Kontroverzný román Ty krásna, temná Vanessa patrí k najvplyvnejším knihám éry #metoo

0
Kontroverzný román Ty krásna, temná Vanessa patrí k najvplyvnejším knihám éry #metoo

„Silné a zároveň bolestné čítanie; jedna z najvplyvnejších kníh éry #MeToo,“ označili román Ty krásna, temná Vanessa v časopise Vogue.

Strhujúci debut výnimočne talentovanej autorky Kate Elizabeth Russellovej popisuje vzťah medzi predčasne vyspelým, napriek tomu neuveriteľne naivným dospievajúcim dievčaťom a jej uhrančivým, no najmä diabolsky manipulatívnym profesorom. Kontroverzný román práve vychádza v preklade Iny Martinovej vo vydavateľstve Lindeni.

2000. Pätnásťročná Vanessa Wyeová, bystrá a na svoj vek vyspelá študentka, sa zapletie s Jacobom Straneom, skvelým, no deviantným štyridsaťdvaročným učiteľom anglickej literatúry. Neskúsená tínedžerka sa zamiluje a hlboko v sebe potláča odpor a pochybnosti. 2017. Stúpajúca vlna obvinení zo znásilnenia vynáša na povrch utajené zločiny. Stranea obvinia zo sexuálneho obťažovania bývalej študentky, ktorá osloví Vanessu, aby proti nemu tiež svedčila.

O mužoch – predátoroch

Mladá žena sa náhle ocitá pred ťažkou voľbou. Má všetko zamlčať a držať sa starého presvedčenia, že sa do vzťahu zapojila dobrovoľne, alebo sa opäť ponoriť do svojej minulosti a všetko prehodnotiť? Je možné, že muž, ktorého milovala a ktorý tvrdil, že zbožňuje len ju, je v skutočnosti vypočítavý netvor? „Výhovorky, ktoré im tolerujeme, sú poburujúce,“ hovorí v knihe hlavná hrdinka Vanessa o mužoch-predátoroch. „Ale nie sú ničím v porovnaní s tými, ktoré si dávame samé sebe.“

Autorka musela po vyjdení knihy vyvracať obvinenia, že okopírovala iné príbehy. Šablóna podobných zneužívaní je však v mnohých prípadoch veľmi podobná a 35- ročná Kate Elizabeth Russell priznala, že kniha je čiastočne fikcia, no čiastočne aj opis jej osobných zážitkov z mladosti.

„Nemyslím si, že by sme mali nútiť obete do toho, aby o svojich traumách rozprávali,“ uviedla na margo svojho románu, ktorým chcela prispieť k tomu, aby sa o téme sexuálneho násilia hovorilo viac a otvorenejšie. „Násilie bude existovať stále, ale jazyk, akým sa o ňom hovorí, sa mení. Okrem toho teraz vzniká množstvo skvelého umenia. To je na začiatok dosť, nie?“

Čo hovoria médiá?

Kniha, ktorá vyšla len na jar tohto roku, vyvolala hneď vášnivé reakcie. V rešpektovanom Guardiane ju označili za najkontroverznejší román tohto roka a superlatívmi nešetrili ani ďalšie prestížne médiá. „Písať o tejto téme bez toho, aby autorka upadla do predvídateľných situácií alebo klišé, je ťažké. No Russell to zvládla brutálne a originálne. V ére zúrivých popisov obetí vyniká jej román neuchopiteľnosťou a mimoriadne zložitým, komplexným a inovatívnym skúmaním moci a ujmy,“ vyzdvihli v New York Times.

Nadšení boli aj v Kirkus Review: „Russellovej debut je bohatá psychologická štúdia následkov týrania, ktorá žiada od čitateľov, aby určili skutočnú ujmu, ktorú voči nej spáchal násilný dospelý muž. Ide o zdrvujúci kultúrny portrét možností na jednej strane a následkov na druhej.“ Časopis Esquire zaradil román medzi najlepšie knihy, ktoré práve vyšli: „Ty krásna, temná Vanessa je jedinečný úspech – majstrovské dielo napätia a nálady, ktorá ťa súčasne chytí, vydesí a dojme.“

Kniha zaujala aj viaceré osobnosti, medzi inými aj mnohých spisovateľov: „Je to ťažký príbeh na čítanie a ešte ťažší na uchopenie… Ako naozaj dobre Ako naozaj dobre skonštruovaný balík dynamitu,“ nechal sa počuť kultový autor Stephen King.

Aká je najkrajšia kniha Slovenska?

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu