Kto naozaj som? Aké sú moje hodnoty? Skúste si položiť tieto otázky!

0
Kto naozaj som? Aké sú moje hodnoty? Skúste si položiť tieto otázky!
zrkadlo zena

Už veľakrát som počula slovné spojenie, že niekto žije mimo realitu. Pýtam sa, koho realitu? Moja realita sa líši od toho, aké hodnoty vyznávajú ľudia, ktorí sa nachádzajú okolo mňa a podľa akých hodnôt som sa rozhodla žiť ja.

Hodnoty, ktoré žijeme, sú prítomné pri voľbe zamestnania, voľbe partnera, pri riešení konfliktov ale napríklad aj vtedy, keď sa rozhodujeme, kam ísť na dovolenku, resp. dnes sa rozhodujeme, či vôbec niekam vycestovať. Je preto prirodzené, že pohľad na to, čo považujeme za užitočné, prínosné, ale aj estetické či etické rozdielny. Dopad našich rozhodnutí rovnako vnímame rozdielne.

Povedzme to veľmi laicky, kým pre niekoho je svet gombička, na opačnom póle je niekto, kto berie každé svoje rozhodnutie s vážnosťou a prehrávaním si následkov ešte skôr ako sa stanú, a potom množstvo ľudí, ktorí oscilujú niekde medzi. A opätovne ide o niečo výsostne subjektívne – pohľad patrí tomu, ktorý pozoruje, nie realite.

Perspektíva, z ktorej nás vidia iní, je vždy iba perspektíva tých, ktorí sa pozerajú

Pre porovnanie – možno patríte medzi tých, ktorý tvrdia, že nemajú radi svoj hlas, keď sa počujú na nahrávke alebo rovnako, že sa neradi vidia na obraze. My sami sa vždy vnímame inak ako nás vidia druhí. Rovnako vy sa môžete vnímať ako tá najmenej trpezlivá osoba na svete a pre vašich kolegov v práci ste stelesnením trpezlivosti. Zvláštne, však?

Sústreďme sa na vlastné JA. To, či ste partner/partnerka, manžel/manželka, rodič, zamestnanec, či je výška Vášho príjmu nižšia alebo vyššia ako je priemerná mzda – to nie je v tomto momente dôležité. Ani to, či hráte na klavír, rada čítate knihy alebo každý štvrtok chodíte hrať futbal alebo nedele ráno venujete jóge. Ste človek, ktorý…

Je súcitný (k sebe aj druhým)? Lojálny? Žije pre výzvy? Veriaci? Je rád súčasťou vecí, ktoré majú zmysel? Je rád osamote? Miluje spoločnosť? By pre svoju rodinu urobil čokoľvek? Sa sústreďuje na budúcnosť? Žije v minulosti a potrebuje z nej vyjsť von? Má rád zmenu? Potrebuje rutinu, ktorá je jeho opornou kostrou? Je milý? Nezávislý? Potrebuje finančnú istotu? Rád/a žije pre dnešný deň? Sa bez plánu nepohne ani na krok? Je úprimný? Zodpovedný? Nápomocný iným?

pixabay.com

Čo pre vás vaše ja znamená?

Nejde mi o to, aby ste si vybrali. Ide o to, aby ste pomenovali, kým ste a čo to pre vás znamená. Je dôležité vedieť, čo to znamená dnes a ak to potrebujete vedieť, aký dopad to má na vašu budúcnosť a či tú budúcnosť chcete vedome formovať. 

Zdroje, ktoré sú v nás. sú našimi pomocníkmi, nie nepriateľmi. Pomáhajú nám “prežiť” prítomnosť a sú sprievodcom smerom do budúcnosti. Len s uvedomením si toho, čo nám pomáha teraz vieme identifikovať, čo nám môže byť užitočné v budúcnosti. A rovnako hľadať nové možnosti, ak nám to staré nie je veľmi nápomocné.

Identifikujte, kto ste

Uvedomujem si, že niekedy nie je jednoduché identifkovať to, kým sme. Často viac uvažujeme nad tým, kým by sme chceli byť a takpovediac vysypať z rukáva hodnoty, ktorými sa riadime nemusí byť (a často naozaj nie je) jednoduché, a preto vám možno bude užitočná malá pomôcka.

Spomeňte si a dovoľte svojej mysli, aby si sprítomnila zážitok či spomienku, v ktorej ste prežívali niečo náročné alebo dôležité. Čo vnútri vás vám pomohlo to celé zvládnuť? Ktorá hodnota, ktorú žijete vám pomohla prejsť to a zvládnuť? Ktorá vaša vlastnosť sa stala vaším kompasom, aby ste sa v mori prekážok nestratili? Bol v tejto situácii niekto, na koho ste sa mohli spoľahnúť, o koho ste sa mohli oprieť? Čo vás viedlo spoľahnúť sa práve na tohto človeka? Čo vám vtedy imponovalo?

Naše vzťahy sú spravidla zrkadlom našich vlastných postojov, preto aj v tom, ku komu inklinujeme, zrkadlí nás samotných.

Samozrejme, je nutné dodať, že sme v neustálom procese zmeny, a teda to, čo dnes vnímame ako hodnotné v zmysle toho, čo je pre náš život podstatné sa môže časom a vplyvom našich rozhodnutí transformovať. Nejde o žiadnu novinku, keďže už staroveký grécky filozof Herakleitos z Efezu tvrdil, že jedinou konštantou je zmena.

Kde je naše miesto?

Kde je teda potom naše miesto, keď všetko okolo nás podlieha zmene a rovnako sa meníme my a naše priority? Nuž, nebudem vám dávať rady. Vyjadrím, čo si myslím a vy tvorte vlastnú realitu, priania, očakávania – aj keď s nimi veľmi opatrne.

Predstavujem si seba o pár desiatok rokov pozerajúc sa do zrkadla. Mojím cieľom je pozerať sa na ženu, ktorá je spokojná so životom, ktorý žila. Nikdy si nič nevyčítala, lebo vedela, že žila najlepšie ako vedela. Tak nejak cítim, že pokoj, že hodnota, ktorú žila – raz menej, inokedy viac a vedela kým počas života v jeho okamihoch bola.

V závere sa vraciam k prvým dvom otázkam, ktoré som v úvode tohto článku položila. Možno by malo zmysel vymeniť ich. Možno po zodpovedaní toho, aké sú moje hodnoty je jednoduchšie zodpovedať kým naozaj sme. Čo si o tom myslíte?

Andrea Geršiová, trénerka a koučka, topcoach.sk

Zdroj: 3 resilience exercises, www.positivepsychology.com

žiadne príspevky na zobrazenie