Kedy vznikli dámske plavky a ako sa za ten čas zmenili?

Kedy vznikli dámske plavky a ako sa za ten čas zmenili?

Plavky. Dôležitý kúsok, bez ktorého sa snáď letná sezóna ani nezačne. Dnes prichádzajú v mnohých podobách, štýloch aj dizajnoch a na svoje si tak príde každá žena. Od 18. storočia až po súčasnosť si ale prešli niekoľkými výraznými zmenami. Čo by ste mali vedieť o dámskych plavkách?

Plavky a ich prvopočiatky

Už v 18.storočí sa z kúpania stala rekreačná aktivita. Keďže ľudia verili, že morský kúpeľ má blahodarné účinky na zdravie, tejto aktivite sa oddávali nielen muži, ale tiež ženy. Samozrejme, v tej dobe neprichádzalo do úvahy, aby dáma odhaľovala svoje telo a tomu zodpovedal aj samotný dizajn plaviek, ktorý pripomínal skôr nočnú košeľu siahajúcu až po členky.

V 19. storočí boli súčasťou plaviek aj pančuchy. Vyrábali sa z vlny alebo bavlny a neboli vhodné na plávanie. Dá sa konštatovať, že boli odrazom obmedzení, ktoré spoločnosť na ženy v tom období kládla. Ani počas viktoriánskeho obdobia sa nič nezmenilo. Keďže bol kladený ešte väčší dôraz na morálku, ženy nosievali plavky s dlhým rukávom siahajúce pod kolená.

Emancipácia a plavková móda

Počas prvej polovice 20.storočia dámske plavky prešli výraznou transformáciou. Z plávania sa stal šport, ktorý to v roku 1896 dotiahol až na Olympijské hry. O niekoľko rokov neskôr, konkrétne v roku 1912 sa mohli Olympijských hier zúčastniť aj ženy, čo si vybojovala známa plavky ňa Annette Kellermanová. Tá si ušila svoje vlastné plavky, keďže sa dovtedy dámske plavky vyrábali z ťažkých materiálov nevhodných na plávanie. Prípad sa dostal až k súdu, avšak sudca nakoniec rozhodol v prospech Annette Kellermanovej.

Divokosť a nové vzory

Po prvej svetovej vojne došlo k úprave plaviek. Jednodielne plavky sa zmenili na dvojdielne. Do popredia sa dostávajú nohavičky s vysokým pásom. Štyridsiate roky plavkám dávajú zas nový rozmer, znižuje sa ich pás a na popularite získavajú extravagantné vzory.

Bikiny, nový trend, ktorý si ženy zamilovali

V roku 1946 sa spojili návrhár Jacques Heim a automobilový dizajnér Louis Réard a prišli na trh s revolučným kúskom, bikinami, ktoré si vďaka praktickosti a lichotivým strihom získali srdcia žien po celom svete.

Skutočnú pozornosť začali plavkám venovať návrhári v osemdesiatych rokoch, kedy sa na pulty dostali plavky v rozličných štýloch.

Ako plavky vyzerajú dnes?

V súčasnosti už žene nič nebráni ukázať presne toľko zo svojho tela, koľko len chce. Populárne sú stále klasické trojuholníkové bikiny, ktoré sa zaväzujú pomocou tenkých šnúrok a sú skvelou voľbou pre ženy s menším poprsím. Pre ženy s väčším poprsím sú vhodné takzvané halter bikiny, ktorých košíčky sú pevnejšie než u klasických bikín. Obľúbenou voľbou sú tiež bralette bikiny tvorené trojuholníkmi, ktoré dopĺňajú ramienka. Bandeau bikiny predstavujú zas “pás”, ktorý je obmotaný cez prsia. Môžu byť tiež doplnené šnúrkou, ktorá sa zaväzuje okolo krku.

Okrem vrchných dielov plaviek dizajnéri venujú pozornosť aj tým spodným, ktoré prichádzajú v mnohých podobách. Plavky – Answear.sk sú toho dôkazom. Môžete si vyberať z plaviek s vysokým, stredným alebo nízkym pásom. Medzi spodnými dielmi nájdete kúsky rôznych strihov od braziliek, cez klasické nohavičky až po bokovky. Na svoje si dnes jednoducho príde každá žena. Už si skutočne stačí iba vybrať.