Kvôli znečisteniu ovzdušia môže byť COVID-19 oveľa smrteľnejší, ukazuje štúdia

0
Kvôli znečisteniu ovzdušia môže byť COVID-19 oveľa smrteľnejší, ukazuje štúdia

Nedávna štúdia preukázala, že horšie prejavy COVID-19 sú priamo prepojené so znečisteným ovzduším. Výskum sa týkal najmä Spojených štátov amerických, no podobný scenár sa môže odohrávať aj v európskych metropolách. Ťažší priebeh koronavírusu tak môžu mať ľudia, ktorí sú dlhodobo vystavovaní mestskému znečisteniu ovzdušia, tvrdí štúdia publikovaná v časopise „The Innovation“.

„Dlhodobé aj krátkodobé vystavovanie sa znečistenému ovzdušiu bolo prepojené s priamym aj nepriamym vplyvom na ľudské telo a zvyšovanie oxidačného stresu, akútnymi zápalmi a ohrozením respiračnými ochoreniami,“ povedal vo vyhlásení jeden z autorov štúdie, Donghai Liang z Emory University. Ukazuje sa teda, že stav životného prostredia môže mať vplyv na priebeh aktuálnej pandémie vírusu COVID-19.

Zisťovali úmrtnosť v 3 000 krajoch

V rámci štúdie vedci skúmali špecifické podmienky v mestách so znečisteným ovzduším. To obsahovalo škodlivé mikročastice najmä oxidu dusičitého (NO2). Výskum prebiehal vo viac ako 3 000 krajoch naprieč Spojenými štátmi a trval od januára do júna tohto roku. V týchto mestách sa skúmal počet úmrtí pacientov, ktorým bol diagnostikovaný COVID-19.

Spomedzi všetkých druhov znečistenia vzduchu mal oxid dusičitý najväčší vplyv na úmrtnosť na koronavírus. Pomer 4,6 častíc NO2 na jednu miliardu častíc vo vzduchu zvýšil úmrtnosť na COVID-19 až o 16,2 percent. Výskumníci tiež zistili, že ak by sa toto množstvo NO2 v ovzduší znížilo, dalo by sa zabrániť 14 672 úmrtiam ľudí pozitívne testovaných na koronavírus.

„Dlhodobé vystavovanie mestskému znečistenému ovzdušiu, obzvlášť oxidu dusičitému, môže zvýšiť náchylnosť populácie na nakazenie COVID-19,“ tvrdí Liang. Podľa neho je dôležité o tom informovať verejnosť, praktizujúcich lekárov aj zákonodarcov. Mala by sa väčšmi zvažovať ochrana zdravia zraniteľnejších obyvateľov, ktorí žijú v metropolitných mestách.

Závažné zamorenie vo forme smogu, výfukových plynov či škodlivých výparov z tovární má totiž výrazný vplyv na celkové zdravie ľudí. Príkladom takýchto ohrozených lokalít sú štáty New York, New Jersey, California a Arizona. V týchto oblastiach sa vyskytuje historicky najvyššie množstvo NO2 v ovzduší.

Prečítajte si aj: Nová štúdia hovorí, že polovica pacientov s koronavírusom urobila túto jednu veľkú chybu

Znečistenie ovzdušia však neovplyvňuje všetkých ľudí rovnako. Podľa autorov štúdie sú viac ohrození ľudia s nižšími príjmami a horšími pracovnými podmienkami. Dôvodom je časté vystavovanie pracovníkov znečisteniu. Rovnako aj komunity obyvateľov sídliace pri cestách a železniciach patria do ohrozenej skupiny. 

Aby sa znečistenie trochu znížilo, pomohlo by pokračovanie v snahách o zníženie emisií aj ďalšieho úniku škodlivých plynov. Tým by sa tiež znížila celková úmrtnosť občanov USA.

Predchádzajúce výskumy znečistenia ovzdušia a COVID-19

Uvedené informácie predstavujú výstup len posledných výskumov vo vzťahu ku COVID-19. Avšak aj skoršia štúdia zo septembra preukázala podobné výsledky. Podľa nej môže byť koronavírus oveľa vážnejší a smrteľnejší v oblastiach so špecifickým typom priemyselných emisií. Ide o tzv. hazardous air pollutants – HAP (nebezpečné látky znečisťujúce ovzdušie). Organizácia Environmental Protection Agency definuje „HAP“ ako látky, ktoré spôsobujú rakovinu a ďalšie závažné ochorenia. Priemyselné fabriky by mali tieto nebezpečné látky samy regulovať.

Ďalšie výskumy tiež porovnávali vidiecke oblasti Louisiany a husto osídlené časti New Yorku. Medzi týmito oblasťami boli obrovské rozdiely v počte úmrtí na nový koronavírus.

K téme ekológia a koronavírus si prečítajte aj: Spotreba plastov počas koronavírusu vzrástla, aktivistov čaká veľa práce

Neznamená to však, že na koronavírus v USA zomierajú len obyvatelia žijúci v znečistenom ovzduší. Veľkú úlohu prirodzene zohráva imunita obyvateľov. Tá však kvôli horšiemu vzduchu zvyšuje náchylnosť na akékoľvek respiračné ochorenie, nielen na COVID-19. 

Tieto zistenia však pomáhajú vedcom vysvetliť vysoké čísla úmrtnosti na COVID-19 v USA, ako aj v ďalších veľkých metropolách sveta. Vedci zároveň poukazujú na to, že regulácia úniku nebezpečných látok do ovzdušia je veľmi dôležitá, ak krajiny chcú zachovať zdravie svojich obyvateľov. 

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu