Kvôli znečisteniu ovzdušia môže byť COVID-19 oveľa smrteľnejší, ukazuje štúdia

0
Kvôli znečisteniu ovzdušia môže byť COVID-19 oveľa smrteľnejší, ukazuje štúdia

Nedávna štúdia preukázala, že horšie prejavy COVID-19 sú priamo prepojené so znečisteným ovzduším. Výskum sa týkal najmä Spojených štátov amerických, no podobný scenár sa môže odohrávať aj v európskych metropolách. Ťažší priebeh koronavírusu tak môžu mať ľudia, ktorí sú dlhodobo vystavovaní mestskému znečisteniu ovzdušia, tvrdí štúdia publikovaná v časopise „The Innovation“.

„Dlhodobé aj krátkodobé vystavovanie sa znečistenému ovzdušiu bolo prepojené s priamym aj nepriamym vplyvom na ľudské telo a zvyšovanie oxidačného stresu, akútnymi zápalmi a ohrozením respiračnými ochoreniami,“ povedal vo vyhlásení jeden z autorov štúdie, Donghai Liang z Emory University. Ukazuje sa teda, že stav životného prostredia môže mať vplyv na priebeh aktuálnej pandémie vírusu COVID-19.

Zisťovali úmrtnosť v 3 000 krajoch

V rámci štúdie vedci skúmali špecifické podmienky v mestách so znečisteným ovzduším. To obsahovalo škodlivé mikročastice najmä oxidu dusičitého (NO2). Výskum prebiehal vo viac ako 3 000 krajoch naprieč Spojenými štátmi a trval od januára do júna tohto roku. V týchto mestách sa skúmal počet úmrtí pacientov, ktorým bol diagnostikovaný COVID-19.

Spomedzi všetkých druhov znečistenia vzduchu mal oxid dusičitý najväčší vplyv na úmrtnosť na koronavírus. Pomer 4,6 častíc NO2 na jednu miliardu častíc vo vzduchu zvýšil úmrtnosť na COVID-19 až o 16,2 percent. Výskumníci tiež zistili, že ak by sa toto množstvo NO2 v ovzduší znížilo, dalo by sa zabrániť 14 672 úmrtiam ľudí pozitívne testovaných na koronavírus.

„Dlhodobé vystavovanie mestskému znečistenému ovzdušiu, obzvlášť oxidu dusičitému, môže zvýšiť náchylnosť populácie na nakazenie COVID-19,“ tvrdí Liang. Podľa neho je dôležité o tom informovať verejnosť, praktizujúcich lekárov aj zákonodarcov. Mala by sa väčšmi zvažovať ochrana zdravia zraniteľnejších obyvateľov, ktorí žijú v metropolitných mestách.

Závažné zamorenie vo forme smogu, výfukových plynov či škodlivých výparov z tovární má totiž výrazný vplyv na celkové zdravie ľudí. Príkladom takýchto ohrozených lokalít sú štáty New York, New Jersey, California a Arizona. V týchto oblastiach sa vyskytuje historicky najvyššie množstvo NO2 v ovzduší.

Prečítajte si aj: Nová štúdia hovorí, že polovica pacientov s koronavírusom urobila túto jednu veľkú chybu

Znečistenie ovzdušia však neovplyvňuje všetkých ľudí rovnako. Podľa autorov štúdie sú viac ohrození ľudia s nižšími príjmami a horšími pracovnými podmienkami. Dôvodom je časté vystavovanie pracovníkov znečisteniu. Rovnako aj komunity obyvateľov sídliace pri cestách a železniciach patria do ohrozenej skupiny. 

Aby sa znečistenie trochu znížilo, pomohlo by pokračovanie v snahách o zníženie emisií aj ďalšieho úniku škodlivých plynov. Tým by sa tiež znížila celková úmrtnosť občanov USA.

Predchádzajúce výskumy znečistenia ovzdušia a COVID-19

Uvedené informácie predstavujú výstup len posledných výskumov vo vzťahu ku COVID-19. Avšak aj skoršia štúdia zo septembra preukázala podobné výsledky. Podľa nej môže byť koronavírus oveľa vážnejší a smrteľnejší v oblastiach so špecifickým typom priemyselných emisií. Ide o tzv. hazardous air pollutants – HAP (nebezpečné látky znečisťujúce ovzdušie). Organizácia Environmental Protection Agency definuje „HAP“ ako látky, ktoré spôsobujú rakovinu a ďalšie závažné ochorenia. Priemyselné fabriky by mali tieto nebezpečné látky samy regulovať.

Ďalšie výskumy tiež porovnávali vidiecke oblasti Louisiany a husto osídlené časti New Yorku. Medzi týmito oblasťami boli obrovské rozdiely v počte úmrtí na nový koronavírus.

K téme ekológia a koronavírus si prečítajte aj: Spotreba plastov počas koronavírusu vzrástla, aktivistov čaká veľa práce

Neznamená to však, že na koronavírus v USA zomierajú len obyvatelia žijúci v znečistenom ovzduší. Veľkú úlohu prirodzene zohráva imunita obyvateľov. Tá však kvôli horšiemu vzduchu zvyšuje náchylnosť na akékoľvek respiračné ochorenie, nielen na COVID-19. 

Tieto zistenia však pomáhajú vedcom vysvetliť vysoké čísla úmrtnosti na COVID-19 v USA, ako aj v ďalších veľkých metropolách sveta. Vedci zároveň poukazujú na to, že regulácia úniku nebezpečných látok do ovzdušia je veľmi dôležitá, ak krajiny chcú zachovať zdravie svojich obyvateľov. 

žiadne príspevky na zobrazenie