodiaci chlapi, no vzápätí si každá uvedomí, že v ženskosti je sila. Učíme sa povzniesť sa nad mužov a používať presne opačný systém komunikácie s nimi. Ženy na to však majú. Žena má oproti mužovi obrovskú výhodu: dokáže myslieť na 10 vecí naraz.

Cítiš sa vyrovnane?

Stále viac a viac.

V pracovnej sfére si na vrchole. Máš to tak aj v súkromí? Máš balans?

V súkromí je to trošku komplikovanejšie. Prechádzala som si fázou, keď som veľmi intenzívne riešila svoj vek, rodinu a dieťa. To je už disharmónia, pretože veľmi dlhú dobu žijem inak ako štandardné ženy. Je to iný typ práce a pomaly sa vyrovnávam s myšlienkou, že sa možno môj život bude uberať iným smerom. Musela som sa naučiť nájsť si rovnováhu. My sme zvláštna generácia a hľadáme si ten moment samy pre seba. Musíme nájsť stred v sebe a vedieť, že nedostávame, čo chceme, ale čo potrebujeme.

Keď potrebuješ vypnúť, kam ideš?

Milujem ničnerobenie. Spať vo vlastnej posteli, dať si pohár vína, čítať si knihu, pozrieť si dobrý film, nebyť v spoločnosti, mať pri sebe len toho môjho ukrochkaného psa, a to mi úplne stačí. Musím povedať, že teraz som po dvoch mesiacoch veľmi intenzívnej práce odišla na Srí Lanku na ajurvédsky pobyt. Nehrala tam žiadna hudba, boli sme v krásnom prostredí, cvičila som jogu, masírovali ma, chodila som plávať, prečítala som štyri knihy. To bol pre mňa najlepší relax. Vyčistila som sa od všetkých jedov, bolo to skvelé.

Článok o ďalšej známej speváčke, Dare Rolins, si môžete prečítať tu.

https://www.instagram.com/p/BhMewI4HiEp/?taken-by=katarinaknechtovaofficial

Máš nesplnený sen? Čo by si ešte chcela urobiť, aby ťa to naplnilo?

Je to zvláštne, ale sú zákutia, o ktorých neviem, aké by to bolo. To znamená, že napríklad, keby som mala dieťa, aké by to bolo? To by mohlo byť niečo nepoznané a mohol by to byť iný pocit lásky, ktorú som nikdy nezažila. Ale sú momenty, ktoré ma veľmi napĺňajú. Sú to maličkosti, ktoré možno prichádzajú vekom. Teším sa, keď príde niečo neočakávané, nepredvídateľné, napríklad dostanem fľašu dobrého vína a môžem si ju večer vypiť. Alebo sa mi podarí dobrá pieseň.

Čo ťa inšpiruje k tvorbe?

Na to nie je recept. Je to vec, ktorá sa absolútne nedá uchopiť. Niekedy musím odstaviť auto na krajnici a nahrať si myšlienku.

Aké máš tri rady pre ženy, ktoré by chceli začať tvoriť, no nevedia ako?

Veriť, akokoľvek začať a postupne na tom pracovať. Keď na niečo myslíš, je to už niekde vo vesmíre. K cieľu sa dá dospieť rôznymi cestami a v konečnom dôsledku si človek užíva len tú cestu.

žiadne príspevky na zobrazenie