Takmer všetky skvelé nápady potrebujú kreatívny štart na to, aby vôbec mohli vzniknúť. Kreativita je jednou z najužitočnejších zručností, ktorú človek môže počas života nadobudnúť. Takmer každý problém, ktorému čelíte v práci a v živote, sa dá zvládnuť ľahšie, ak vám k jeho riešeniu dopomôže vaša kreativita.
Ten, kto zvládne nasledovných 5 krokov dokáže kreativitu využívať vo svoj prospech. Neznamená to však, že to dokáže každý, alebo to, že by to bolo až také jednoduché. Túto zručnosť si musíte cibriť a zdokonaľovať každým dňom.
Problém si žiadal riešenie
V 70. rokoch 19. storočia sa noviny pasovali s veľmi špecifickým problémom, ktorý na tú dobu nachádzal iba veľmi nákladné riešenia. Fotografia bola v tom čase výdobytkom technológie a čitatelia ju v novinách chceli vidieť každým dňom viac a viac. Nikto však nevedel ako tlačiť obrázky rýchlo a lacno.
Ak noviny tej doby chceli vytlačiť obrázok, museli si najať niekoho, kto by ručne vyryl kópiu fotografie na oceľovú platňu. Tieto platne sa používali na vytlačenie obrazu na stránku, ale často sa po niekoľkých použitiach zlomili. Tento proces bol neuveriteľne časovo náročný a drahý.
Muž, ktorý prišiel na riešenie tohto problému, sa volal Frederic Eugene Ives. Stal sa priekopníkom v oblasti fotografie a na konci svojej kariéry bol držiteľom viac ako 70 patentov. Jeho príbeh o kreativite a inovácii je užitočnou prípadovou štúdiou na pochopenie piatich kľúčových krokov kreatívneho procesu. Kreativita má vďaka nemu ukážkový príklad.
Záblesk inšpirácie
Ives začínal ako učeň tlačiara v New Yorku. Po dvoch rokoch učenia sa, otvoril svoje fotografické laboratórium na neďalekej Cornellovej univerzite. Zvyšok desaťročia strávil experimentovaním s novými fotografickými technikami a učením sa o fotoaparátoch, tlačiarňach a optike.
V roku 1881 mal Ives skvelý nápad ohľadom lepšej techniky tlače. „Keď som v New Yorku pracoval s fotografiou, snažil som sa nájsť riešenie na problém oceľových platní. Jednu noc som išiel spať s hlavou ponorenou v rozlúsknutí tejto veci a keď som sa ráno prebudil, okamžite som vedel, čo robiť. Akoby sa mi celé riešenie premietlo na strope nado mnou,” skonštatoval Ives.
Ives rýchlo premenil víziu na realitu a v roku 1881 si nechal svoju tlačovú metódu patentovať. Zvyšok nasledujúcich rokov strávil jej zdokonaľovaním. Do roku 1885 vyvinul jej zjednodušenú verziu, ktorá prinášala ešte lepšie výsledky. Ivesova metóda znížila náklady na tlač obrázkov 15-násobne a stala sa štandardnou tlačovou technikou na ďalších 80 rokov.
5 krokov ku kreativite
Štúdia tvrdí, že nové nápady prichádzajú vtedy, keď nájdete nové kombinácie toho, čo už dôverne poznáte. Inými slovami, kreatívne myslenie nie je o vytváraní niečoho nového z ničoho, ale skôr o využití toho, čomu už dávno rozumiete, ale skombinujete to do podoby, ktorú ste predtým nevyskúšali.
To, čo je pre tento proces kľúčové je, že medzi vecami, ktoré sú vám známe, musíte hľadať vzťahy a podobnosti. Ak dokážete vytvoriť myšlienkové spojenie medzi dvoma starými myšlienkami, urobili ste niečo kreatívne.
Kreativita nie je o vytváraní niečo nového z ničoho. Je to len nová kombinácia toho, už dávno známeho.
1.Hľadajte nové informácie
Učte sa konkrétne veci. Hľadajte informácie. Nasávajte nové poznatky. Či už ide o niečo veľmi špecifické alebo niečo, čo sa danej problematiky ani priamo netýka, dopomôže to k rozšíreniu vášho záberu. Nikdy neviete, kedy dané informácie využijete. Nie nadarmo sa hovorí, že učenie je matkou múdrosti.
2.Rekapitulujte si to nové, čo ste sa naučili
To, čo ste v predchádzajúcom kroku získali, zhrňte. Pozrite sa na tieto informácie z iného uhla, hľadajte v nich hlbší zmysel. Vryjú sa vám tak lepšie do pamäte. Využívajte ich v praxi.
3.Odstúpte od problému
Tak ako aj inovátor Ives, padne vám dobre, ak sa z problému jednoducho vyspíte. Dajte mu pokoj, príďte na nové myšlienky. Pokúste sa naň zabudnúť.
4.Nechajte, nech si vás problém nájde sám
Ak sa vám podarí na problém zabudnúť, až vtedy zistíte, že si k vám opäť nájde cestu. Zrazu k nemu pristúpite s novým uhlom pohľadu. Vtedy, keď ste už nasali nové informácie, a dali vašej hlave oddýchnuť, vaša kreativita vám pomôže v rozuzlení hádanky.
5.Nechajte kritiku a spätnú väzbu pracovať za vás
Keď sa vám konečne podarí vypustiť problém do sveta, nechajte ho organicky spracovať okolím. Dovoľte si prijať kritiku, konštruktívnu aj nekonštruktívnu, názory druhých. Nechajte spätnú väzbu, aby bola vaším zrkadlom a urobte vďaka nej všetko pre vylepšenie vašej vlastnej metódy. Využite to, čo nazývame kreativita!
Vedel to aj Ives
V praxi bol Frederic Eugene Ives dokonalým príkladom našich piatich krokov za kreativitou. Najprv strávil roky študovaním a učením sa. Táto skúsenosť učňa mu dala množstvo materiálu, aby si vytvoril pevný základ poznatkov.
Následne pokračoval vo využívaní vedomostí v praxi. Experimentoval, až pokým nenarazil na problém. V treťom kroku sa tomuto problému vzdialil. Nechal ho ísť, až pokým sa z neho nevyspal. V bežnom živote sa nám tiež stáva často, že nám skvelé myšlienky prichádzajú do hláv vtedy, keď zaspávame. Dovolíme našim hlavám, aby rozmýšľali o čom len chcú. Bez nátlaku.
Problém si ale Ivesa našiel znova. On na ňom s čistým štítom a novým pohľadom zapracoval a vo finálnom kroku vypustil do sveta, kde sa sústredil už len na jeho zveľaďovanie a zdokonaľovanie efektívnosti. Vďaka praxi a spätnej väzbe.
Zdroj: https://jamesclear.com/five-step-creative-process