Koncert na podporu Ukrajiny: Chceme vytvoriť pre vás miesto, kde sa budete cítiť dobre

0
Koncert na podporu Ukrajiny: Chceme vytvoriť pre vás miesto, kde sa budete cítiť dobre

V stredu  14.09.2022  brány Zichyho paláca v Bratislave vítali hostí prichádzajúcich na dobročinný koncert na podporu Ukrajiny. Koncert organizovalo občianske združenie OZ Zdieľaj v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Staré mesto.

Dojatie. Prítomnosť. Dobrota ľudí. Otvorenosť. Prijatie. Na danú kapacitu maximálny počet ľudí, o to však úprimnejší a reálny záujem pomôcť. Približne stovka ľudí, žien, mužov a detí, ktorí prišli svojou účasťou podporiť dobrú vec a pomôcť tým, ktorí si aktuálne sami pomôcť nemôžu.

Ukrajinci v Bratislave

Pred šiestimi mesiacmi sme prišli spolu s našou ukrajinskou maminou Natáliou s nápadom vytvoriť na FB skupinu „Ukrajinci v Bratislave“, ktorá k dnešnému dňu má približne 14 000 členov. Odvtedy sme pre ukrajinské mamy a ich deti zorganizovali niekoľko zbierok a rôzne tematické stretnutia.

Dnes večer sme sa zišli, aby sme si vypočuli piesne ukrajinských speváčok a na diaľku pomohli a podporili Ukrajincov, ktorí sa aktuálne nachádzajú na miestach zmietaných ozbrojeným konfliktom. Týmto statočným ľuďom chceme pomôcť adresnou finančnou zbierkou,“ týmito slovami otvorila koncert zakladateľka OZ Zdieľaj Andrea Mišíková.

Zúčastneným sa prihovorila aj mama Natália, ktorá sa aktívne podieľala na vzniku FB skupiny a od vzniku vojny bývala aj s dcérou v byte rod. Mišíkovej.

382 detských obetí

Popri koncerte prebiehala v priestoroch Zichyho paláca aj spomienková akcia Anjeli Ukrajiny. „Chceme si ňou uctiť pamiatku malých detí, anjelikov, ktoré zbytočne zomreli v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine a aj takto ukázať celému svetu, že konflikt rozpútaný Ruskom má na svedomí veľké množstvo nevinných obetí. Práve tieto detské obete symbolizujú  modrožlté anjeliky, ktoré utkali Ukrajinky žijúce na východe Slovenska,“ vysvetľuje Andrea. Pri pohľade do nádvoria Zichyho paláca sa nachádza približne 382 anjelikov.

Prečítajte si aj rozhovor s Andreou Mišíkovou: Čím nás je viac, tým viacerým dokážeme pomôcť

Ukrajinské speváčky boli fantastické

Ukrajinské piesne v podaní famóznych interprétiek boli výnimočným zážitkom. Hoci som nerozumela textu, oduševnený spev a výraz speváčok bol veľavravný. Jedna z nich dokonca zaspievala aj slovenskú pesničku Čerešne, čo vyvolalo veľký aplauz. Bolo to naozaj krásne!

Miesto, kde sa budete cítiť dobre

V rámci príhovorov vystúpila aj p. starostka mestskej časti p. Zuzana Aufrichtová, ktorá sa taktiež poďakovala všetkým prítomným a jej osobná účasť dodávala koncertu vážnosť. „Staré mesto pomáha tak, ako môže. Pomáha deťom, školám, škôlkam. V seniorcentre máme Ukrajinca, ktorý má 94 rokov a je tu od marca a darí sa mu. Chceme vytvoriť pre vás miesto, kde sa budete cítiť dobre,“ hovorí s pohnutím v hlase.

Na záver sa p. starostka rozhodla rozlúčiť slovami piesne Marty Kubišovej: „Ať mír dál zůstává s touto krajinou…„, pričom bolo veľmi ťažké ubrániť sa slzám.

Dojatie a slzy

„Veľmi som spokojná, ľudia boli dojatí,“ hodnotí koncert organizátorka A. Mišíková.

„Koncert na podporu Ukrajiny, ktorý sa v septembri konal v Zichyho paláci bol veľmi pekným a emotívnym zážitkom,“ hodnotí aj starostka p. Aufrichtová. „Zasiahol ma nielen ako starostku Starého Mesta, ale aj ako ženu, ktorá situáciu ukrajinských matiek a detí veľmi citlivo a osobne vníma. Som hrdá na Staré Mesto, ktoré sa ku kríze postavilo čelom a s otvoreným srdcom. Práve v Zichyho paláci sa od vypuknutia vojny konajú pre ukrajinské deti rôzne podujatia a dielničky a tento staromestský palác je pre ukrajinských odídencov dobre známym bodom podpory. Ten pôsobivý a veľmi dobre pripravený koncert sa konal na tom najsprávnejšom mieste. Ďakujem všetkým, ktorí sa na jeho príprave podieľali, bolo to krásne a dojímavé.“

Nebo pršalo

„Mami, prší. To sú Ježišove slzy“, povedal mi šesťročný syn, keď pred koncom koncertu nebo pustilo pár dažďových kvapiek. Uvedomila som si hĺbku a silu slov vyslovených v tom správnom momente.

Pohnutie na tvárach ukrajinských mám, detí a celková atmosféra pôsobila na človeka tak, že sama som si uvedomila, ako málo som vďačná za všetko, čo mám a ako to beriem ako samozrejmosť.

Vyzbierané finančné prostriedky sa posielajú do mesta Zolečiv v Charkovskej oblasti, kde 16.09.2022 o 3:30 hod. dopadli na školu dve rakety. 

Zdroj foto: archív A. M. a K. M.

 

 

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu