Time management pre ženy podľa vnútorných hodín

0
Time management pre ženy podľa vnútorných hodín
Zdroj: unsplash.com

Time manažment evokuje systém a poriadok. Manažérov, ktorí fungujú na základe presných pravidiel, v systéme ktorý spoľahlivo zaručuje efektivitu a zisky. Tiež to máte tak? Rady presne usporiadaných šanónov, s detailne rozpísanými štítkami, ktoré nás presvedčia o absolútnej dokonalosti. Pracovný kalendár plný termínov…

Alebo time manažment vnímate ako rozvoj osobnosti, ktorý je kľúčom k výnimočným výsledkom? Kde úplne presne viete, že všetko nemôže byť rovnako dôležité. Že multitasking je vlastne pasca, v ktorej sa chytíme do vlastného vyhorenia. Že rovnováha, o ktorú sa tak veľmi snažíme je celý čas len fatamorgánou.

Všetko toto vo mne evokuje mužský svet. Ten, v ktorom muži lovia mamutov, aby nám poskytli pocit istoty a opory.

Ženský time management

Náš ženský time manažment, pokračuje hneď po príchode z práce domov. Stačí otvoriť dvere bytu. A nech sme akokoľvek unavené, okamžite začína tvrdé plánovanie, selektovanie, určovanie priorít a  delegovanie. Jedným dychom sa nám kumulujú pracovné pozície – kuchárka s upratovačkou, doučovateľka s terapeutkou a kamarátka s manželkou.

Ako to dokážeme? Čo máme my ženy, čo muži nemajú? Čo je tá neuveriteľná superschopnosť? Je to naša perióda.

Ružový time manažment

Time manažment, ktorý  znásobuje naše duševné schopnosti a emočné kvality je totiž ružový. A ak sme periódu dodnes považovali za nepríjemnosť, pozrime sa na výhody ktoré nám prináša.

Počas cyklu všetky vnímame  zmeny nálad, intuície a fyzickej sily. Prechádzame niekoľkými fázami. Čo kedy sme sa naučili plánovať pracovné povinnosti na základe našej periódy? Vyťahujeme žolíka z vrecka?

Foto: pixabay.com

Poďme sa na to pozrieť na takého rozdelenie: 1 – 6 deň cyklu vnímame pasívne, rovnako ako čas ovulácie medzi 14 – 20 dňom. Aktívne časti cyklu sú dni pred ovuláciou teda 7-13 deň a dni pred periódou, teda 21 – 28 deň.

Počas aktívnych dní, máme neskutočné množstvo energie, čoho dôkazom je, že väčšina z nás upratuje práve počas poslednej fázy /21-28deň/. A ako by sme túto super schopnosť vedeli spojiť s prácou, biznisom alebo konkrétnou pracovnou povinnosťou?

Posilnenie duševnej pohody

Využitím poznatkov o našom cykle posilňujeme sebadôveru, sebaúctu, podporujeme tvorivosť pri tvorbe vzťahu a životného štýlu. Tu je kľúč k posilneniu duševnej pohody. V biznise je to návod, kedy začať s novým projektom, určenie presného obdobia v ktorom dokážeme využiť našu motiváciu  na maximum, zistíme v ktorej časti cyklu dotiahneme naše sny.

Pasívne sme samozrejme prvých 6 dní cyklu, kedy cítime úbytok fyzickej sily a potrebu spánku a odpočinku. Veľmi veľa námahy nás stojí prinútiť sa hoci len dodržať pracovný deň, úplne dokonale v tomto čase preto dokážeme nachádzať kompromisy… čo  tak si podľa periódy preplánovať kalendár?

 

Ak začneme vnímať svoje telo ako motor, ktorý nám slúži na zvýšenie výkonu – dokážeme si plánovať pracovné povinnosti vedome. Tak napríklad, ak máte dôležité stretnutie v ktorom potrebujete strategické uvažovanie – naplánujte si ho na siedmy až trinásty deň cyklu. Odporúčam si v diári, poznačiť farebne, ktoré dni máme dar využiť túto supeschopnosť.

Ak by ste si toto stretnutie naplánovali o týždeň skôr – bude vás to stáť omnoho viac námahy, s množstvom energie, ktorú nebudete vedieť využiť.

Rast aktivity

Od 7-meho do 13-teho dňa totiž začína rásť naša aktivita, cítime nárast energie, naše rozhodnutia sú založené na objektivite a logike. Túžime dosahovať výsledky, jednať, uplatňovať svoj vplyv a logiku – môžeme pociťovať túžbu meniť svet.

Dokážeme sa sústrediť, veľmi dobre sa učíme nové veci, je to ideálny čas pre plánovanie, štrukturalizovanie – time manažment, to všetko dosahujeme pri maximálnej fyzickej vytrvalosti. Teraz je vhodný čas chudnúť, meniť životosprávu alebo začať cvičiť. V biznise začnite s novým projektom v tomto termíne.

pixabay.com

Ak ste v práci na kreatívnej pozícii, využite druhú fázu vašej periódy – vtedy každý skvelý nápad dokážeme najlepšie spracovať, naplánovať ale aj realizovať. Druhá fáza praje nápadom! Tu je priestor pre realizáciu nápadov v praxi, tvorba pracovných plánov, nachádzame riešenie s metodickým prístupom, dokážeme sa venovať detailom bez toho aby sme stratili prehľad o celku

Moderný svet nás naučil vnímanie cyklu potlačiť, použivať podporné prostriedky, aby sme výkony dosahovali neustále.  Chceme mať kontrolu na fungovaním nášho tela a rovnako mysle, tak ako sa to vyžaduje.

Empatia a vzťahy

Od 14teho dňa cyklu sa postupne mení naša sila, vôľa ale aj chuť dosahovať výsledky.  Tu si viac začíname uvedomovať potreby iných ľudí, cítime empatiu viac. Omnoho viac ako fyzická výdrž sú pre nás dôležité pocity a emócie. V práci  budeme skôr prínosom ako podpora pre projekty, než hybnou silou. Pri vytváraní nových vzťahov cítime naplnenie.

Asi mi dáte za pravdu, že obdobie pred periódou vnímame ako kreatívne, optimálne pre tvorivosť, prichádzajú nám najlepšie nápady, dokážeme úplne presne špecifikovať problém a nachádzame riešenia. 

Perióda očami biznisu

Hneď v úvode cyklu môžete začať pracovať so svojou energiu, buďte k sebe pravdivé a nájdite si zdroje stresu :), to vám umožní vydať sa novým smerom a tým získate nadhľad. V rámci prvého týždňa cyklu to bude slušný výsledok :), ktorý dosiahneme s úplnou ľahkosťou v pasívnej fáze cyklu! Sledujete?

V druhej fáze /7-13deň/ budete úžasne zvládať komplikované situácie, dokážete hravo analyzovať situáciu, máte dostatok energie naučiť sa  niečo nové. Dovoľte si zamerať sa na veci, ktoré vám robia radosť, bez problémov sa dokážete zastať druhých, čím vytvárate príjemné pracovné prostredie.

V tretej fáze /14-20 deň/ ste si zaslúžene vedomá svojich úspechov, zaujímate sa o potreby iných, dokonca bez problémov oceňujete kolegov, nachádzate riešenia, s ľahkosťou prekonávate prekážky a spory. Ste aktívna a spoločenská. Prezentujete svoje návrhy a sny. V 20tom dni si plánujte budúci týždeň.

V štvrtej fáze /21-28 deň/ prichádza vaša kreatívna tvorba, vnímate znamenia a „náhody“ pri nových nápadoch, zvýšte starostlivosť o seba, preorganizujte si svoj rozvrh, dovoľte si spomaliť. Prichádza upratovanie, triedenie, počúvame svoje telo a hlavne nič neberme osobne!

To by bol mesiac plný radosti a ľahkosti, čo poviete?

Silvia Skalická, konzultantka a lektorka, topcoach.sk

Zdroje: Cyklická žena /Miranda Gray/, foto: unsplash.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu