Ktoré doplnky stravy sa oplatí pravidelne užívať? Ktoré bylinky sú vhodné pre ženy?

pixabay.com

Doplnky stravy alebo suplementy predstavujú veľmi dôležitý komponent zdravej výživy. Prečo je tomu tak? Nuž v dôsledku dnešnej rýchlej doby sa stane, že nemáme úplne kvalitnú stravu a tak nám môžu chýbať niektoré kľúčové komponenty stravy. Ktoré doplnky stravy je dobré si pravidelne dopĺňať? Ktoré bylinky sú vhodné pre ženské telo?

Doplnky stravy, ktoré vám môžu pomôcť

Medzi doplnky stravy, ktoré sú naozaj nevyhnutné patrí určite vitamín D.  Súvisí to predovšetkým s evolúciou nášho spôsobu života – trávime viac času v interiéri a nemáme dostatok slnečného svetla. Vitamín D sa síce dá získavať aj z niektorých potravín, ale pomerne v obmedzenom množstve. Primárny zdroj je práve slnko, pričom a vytvára priamo pôsobením slnečných lúčov na našu pokožku. V zime je preto pre fungovanie nášho tela kľúčové si vitamín D dopĺňať suplementáciou.

Ďalším skvelým doplnkom stravy môže byť vitamín C. Ak nekonzumujete dostatok ovocia a zeleniny, je možné že vám vitamín C bude chýbať. Pritom má však zásadný efekt na imunitný systém nášho organizmu. Dokonca pri jeho užívaní v počiatočnom štádiu nachladnutia si môžete skrátiť trvanie chrípky o niekoľko dní. Užívanie je však potrebné priamo podľa návodu na konkrétnom produkte.

Šalvia, pixabay.com

Veľkú silu majú aj doplnky stravy vo forme byliniek – či už ide o tinktúry alebo čaje. Bylinky majú nespočetné pozitívne účinky na naše telo a pritom sa dajú dopĺňať vo forme upokojujúcich a často aj chutných nápojov.

Dávkovanie je opäť potrebné stanoviť na rozumnú hodnotu, pretože všetkého veľa škodí. Okrem toho je potrebné sledovať, ktoré bylinky je možné konzumovať spolu a ktoré sa naopak navzájom ovplyvňujú.
Množstvo suplementov na vaše bežné používanie nájdete aj na Alza.

Ktoré bylinky sú vhodné pre ženské telo?

Medzi základné ženské bylinky patrí určite alchemilka. Táto bylinka pomáha pri výrazných kŕčoch, upraviť rozhádzaný menštruačný cyklus, či pomôcť pri menopauze. Ide o skvelý doplnok stravy pre správne fungovanie ženských pohlavných orgánov, ale aj hormonálnej sústavy. Zároveň ide o bylinku, ktorá je príjemnej chuti, takže čaj z nej je veľmi príjemný.

Alchemilka, pixabay.com

Ďalšia bylinka ideálna pre ženské telo je šalvia lekárska. Má skvelé protizápalové účinky a pomáha napríklad pri zápaloch močových ciest. Rovnako však pomáha aj pri gynekologických zápaloch, podporuje plodnosť, napomáha regulácii hormonálnej sústavy a má pozitívny vplyv na zdravý menštruačný cyklus. Vhodná je aj pre dámy v prechode.

Foto: pixabay.com