Kniha Zelená karta je o príbehu ľudí, ktorí sa chcú za každú cenu dostať do Ameriky

0

Nedávno sme písali článok o autorke Renate Sarvašovej, ktorá spustila v Startlabe projekt na podporu knihy Zelená karta. Aby sme vás navnadili, prinášame dva úryvky.

Prečítajte si úryvok z knihy:

Adam prišiel s fľašou vína a dvoma pohármi. Neopýtal sa, či si dám. Bez slova nalial. Alkohol niekedy pôsobí ako analgetikum na bolesť. A ja som sa bála, že ho priniesol práve s týmto úmyslom.

Sadol si oproti mne, ako keď ťa nadriadený pozve k sebe na koberec. Očakávanie z toho, čo povie, sa nám hojdalo nad hlavami. Vládlo takmer dramatické ticho. Nemala som potrebu narušiť ho.

Pomaly sa rozhovoril. Slová ku mne prichádzali, ale hlava ich nestíhala spracovávať. Nechápala som. Zahnala som pokušenie obzrieť sa. O čom to Adam hovorí a komu? Pohľadom roztržito skákal od dverí k oknu a potom na mňa. Jeho rozprávanie mi nedávalo žiadny zmysel. Otočila som druhý pohár, ktorý sa u mňa normálne volá „vypnuté vnímanie“, lenže tentokrát vypnúť nešlo úplne.

Do uší sa mi drzo dralo „vydala by sa za mňa… výhodná ponuka pre obe strany… také kúpené manželstvo, raj na zemi… papier, ktorý nič neznamená…“

Miestami prichádzali len akési zvuky bez obsahu. Videla som, ako sa Adamovi otvárajú ústa, občas zdvihne obočie, gestikuluje rukami, s výrazom nadšenia a presvedčenia rapoce. Ako v rozprávke Hľadá sa Nemo, len chýbala vtipná Dory a vyhliadka šťastného konca. Vytvárala som si akúsi bariéru, zvukovú aj emočnú stenu, ktorá ma mala chrániť. Chcela som veriť, že sa ma to netýka. Bolo mi jasné, že Adam sa zrejme zbláznil.

Naliala som si tretí pohár vína, čím som pokorila svoj rekord a na dúšok som ho vypila. Pred očami sa mi zatmelo a nebola som si istá, či ešte vôbec chcem vidieť pokračovanie tohto príbehu. To nemyslí vážne!
Pomaly som sa narovnala, mechanicky som prešla do kúpeľne, umyla som si zuby, natiahla sa do pyžama a so zvyškami svojej hrdosti a gučou v krku odkráčala do postele.

* * *

Hľadala som v jeho očiach istotu, že všetko bude naozaj v poriadku. Jeho vyrovnanosť ma ďalej privádzala do zúrivosti. V mojom vnútri prebiehal vnútorný monológ:

„Hlupaňa, na čo si to prikývla? Vieš si vôbec predstaviť, čo ťa čaká? Asi sotva.“ Z ohniska vlastných pocitov ma vytrhla ďalšia otázka podobajúca sa nočnej more.

„A čo bude s Milanovou pôžičkou? Vieš, že ručí rodičovským domom!“ pripomenula som mu ďalší z mnohých problémov, ktoré mi nechal na krku a v mysli som si vybavila ten nešťastný moment, keď si Milan, náš zamestnanec, ale hlavne dobrý priateľ, zobral na seba pôžičku, aby sme mohli dať finančnú „injekciu“ nášmu podnikaniu. Založil pritom v banke rodičovský dom.

Autorke môžete pomôcť vydať tak, že ju https://www.startlab.sk/projekty/1062-kniha-zelena-karta/ na Startlabe podporíte. Autorka Renata Sarvašová chystá 9. novembra o 18:00 na Bibliotéke krst svojej knihy.

žiadne príspevky na zobrazenie