Kuleba: Ak EÚ nedá súhlas na začatie rozhovorov o členstve Ukrajiny, bude to mať „ničivé následky“

0
Kuleba: Ak EÚ nedá súhlas na začatie rozhovorov o členstve Ukrajiny, bude to mať „ničivé následky“

11.12.2023 (SITA.sk) – Ak Európska rada neschváli začiatok oficiálnych rokovaní o vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ), bude to mať pre krajinu „ničivé následky“.

Ekonomická podpora

Ako referuje web Kyiv Independent, v pondelok to povedal šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba. Podľa neho by to v takom prípade bolo znamenie, že EÚ nedokáže splniť historické záväzky.

Hlasovanie sa má uskutočniť počas tohtotýždňového samitu, na ktorom blok taktiež rozhodne o balíku ekonomickej podpory pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur.

Štyri zo siedmich kritérií

Výkonná zložka EÚ odporučila 8. novembra formálne začať rozhovory o členstve s Ukrajinou a Moldavskom.

Kyjev, ktorý predložil prihlášku do EÚ vo februári minulého roka, splnil štyri zo siedmich kritérií potrebných na začatie rokovaní.

Jednomyseľný súhlas

Aby sa postúpilo k ďalšiemu kroku procesu, k oficiálnym rokovaniam o členstve, je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 27 členov. Objavili sa obavy, že Maďarsko môže Ukrajine zabrániť v začatí rokovaní.

Maďarský premiér Viktor Orbán 18. novembra povedal, že je presvedčený, že rozhovory medzi EÚ a Ukrajinou o jej pristúpení by boli chybou, pretože Ukrajina je na „svetelné roky vzdialená“ od pripravenosti na členstvo.

Viac k témam: Maďarský premiér, pomoc Ukrajine, ukrajinské členstvo v EÚ, Vstup Ukrajiny do EÚ
Zdroj: SITA.sk – Kuleba: Ak EÚ nedá súhlas na začatie rozhovorov o členstve Ukrajiny, bude to mať „ničivé následky“ © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie