Koľko času strávia Slováci upratovaním?

0
Koľko času strávia Slováci upratovaním?

Takmer tretina Slovákov trávi minimálne 12 hodín z mesiaca vysávaním, zotieraním podlahy, čistením a ďalšími upratovacími prácami, pričom ženám upratovanie zaberá stále viac času ako mužom. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Xiaomi Slovensko, ktorý na reprezentatívnej vzorke 1004 opýtaných vo veku od 18 do 65 rokov realizovala agentúra 2muse v máji tohto roku prostredníctvom omnibusu.

Až takmer 700 dní. Toľko strávia poriadkumilovnejší Slováci za život upratovaním

Podľa prieskumu Xiaomi Slovensko takmer polovica (46,1 %) z opýtaných mužov upratuje menej ako 5 hodín mesačne, najmenej z nich (5 %) neupratuje vôbec. Len 1,2 % opýtaných žien neupratuje doma vôbec, naopak až 19,8 % z nich upratuje 12 až 23 hodín mesačne a vyše pätina (21 %) dokonca strávi viac ako deň z mesiaca starostlivosťou o domácnosť.

Pre porovnanie, u mužov sa v rámci mesiaca len 7,2 % venuje domácim prácam viac ako 24 hodín a 12,1 % 12 až 23 hodín. Starostlivosťou o čistotu našich domovov trávime skutočne veľa času. Podľa prieskumu Medianu až 66,1 % Slovákov nad 18 rokov uvádza, že čistota je základom zdravia, pričom až 15,3 % z nich upratuje na dennej báze a viac ako tretina (36,2 %) sa venuje domácim prácam 2-6 x týždenne. (Zdroj: Median SK, SML 2021).

Aké spotrebiče používame?

Preto vďačne využívame technologických pomocníkov, ktorí spravia prácu za nás a my môžeme svoj drahocenný čas tráviť dôležitejšími alebo príjemnejšími činnosťami. Až 91,9 % Slovákov má doma práčku a 36,3 % umývačku, ktoré sa aspoň čiastočne postarajú o našu bielizeň a riad.

Prach za nás zatiaľ nezotrie nikto respektíve nič, avšak už niekoľko rokov sú na trhu robotické vysávače, ktoré zvládnu vysávanie aj zotieranie podlahy úplne sami. Napriek tomu, že rôzne druhy vysávačov má v domácnosti až 89,6 % Slovákov, tie robotické vlastní len 15,8 % (Zdroj: Median SK, SML 2021).

Robotické vysávače

V predošlom roku plánovalo ich kúpu len 1,4 % Slovákov. “Pritom cena robotických vysávačov je v mnohých prípadoch porovnateľná s tými klasickými. Avšak s tým rozdielom, že najväčšou pridanou hodnotou je, že vysávanie a mopovanie spravia za nás, čo nám ušetrí denne či týždenne kopec času,” uvádza Lýdia Žáčková, marketing a PR manažérka Xiaomi Slovensko.

Niektorí si stále myslia, že zanechávajú chuchvalce prachu a nepovysávajú celý priestor. “Dnešné robotické vysávače prešli mnohými vylepšeniami a môžeme povedať, že priestor zanechávajú čistý a bez prachu, čo je najmä pre alergikov veľkou výhodou. Rovnako disponujú citlivými senzormi, vďaka ktorým dokážu úspešne
zmapovať a povysávať celý priestor,” dodáva Žáčková.

Adam Rustman je najporiadkumilovnejší

Pozitívnu skúsenosť s nimi majú aj známi slovenskí influenceri: štýlový Adam Rustman a jedinečná Zuzana Zrza Barková. “U nás doma som netradične poriadkumilovnejší ja. Bývame v dome, takže jeho upratovanie je niekoľkohodinová záležitosť a v minulosti kvôli tomu často vznikali hádky. Takže sme sa rozhodli, že zapojíme profesionálnu pomoc a raz týždenne nám dom chodí upratať pani na výpomoc v domácnosti.

Keďže ale máme deti a ešte aj pĺznúceho psa, vlastníme aj robotický vysávač, ktorý v prípade potreby necháme po dome pobehať. Okrem toho sme nedávno zaobstarali aj akumulátorový tyčový ručný vysávač Xiaomi, ktorý je skvelý v prípade keď deti niečo rozsypú alebo natrúsia. Táto kombinácia funguje perfektne a vďaka tomu ušetríme čas a eliminujeme hádky kvôli neporiadku,” hovorí Adam.

Urobili si tabuľku domácich prác

“Ako typická žena som na sebe ťarchu starostlivosti o domácnosť dlhé roky niesla ja. Až v čase lockdownov, kedy sme boli štvorčlenná rodina non stop doma a bolo teda prirodzene aj viac neporiadku a nervov, som si povedala dosť a začala hľadať spôsoby, ako si upratovanie a starostlivosť o domácnosť a deti zjednodušiť.

Vytvorili sme s manželom a deťmi tabuľku domácich prác, ktorých väčšinu som dovtedy robila len ja a podelili sme si ich spravodlivejšie. “Prišla” som tak o zodpovednosť nakladania a vykladania umývačky, vysýpanie smetí, kŕmenie jašterice agama aj polievanie kvetov, ktoré si podelili moji traja chlapi. Na vysávanie sme si zaobstarali ďalšieho pomocníka – robotický vysávač s mopom Xiaomi. Šetrí nám minimálne hodinu týždenne, a tak sme si zvykli s chalanmi túto hodinu venovať zábave. Či ju už strávime v reštaurácii, na výlete alebo na nejakej detskej atrakcii. Na mobile popri tom len skontrolujeme, ako vysávač u nás doma napreduje a či už domakal a môžeme sa vrátiť do čistého bytu,” vysvetľuje Zrza.

Vlastnosti robotických vysávačov sa roky vylepšovali a dnes sa v najnovších modeloch približujú dokonalosti. A aké sú ich štyri najväčšie prednosti?

1. Bezstarostnosť

Počas upratovania nemusíte robiť vôbec nič, dokonca ani byť doma. Respektíve môžete robi to, čo skutočne chcete. “V mobilnej aplikácii si nastavíte režim upratovania, vyberiete miestnosti, ktoré treba vyčistiť, zóny kam vysávač nemá chodiť,” dodáva L. Žáčková zo Xiaomi.

Ľahko si naplánujete pravidelné čistenie, napríklad aj na čas, keď ste v práci. Potom už len pomocou vášho smartfónu skontroluje, ako vysávač pracuje a domov sa vrátite vždy do čistého. Niektoré modely dokonca majú k dispozícii aj samovyprázdňovaciu stanicu, v tom prípade sa do kontaktu s vysávačom dostanete tak raz za pár týždňov. Odpadne totiž aj posledná povinnosť – vyprázdňovať nádobu na prach. Pravidelné vysávanie tiež výrazne znižuje množstvo celkového prachu a alergénov v domácnosti.

2. Nábytok aj ponožky v bezpečí

Moderné roboty používajú umelú inteligenciu a viaceré systémy na navigáciu v priestore. Prvým je 360-stupňový laserový radar. “Po zmapovaní priestoru si vysávače dokážu zapamätať presné rozloženie izieb každej domácnosti, dokonca niektoré podporujú aj zapamätanie si viacerých podlaží,” dopĺňa L. Žáčková. Vďaka prednej navigácii vedia rozoznať aj rôzne drobné objekty a postupne sa učiť, čo sa pred nimi nachádza. Takto potom dokážu obísť aj drobnosť ako detskú ponožku uprostred izby, ktorú by iné vysávače “zožrali” alebo do ktorej by sa zamotali. Vedia taktiež správne odhadnúť výšku nábytku tak, aby sa pod nimi nezasekli. A v neposlednom rade sú tu senzory na spodnej strane, ktoré zabraňujú tomu, aby sa vysávač zrútil zo schodov.

3. Upratovať vydržia aj 3 hodiny

Tie najnovšie sú vybavené veľkou batériou a silným sacím výkonom, ktorý sa oproti minulosti takmer zdvojnásobil. Upratovať na jedno nabitie vydržia aj 3 hodiny, v ideálnych podmienkach zvládnu naraz vyčistiť tiež veľké byty s plochu až do 240 m 2.

V kombinácii s inovatívnou kefou vedia pozbierať ťažké nečistoty z pevných podláh a aj prach a chlpy z kobercov. Okrem vysávania s rôznou intenzitou ponúkajú niektoré robotické vysávače aj možnosť mopovania, či vysávania a mopovania zároveň. Tie kvalitnejšie využívajú takzvané sonické čistenie. Handrička sa pri mopovaní trasie, takže vytvára viac treniaň, a teda efektívnejšie vytrie podlahy. Vďaka múdrejšej navigácii prejdú celú plochu bez zbytočného plytvania časom a energiami.

4. Cenová dostupnosť

Ak ešte stále váhate, či si nového pomocníka zaobstarať, navštívte https://mi-store.sk/, kde ho získate o 20 % lacnejšie. Zľava sa po zadaní kódu UPRAC20 vzťahuje na rôzne typy vysávačov, nielen tie robotické.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu