Keď si predstavíme vedkyne 18. storočia, meno Laury Bassi je neprehliadnuteľné. Talianska fyzička a filozofka Laura Maria Caterina Bassi Veratti (1711 – 1778) bola skutočným zázrakom svojej doby.
Bola prvou ženou na svete, ktorá získala profesúru na univerzite (doktorát z vedy), a druhou ženou na svete, ktorá získala titul doktora filozofie. Bola jednou z najvýznamnejších postáv osvietenského hnutia. Pôsobila na univerzite v Bologni a bola prvou platenou učiteľkou na univerzite.
Jej príbeh je o prekonávaní prekážok, boji za uznanie v mužmi dominovanom svete a o odhodlaní posunúť hranice ľudského poznania. Napriek tomu, že mala osem detí (niektoré zdroje uvádzajú až 12), získala dve profesúry a stala sa najlepšie platenou zamestnankyňou univerzity.
Brilantný štart v mužskom svete vedy
Laura Bassi sa narodila 31. októbra 1711 v Bologni, meste známom svojou kultúrnou a akademickou históriou. Už ako dieťa prejavila výnimočný intelekt. Jej rodina zabezpečila, aby mala prístup k vzdelaniu, čo bolo v tom čase pre ženy nezvyčajné. Vzdelávanie viedol renomovaný lekár a filozof Gaetano Tacconi, ktorý okamžite spoznal jej talent. Jej mentorom bol arcibiskup Prospero Lambertini, neskorší pápež Benedikt XIV.
Jej brilantné myslenie nezostalo dlho nepovšimnuté. V roku 1732, vo veku len 20 rokov, získala doktorát z filozofie na prestížnej Univerzite v Bologni. Tento míľnik bol prelomový – Laura sa stala prvou ženou, ktorá dosiahla tento akademický titul na európskej univerzite.
Prečítajte si aj: Vedkyňa Lenka Belicová: Vysoko kvalifikované ženy sa nedostávajú na vyššie pozície
Prvá profesorka na svete
V apríli 1732 verejne obhájila 49 dizertačných prác pred profesormi Bolonskej univerzity, za čo jej bol 12. mája udelený doktorát. Univerzita ju vymenovala za svoju prvú učiteľku, aj keď s obmedzením, že nesmie vyučovať výlučne mužské triedy. Lambertini, vtedy už ako pápež, jej pomohol získať povolenia na súkromné hodiny a experimenty, ktoré univerzita udelila v roku 1740.
Vymenovanie za profesorku filozofie na Univerzite v Bologni vzbudilo obrovský rozruch. V dobe, keď sa ženy sotva mohli verejne angažovať, bola jej prítomnosť na akademickej pôde revolučná. Aby sa zabránilo kontroverziám, spočiatku mala obmedzené možnosti prednášať – no Laura to brala ako výzvu.
Jej prednášky sa zameriavali na fyziku a prírodné vedy, pričom často propagovala myšlienky Isaaca Newtona, ktorého práca ju fascinovala. Preukázala výnimočný talent nielen v teórii, ale aj v experimentoch – čo bolo v tej dobe raritou.
Rodinný život a vedecká kariéra
Laura si v roku 1738 vzala za manžela Giuseppeho Verattiho, lekára a vedca. Aj keď ich manželstvo bolo tradičné, Laura a Giuseppe si boli partnermi aj v práci. Často spolupracovali na vedeckých výskumoch, najmä v oblasti experimentálnej fyziky a medicíny. Boli vzorom intelektuálneho manželstva, kde obaja manželia spolu tvorili a zdieľali vedecké úspechy.
Laura bola tiež matkou ôsmich detí, čo jej však nezabránilo v tom, aby zostala aktívna vo vedeckej komunite. Práve jej schopnosť spojiť rodinný život s náročnou vedeckou kariérou urobila z nej vzor pre mnohé ženy, ktoré túžili nasledovať svoje ambície.
Nadšená popularizátorka vedy
Laura Bassi si nezískala uznanie len ako vedkyňa, ale aj ako popularizátorka vedy. Organizovala prednášky a experimenty vo svojom dome, kde učila mladých vedcov a študentov. Bolo to obdobie, keď osvietenské ideály kládli dôraz na šírenie poznania medzi širokú verejnosť, a Laura bola ich priekopníčkou.
Jej výskum a prednášky ovplyvnili ďalšie generácie vedcov a filozofov. Bola členkou niekoľkých prestížnych akademických inštitúcií vrátane Benediktínskej akadémie a úzko spolupracovala s významnými osobnosťami svojej doby.
Dedičstvo, ktoré pretrváva
Laura Bassi zomrela 20. februára 1778 ako 66-ročná na zlyhanie srdca, pravdepodobne jej zdravie bolo nalomené po mnohých pôrodoch. Ale jej odkaz žije dodnes. Ako priekopníčka v oblasti vzdelania a vedy pre ženy prelomila bariéry a ukázala, že inteligencia a schopnosti nemajú pohlavie. Jej kariéra inšpiruje ženy aj dnes, aby sa nebáli vstúpiť na pole, ktoré bolo kedysi pre ne neprístupné.
V roku 2019 bola po nej pomenovaná výskumná loď „RV Laura Bassi“, čo len dokazuje, že jej odkaz stále rezonuje. Ako prvá profesorka na svete a vášnivá vedkyňa je Laura Bassi symbolom odvahy, vytrvalosti a intelektuálnej zvedavosti, ktorá mení svet.