Láska a legendy: Odhaľovanie fascinujúcich faktov o Valentínovi

0
Láska a legendy: Odhaľovanie fascinujúcich faktov o Valentínovi
https://www.freepik.com

Deň svätého Valentína, ktorý sa každoročne oslavuje 14. februára, je dňom venovaným láske, náklonnosti a úprimným prejavom. Okrem kvetov, čokolády a romantických večerí má tento deň bohatú históriu a množstvo zaujímavých faktov, ktoré dodávajú oslave tohto sviatka hĺbku. Vydajme sa na cestu časom a preskúmajme niekoľko zaujímavostí o sviatku zamilovaných.

Pôvod v starovekom Ríme

Deň svätého Valentína má korene v starovekých rímskych tradíciách. Jedným z populárnych názorov je, že tento deň si pripomína mučeníctvo svätého Valentína, rímskeho kňaza, ktorý sa vzoprel zákazu cisára Claudia II. uzatvárať manželstvá pre mladých mužov. Napriek historickej nejednoznačnosti duch lásky pretrvával a prelínal sa s týmto dňom.

Pohanské spojenie

Niektorí historici spájajú sviatok svätého Valentína s rímskym sviatkom Lupercalia, ktorý sa oslavuje v polovici februára. Tento festival plodnosti zahŕňal rituály na zabezpečenie zdravia a plodnosti, vhodného predchodcu modernej oslavy lásky.

Pôvod slova „Valentín“

Výraz „Valentín“ je odvodený z latinského slova „valens“, čo znamená silný alebo mocný. Je však fascinujúce poznamenať, že „valens“ tiež zdieľa svoj koreň s „valere“, čo znamená „byť silný“ alebo „byť zdravý“. V tomto kontexte sa ukazuje spojenie medzi láskou a blahobytom.

Chaucerov vplyv

Geoffrey Chaucer, známy ako otec anglickej literatúry, zohral významnú úlohu pri spájaní Valentína s romantikou. V 14. storočí napísal báseň s názvom „Parlement of Foules„, kde spojil deň s párením vtákov. Toto poetické združenie prispelo k romantickej aure okolo Valentína.

www.freepik.com

Výmena milostných listov

Tradícia vymieňania si milostných poznámok na Valentína siaha až do 17. storočia. Ručne písané listy sa stali populárnymi prejavmi náklonnosti a nakoniec sa vyvinuli do masovo vyrábaných pohľadníc, ktoré si dnes vymieňame.

Deň svätého Valentína po celom svete

Zatiaľ čo oslava lásky 14. februára je všeobecne uznávaná, rôzne krajiny majú jedinečné zvyky. V Japonsku je zvykom, že ženy dávajú čokoládu mužom na Valentína, zatiaľ čo muži sa odplácajú o mesiac neskôr na Biely deň. V Južnej Kórei je 14. deň každého mesiaca určeným dňom na vyjadrenie lásky, pričom samotný Valentín je len jedným z mnohých.

Amorov pôvod

Amor, ikonický symbol lásky, pochádza z rímskej mytológie. Je synom Venuše, bohyne lásky a krásy. Amor je často zobrazovaný ako zlomyseľný cherubín s lukom a šípom, ktorý dokáže kohokoľvek zasiahnuť šípom lásky.

Tip na Valentína

Uvažujete, čím potešiť svoju polovičku?

Špeciálne darčekové boxy s luxusným balením obsahujú revolučnú, nadčasovú, no zároveň modernú prírodnú kozmetiku ANNEMARIE BÖRLIND, ktorej základom sú unikátne prírodné ingrediencie bez obsahu sporných látok s myšlienkou úcty k prírode a úcty k človeku.

Doprajte silu prírody v tomto unikátnom darčeku, ktorý vďaka krásnym produktom, príjemnej vôni a dvom dizajnovým kartičkám s priestorom na osobné venovanie.

Darčekový box „PREMIUM“ s produktami tej najprémiovejšej anti-aging línie NATUROYALE BIOLIFTING je určený pre výnimočnú ženu. Obsahuje:

  • čistiaci krém,
  • bioliftingový denný krém a
  • očný krém pre zrelú pleť.
Darčekový box „PREMIUM“ pre výnimočnú ženu NATUROYALE BIOLIFTING

Neviete čo na kartičku napísať? Máme pre vás tipy

„Si to najcennejšie, čo v živote mám.“
„Milujem ťa viac ako čokoľvek na svete.“
„Si najkrajší človek, akého poznám.“
„Si môj najlepší priateľ.“
„Som šťastný, že som tu s tebou.“
„Mami, som taká vďačná, že ťa mám v živote. Ľúbim ťa.“

žiadne príspevky na zobrazenie