Niekoľko šikovných trikov, ako opticky zväčšiť priestor v byte

1
Niekoľko šikovných trikov, ako opticky zväčšiť priestor v byte
Foto: pixabay.com

Štatistiky opakovane potvrdzujú, že s pretrvávajúcim nárastom cien nehnuteľností sa znižuje priemerná výmera bytov. Menej priestoru však automaticky nemusí znamenať život v stiesnených podmienkach. Vďaka osvedčeným trikom je možné priestor v byte trochu zväčšiť, aj keď len naoko.

Výhodou optického rozširovania priestoru v interiéri je, že vás nijako neobmedzuje. Kým pri iných zmenách v zariadení bytu, ktorých cieľom je úspora miesta, sa kúsok voľného priestoru snažíte získať vynechaním dekorácií či niektorých kusov nábytku, v tomto prípade ide o hru farieb, motívov a materiálov. Do bytu tak môžete zakomponovať všetky obľúbené doplnky. Stačí sa pohrať s ich zladením a umiestnením tak, aby priestor nezaberali, ale rozširovali.

Doprajte stenám svetlé farby

Farby zohrávajú v interiérovom dizajne kľúčovú úlohu, obzvlášť v prípade farieb na stenách. Ich vibrácie nemajú vplyv len na našu duševnú pohodu. Výrazne ovplyvňujú aj priestrannosť a pocit voľnosti. Ten vám najskôr zaistia svetlé odtiene, ktoré rozšíria celú miestnosť. Ideálne sa na to hodia pastelové farby s miernym akcentom, ktoré sa dajú rôzne miešať. Izbu opticky rozšíria aj sivé steny, no tie by mal dopĺňať biely strop, aby miestnosť nepôsobila pochmúrne.

Využite stropné bodové svetlá

K bielemu stropu sa hodí bodové osvetlenie s bielymi svetelnými tónmi, ktoré ešte zvýraznia jeho neutrálny efekt. Ak budú jednotlivé svietidlá rovnomerne rozmiestnené, osvetlenie bude dopadať na celú miestnosť rovnako, čo priestor viditeľne zväčší. Navyše, inštalácia takéhoto bodového LED osvetlenia má význam aj kvôli úspore energie a s tým súvisiacim nákladom na spotrebu elektrinu.

Vsaďte na rovnaký typ podláh

Mať rovnaké podlahy v každej miestnosti nemusí byť z estetického hľadiska výhrou. V snahe rozšíriť priestor však takýto krok splní účel. Platí to najmä pri výbere svetlých typov podláh, ktoré budú zladené so svetlejšími stenami. Jednotný typ a vzor uprednostnite aj pri kobercoch, z ktorých sú najlepšou voľbou na rozšírenie priestoru tie s motívmi vertikálnych pruhov.

Vyhoďte preč izbové dvere

Ak chcete opticky rozšíriť priestor v byte tým, že sa zbavíte izbových dverí, v takom prípade sa jednotný typ podláh či kobercov neodporúča. Otvorený priestor medzi miestnosťami totiž bude potrebné oddeliť, na čo sa najlepšie hodí práve iná podlaha alebo odlišná farba na stene. Výnimkou sú len otvorené kuchyne s obývačkou, ktoré sa v mnohých návrhoch objavujú ako jeden spojený priestor.

Premiestnite nábytok do stredu

Nábytok ukrojí z voľného priestoru v byte vždy najviac. Aj preto sa do menších domácností neodporúča kupovať veľké masívne zostavy, ktoré sú priestorovo príliš náročné. Bez ohľadu na typ nábytku však môžete využiť účinný trik. Sedačku a skrine neumiestňujte rovno k stene. Skúste ich dať do stredu izby, čím sa priestor prevzdušní a vytvorí dojem, že je väčší.

Ďalšie osvedčené tipy, ako opticky rozšíriť priestor:

vyskúšajte dlhé závesy od stropu až po podlahu, ktoré predlžujú výšku stien

– výšku stien vám opticky predĺžia aj poličky namontované nad úrovňou hlavy

– investujte do podlahových zásuviek, schované káble zväčšia podlahovú plochu

– dekorujte steny farebnými obrazmi alebo fotografiami vo veľkých formátoch

– umiestnite kdekoľvek do priestoru izby veľké okrúhle alebo obdĺžnikové zrkadlo

Jednotlivé uvedené triky, samozrejme, nie sú vhodné iba do bytov s menšou výmerou. Využiť ich môžete aj vo väčších priestoroch, ktoré chcete aspoň naoko ešte viac rozšíriť. Vhodné sú takisto do rodinných domov, kancelárií alebo do akýchkoľvek iných nehnuteľností, v ktorých si chcete zabezpečiť vyšší komfort.

Foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie