Konflikt na Ukrajine: Aké sú jadrové riziká?

0
Konflikt na Ukrajine: Aké sú jadrové riziká?

Prezident Putin v nedeľu nariadil svojej armáde, aby presunula ruské „odstrašujúce sily“ – medzi ktoré patria aj jadrové zbrane – do „špeciálneho stavu bojovej povinnosti“. Ale čo to presne znamená? Nie je to úplne jasné, tvrdia západní analytici.

Predstavitelia Spojeného kráľovstva tvrdia, že jazyk, ktorý Putin použil, celkom nezodpovedal ich chápaniu stupňov pohotovosti pre ruské jadrové zbrane. Niektorí si myslia, že Putin nariadil presun z najnižšieho stupňa pohotovosti, „konštantný“, na ďalší stupeň vyššie, „zvýšený“ (s „vojenským nebezpečenstvom“), ale nie je to isté.

Každý pohyb zvyšuje pripravenosť na použitie zbraní. Mnohí však tento krok interpretovali predovšetkým ako formu verejnej signalizácie, a nie ako náznak skutočného úmyslu použiť takéto zbrane, o ktorých Putin vie, že prinesie jadrovú odvetu Západu.

Britský minister obrany Ben Wallace naznačil, že sa domnieva, že toto oznámenie bolo predovšetkým „rétorikou“. To neznamená, že neexistujú žiadne riziká a že situácia bude pravdepodobne pozorne sledovaná.

Bolo to nové varovanie?

Minulý týždeň Putin kódovanejším jazykom varoval, že ak iné krajiny zasiahnu do ruských plánov, budú čeliť následkom, „takým, aké ešte nevideli“. To bolo široko interpretované ako varovanie pre NATO, aby sa priamo vojensky neangažovalo na Ukrajine.

NATO bolo vždy jasné, že to neurobí, vediac, že ​​by to mohlo vyvolať priamy konflikt s Ruskom, ktorý by mohol prerásť do jadrovej vojny. Nedeľné varovanie bolo priamejšie a verejné.

Prečítajte si: Influenceri sa zapojili do protestov proti vojne

pixabay.com

Prečo nové varovanie?

Putin povedal, že tento krok bol reakciou na „agresívne vyhlásenia“.

Kremeľ v pondelok uviedol, že reaguje na vyhlásenia západných predstaviteľov vrátane ministerky zahraničia Spojeného kráľovstva Liz Trussovej o možných stretoch a konfrontáciách s NATO. Západní predstavitelia sa tiež domnievajú, že nové varovanie prišlo preto, že Putin sa možno prepočítal s Ukrajinou. Možno podcenil, akým veľkým odporom bude čeliť na bojisku na Ukrajine. A podcenil, ako ďaleko sa Západ zjednotí v tvrdej reakcii so sankciami.

To mu umožnilo siahnuť po nových možnostiach a tvrdších rečiach. „Toto je znak hnevu, frustrácie a sklamania,“ povedal mi jeden nedávno bývalý britský generál. Veľvyslankyňa USA pri OSN Linda Thomas-Greenfieldová uviedla, že tento jazyk je súčasťou Putinovho úsilia ospravedlniť vojnu na Ukrajine tvrdením, že nejde o agresora, ale o toho, kto je ohrozený a snaží sa brániť.

Z tohto pohľadu je jadrový poplach spôsob, ako zdôrazniť túto správu vlastným ľuďom. Putin sa obáva plánov Západu poskytnúť Ukrajincom vojenskú pomoc a chce ich varovať, aby nerobili príliš veľa. Ďalšiou možnosťou je, že sa obáva, že sankcie, o ktorých sa zmienil vo svojom vyhlásení, sú navrhnuté tak, aby vyvolali nepokoje a zvrhli jeho vládu.

Zdá sa však, že celkové posolstvo je pre NATO varovaním, že ak sa priamo zapojí, udalosti môžu eskalovať

Aké sú riziká?

Aj keď je Putinova hrozba myslená skôr ako varovanie než ako signalizácia akejkoľvek aktuálnej túžby použiť zbrane, vždy existuje riziko nesprávneho odhadu, ak jedna strana nesprávne interpretuje druhú alebo sa udalosti vymknú spod kontroly.

Znepokojuje nás, že Putin sa stal izolovaným a mimo dosahu, pričom len málo jeho poradcov je ochotných povedať mu pravdu. Niektorí sa obávajú, že jeho úsudok začína byť nestály. Niektorí však dúfajú, že ak zašiel príliš ďaleko, iní v línii velenia možno nebudú ochotní plniť rozkazy. Riziká akéhokoľvek jadrového konfliktu možno mierne vzrástli, no stále zostávajú nízke.

pixabay.com

Ako reaguje Západ?

Doteraz si západné vlády dávali pozor, aby ďalej neeskalovali rétoriku ani činy. Americká armáda má svoj vlastný stav pohotovosti obrannej pohotovosti známy ako Defcon a tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová uviedla, že v súčasnosti nie je „žiadny dôvod meniť“ úrovne jadrovej pohotovosti. Spojené kráľovstvo má na mori ponorky s jadrovými zbraňami a je tiež nepravdepodobné, že by niečo verejne povedalo.

Zdá sa, že cieľom je považovať ruské vyhlásenie len za rozruch a nezvyšovať napätie tým, keby ho brali príliš vážne alebo podnikali nejaké kroky, ktoré by mohli vyvolať ruskú reakciu. V súčasnosti nejde o jadrovú krízu a nesmie sa ňou stať, tvrdia predstavitelia západnej bezpečnosti.

Bude Západ vedieť, čo robí Rusko?

Minister obrany Spojeného kráľovstva Ben Wallace pre BBC povedal, že Spojené kráľovstvo nevidelo zatiaľ žiadnu zmenu v postavení ruských jadrových zbraní. Bude to pozorne sledované, potvrdzujú spravodajské zdroje.

Počas studenej vojny bol na Západe vytvorený obrovský spravodajský stroj, ktorý mal sledovať jadrový arzenál Moskvy. Satelity, zachytená komunikácia a ďalšie zdroje boli analyzované, aby sa našli akékoľvek známky zmien v správaní – ako napríklad príprava zbraní alebo posádky pre bombardéry – ktoré by poskytli varovanie. Veľa z toho zostáva na svojom mieste a Západ bude teraz pozorne sledovať ruskú aktivitu, aby pochopil, či dôjde k nejakej významnej zmene v správaní. Zatiaľ tam nebolo žiadne znamenie. 

Autor: Gordon Corera Bezpečnostný spravodajca, BBC News

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie