Kyjev prevzal americké systémy protivzdušnej obrany Patriot, ukrajinská obloha bude bezpečnejšia

0
Kyjev prevzal americké systémy protivzdušnej obrany Patriot, ukrajinská obloha bude bezpečnejšia

19.4.2023 (SITA.sk) – Ukrajinské ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že krajina prevzala americké systémy protivzdušnej obrany Patriot, ktoré dlho žiadala. Kyjev dúfa, že tieto systémy riadených rakiet zem-vzduch mu pomôžu pri ochrane oblohy pred ruskými vzdušnými údermi.

Ukrajinci sú vďační

„Dnes sa naša krásna ukrajinská obloha stáva bezpečnejšia, pretože na Ukrajinu prišli systémy protivzdušnej obrany Patriot,“ uviedol na mikroblogovacej sieti Twitter ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinskí predstavitelia sa predtým vyjadrili, že príchod systémov Patriot, ktorých poslanie Washington sľúbil vlani v októbri, bude veľkou podporou a míľnikom vo vojne proti otvorenej ruskej invázii. Reznikov sa poďakoval ľudu USA, Nemecka a Holandska, ale nepovedal, koľko systémov bolo dodaných.

Zvýšená obranychopnosť

Systém Patriot sa môže použiť proti lietadlám, raketám s plochou dráhou letu a balistickým raketám kratšieho dostrelu. Rusko takéto zbrane používa na bombardovanie Ukrajiny, vrátane obytných oblastí a civilnej infraštruktúry.

Experti však upozorňujú, že efektívnosť systému Patriot je obmedzená a pravdepodobne nebude znamenať vo vojne podstatnú zmenu, hoci zväčší ukrajinský arzenál v boji proti väčšiemu nepriateľovi.

Viac k témam: Protiraketový systém Patriot, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Kyjev prevzal americké systémy protivzdušnej obrany Patriot, ukrajinská obloha bude bezpečnejšia © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu