Keď hovoríme o zdraví, treba sa spoliehať na odborníkov – tvrdí úspešná manažérka, ktorá zbližuje lekárov a pacientov

0
Keď hovoríme o zdraví, treba sa spoliehať na odborníkov – tvrdí úspešná manažérka, ktorá zbližuje lekárov a pacientov

Týka sa to nás, našich detí, priateľov či rodičov. Zdravie predstavuje krehkú hodnotu, o ktorú sa treba kontinuálne starať, a v dnešnej dobe to chápeme ešte intenzívnejšie. Helena Šurinová vybudovala úspešnú firmu, ktorá sa zaoberá vzdelávaním lekárov. Popritom je aktívna v neziskovom sektore a – stíha aj kontrolovať domáce úlohy 8-ročného syna Adamka.

“Lekári sa chcú vzdelávať, a aj my pacienti predsa chceme mať vzdelaných odborníkov,” vysvetľuje s úsmevom úspešná manažérka biznis-myšlienku jej firmy. Jej firma, spoločnosť A-medi management, dnes zastrešuje kongresy a semináre pre zdravotníkov z oblastí ako je neurológia, gynekológia, pediatria či mnohých ďalších odborov po celom Slovensku a spoločnosť sa zaoberá aj publikáciou medicínskych časopisov a kníh. Tím 20 kolegov a desiatky externých spolupracovníkov jej pomáhajú realizovať nové projekty.

“Chceme napredovať, a zároveň si udržať kvalitu. Preto som veľmi rada, že môžem spolupracovať s mnohými úžasnými lekármi a lekárkami, ktorí zaručujú vysokú odbornosť našich projektov,” dodáva, a priznáva, že by si priala, aby mal jej deň niekedy viac než 24 hodín.

Dialóg medzi pacientmi a lekármi

Vyštudovaná manažérka má dve deti, široký záber a takmer vždy nákazlivo dobrú náladu. Jej záujem o posilnenie dialógu medzi pacientmi a lekármi ju viedol aj k viacerým neziskovým projektom. “Založili sme občianske združenie SAMEDI, ktorého ambíciou je spájať odbornú a laickú verejnosť – lebo lekárom pomáha komunikácia s edukovanými pacientmi, a pacienti zasa potrebujú relevantné informácie. Preto organizujeme aj vzdelávacie aktivity pre širokú verejnosť.”

Neostalo iba pri slovách – v roku 2017 “postavila” na Festivale Pohoda špecializované stanovisko, kde si davy ľudí prišli vypočuť prednášky o rôznych diagnózach či prevencii. “Dr.Stan je dôkazom toho, že ľudia majú záujem diskutovať, a chcú sa o svojom zdraví dozvedieť viac.” Združenie tiež iniciovalo unikátny projekt vzdelávania pediatrov, a plánuje svoje aktivity tento rok ešte väčšmi posilniť.

Prečítajte si rozhovor s Evou Kernovou, ktorá pomáha vzdelávať deti v Dhake

Helena Šurinová na snímke vpravo

Spolu Môžeme venované skleróze multiplex

Ďalší z projektov Heleny Šurinovej zasa podporuje pacientov s náročným ochorením skleróza multiplex. Platforma “Spolu Môžeme” prevádzkuje informačný web-portál, organizuje podujatia pre odbornú i laickú verejnosť a bojuje proti predsudkom, ktoré sa s touto diagnózou často spájajú. “Internet je plný mylných informácií,” uvedomuje si Helena, a apeluje na dôležitosť odbornosti pri publikácií článkov. Aktivity Spolu Môžeme majú široké spektrum – okrem poradenstva a vzdelávania členky iniciatívy organizovali kampaň na podporu cvičenia a zdravého životného štýlu, tvorivé dielne či dokonca kurz varenia, ušitého na mieru pre ľudí s týmto ochorením.

“Je veľmi fajn cítiť, že sme vybudovali silnú komunitu ľudí, ktorí sa navzájom dokážu najlepšie podporiť,” teší sa, a nezaháľa ani v “čase korony”. “Situácia okolo šírenia vírusu COVID-19 je pre mnohých pacientov veľmi stresujúca, rozhodli sme sa preto usporiadať webinár, kde na ich otázky budú zodpovedať odborníci na ich diagnózu.”

A v čom tkvie jej motivácia?

“Verím, že projekty ako “Spolu Môžeme” prispejú k zvýšeniu kvality života ľuďom s týmto neľahkým ochorením, a na našich podujatiach cítim, že to, čo robíme, má zmysel. “, vysvetľuje lásku a zanietenie k svojej práci s úsmevom. A je zrejmé, že už myslí na ďalší zmysluplný projekt, ktorý by mohol pomôcť lekárom, pacientom, príbuzným chorých, či ich blízkym… teda štatisticky asi každému z nás.     

žiadne príspevky na zobrazenie