Leto lásky: Ľudia sa zúfalo snažia mať vzťah – bol to dlhý rok izolácie

0
Leto lásky: Ľudia sa zúfalo snažia mať vzťah – bol to dlhý rok izolácie
unsplash.com

Mnoho ľudí plánuje, či už sú slobodní, zvedaví alebo jednoducho osamelí, po konci lockdownu vyťažiť zo života maximum. Sme však pripravení vstúpiť do vzťahu?

Uplynulý rok zmenil pohľad 35-ročnej Georgie na randenie. Niekoľko sklamaní počas online schôdzok a nekonečné výmeny textových správ spôsobili, že začiatkom roku 2021 prestala používať zoznamovacie aplikácie. A teraz, keď sú jej rodičia zaočkovaní, rada by sa vrátila k schôdzkam naživo, „a nie k aplikáciám“, hovorí.

„Keď sa podniky otvoria, prikloním sa k spontánnosti. Na každé pozvanie odpoviem áno a využijem každú príležitosť. Ak pocítim s niekým prepojenie na spoločenskom podujatí, festivale alebo dokonca na autobusovej zastávke, budem sa s ním rozprávať. Budem si viac užívať života.“

25-ročný Liam žije v Manchestri a nikdy nemal vážny vzťah. Nemôže sa dočkať, až sa stretne s ľuďmi v reálnom živote: „Ak by som už nikdy nemal ďalší rozhovor prostredníctvom Zoom alebo WhatsApp, nevadilo by mi to – najmä v rámci môjho milostného života.“

Návrat do reality

Tento rok sa vzdal zoznamovacích aplikácií a teší sa na návrat poriadneho flirtu. „Písať si s niekým v aplikácii alebo na obrazovke nie je to isté ako vidieť niekoho v miestnosti a cítiť to vzrušenie v žalúdku. To je to, čo práve potrebujem,“ hovorí Liam.

To potvrdzuje aj 65-ročná Maggie. Po tom, čo koncom februára dostala svoju prvú vakcínu proti Covid, začala so svojím psom tráviť viac času na londýnskom Hampstead Heath. „Nechcem sa uchýliť k zoznámeniu sa cez internet, takže som veľa chodila a snažila som sa upútať pozornosť vhodných mužov,“ hovorí.

Dúfa, že do druhej dávky bude mať pripravené minimálne tri alebo štyri rande. „Ak nás tento rok niečo naučil, je to to, že si musíme spolu užívať, ak môžeme.“

Zdroj foto: pexels.com

Ako by po tom všetkom nemohlo byť toto leto letom lásky?

V apríli, keď sa opatrenia vo Veľkej Británii začali zmierňovať, zverejnila zoznamovacia aplikácia Hinge čísla, ktoré ukazujú, že 85% používateľov bolo „otvorených randiť hneď, ako sa zruší lockdown“ . V týždni pred 12. aprílom už mala takmer polovica používateľov dohodnuté termíny skutočných schôdzok v okamihu, keď sme sa už mohli stretávať vonku.

Spoločnosť Match Group, ktorá vlastní zoznamovacie aplikácie vrátane spoločnosti Tinder, predpovedala medziročný nárast výnosov o viac než 20% ako rekordný počet potenciálnych daterov zaplavil trh singlov.

Ale sme pripravení ísť na rande opäť osobne?

Bozkávať cudzincov, flirtovať, nadviazať očný kontakt, dotýkať sa niekoho? Po mesiacoch, keď sa nám hovorilo, aby sme si držali odstup, sme pripravení byť blízko a mimoriadne osobne – a pamätáme si vôbec ako?

Z tohto emocionálne náročného východiska môže byť jednoduchšie prepojiť sa s ostatnými. Všetci sme si predsa spolu niečo prežili. Môže to v nás zvýšiť súcit? Láskavosť v prostredí randenia už nejaký čas chýbala – randiace aplikácie sú už dávno obviňované z toho, že hľadanie lásky je len hra a že sa k ostatným správame skôr ako k digitálnym avatarom, než ako k ľuďom s citmi.

Ghosting (pozn. redakcie – neozvať sa) bol vždy v kurze,“ hovorí Georgie. „Ale počas pandémie to bolo obzvlášť brutálne kvôli zvýšeným pocitom straty, smútku a izolácie. Ghosting, viac ako čokoľvek ostatné, zasadí vašej sebaúcte najväčšiu ranu.“

Nebezpečný dotyk

Vo svete po lockdowne vládlo poznanie, že dotyk môže šíriť chorobu, a to vyvolalo prudký nárast takzvanej úzkosti z opätovného stretávania sa.

Mnoho ľudí sa samých seba pýta, aké príjemné im bude, keď budú v tesnej blízkosti cudzích ľudí. Po roku izolácie budeme musieť všetci plynulo hovoriť jazykom súhlasu. Tí zdatnejší si budú vedieť stanoviť svoje hranice a čítať signály ostatných.

Almaz Ohene, spisovateľka a pedagogička v oblasti sexuálneho zdravia, sa vyhýba očnému kontaktu a vzrušeniu z fyzickej prítomnosti iného človeka. Hneď, ako to bude možné, odíde z Londýna do vidieckej Ghany, minimálne na niekoľko mesiacov.

„Nie som si istá, či som 100% v poriadku s tým, že vo svojom fyzickom priestore chcem mať už cudzích ľudí,“ hovorí. „Vychádzame z najhorších časov pandémie a nechcem, aby si mňa niekto brúsil zuby alebo mi ležérne položil ruku na môj chrbát – všetky tie koketné pohyby zo starej školy. Tak sa radšej budem držať ešte chvíľu bokom.“

Zdroj foto: pexels.com

Spýtať sa pred dotykom by malo byť štandardom

Almaz Ohene hovorí, že v období, keď mnohí z nás budú znovu hovoriť o svojich hraniciach a osobnom priestore, by sme si mali všetci vystačiť s „používaním svojich slov“. Pýtať sa pred dotykom by malo byť štandardom. „Malo by to byť niečo ako: „Chcel by som sa k vám dostať trochu bližšie, nevadí vám to?“

Ohene to navrhuje vyskúšať najprv s priateľmi, aby ste sa necítili trápne: „Chcela by som ťa objať, daj mi vedieť, ak si s tým v pohode.“ Vklad nie je príliš vysoký; vaši priatelia vás neodmietnu, aj keď nechcú objať. Ale v klube je to určite o kontrole a o tom, či ste OK s prijatím slova „nie“.

Môžete sa stretnúť s odmietnutím

Randenie prostredníctvom aplikácií a webových stránok mnohých z nás chráni pred odmietnutím. Koniec koncov, neopätované potiahnutie prstom je omnoho menej konfrontované s vašim egom ako skutočné „nie, ďakujem“. Online zoznamky nám umožnili vyhnúť sa negatívnejším emóciám spojených s prístupom niekoho, kto nás v skutočnom živote priťahuje.

„Myslím si, že ako spoločnosti sa nám nedarí zvládnuť odmietnutie,“ hovorí sexuálna pedagogička Ruby Rare. Rozumie tomu, ako sa po takomto atomizovanom roku u mnohých ľudí vytvoril impulz dostať sa do režimu offline a pristupovať k ľuďom tradičnejším spôsobom. „Bude zaujímavé sledovať, ako bodú ľudia tieto skúsenosti zvládať. Nepohodlie a odmietnutie sú veci, s ktorými sa môžete stretnúť, ak sa priblížite k ľuďom v reálnom živote, ale ak sú správne formulované, aj tieto môžu byť dobré pre vašu sebaúctu.“

Prístup bez očakávania

Tvrdí, že by sme mali pristupovať k ľuďom bez očakávania, že to povedie k niečomu ďalej. „Musíte sa uspokojiť s myšlienkou, že to robíte pre seba; chce to odvahu niekoho pozvať, takže nech sa stane čokoľvek, budete hrdí na to, že ste to urobili.“

Vynútený celibát z minulého roka nás podnietil k dôkladnému premysleniu toho, čo chýbalo v našich sexuálnych životoch. Teraz, po roku alebo viac osamote, sa fantázie vykryštalizovali do túžob a pre mnohých to bude prvá príležitosť na preskúmanie nových stránok ich sexuálneho ja.

Uplynulý rok bol pre mnohých osamelých ľudí, najmä pre tých, ktorí žijú sami, emocionálne otupujúci a existenčne destabilizujúci. „Byť mesiace bez toho, aby som sa dotkla inej ľudskej bytosti, ma určite ovplyvnilo,“ hovorí Maggie. Už viac ako 10 rokov žila sama, ale počas pandémie sa cítila izolovanejšie ako kedykoľvek predtým. „Som prekvapená, ako veľmi mi chýbala intimita a ako veľmi sa mi tieto intímne chvíle vracajú,“ hovorí.

instagram
Foto: pexels.com

Leto v dvadsiatych rokoch vs. šesťdesiatych rokoch

V lete 2021 sa nepochybne prejavia zadržiavané frustrácie ľudí, ktorí boli donútení ponechať si randenie na povestnej poličke rok alebo viac. Dá sa to však skutočne porovnať s pôvodným letom lásky a sexuálnou revolúciou 60. rokov? Teda okamihom, ktorý podnietil posun v postojoch k sexu a vzťahom? Existuje jeden zásadný rozdiel, hovorí Dr. Guy Stevenson, špecialista na kultúru v 60. rokoch. Tvrdí, že naše nadmerné vystavenie sexuálnej slobode online znamená, že neexistuje žiadna šanca na obdobie nevinného oslobodenia.

Ohene a Rare súhlasia a poukazujú na to, že pandémia nám všetkým dala lekciu súhlasu, keď hovoríme o úrovni nášho pohodlia. „Predtým, ako sme hovorili o súhlase,“ hovorí Rare, „sme boli vždy zameraní na sex. Sexuálny súhlas je v skutočnosti len jednou z oblastí nášho života, kde ho uplatňujeme. Ako sme nedávno videli, súhlas sa deje neustále, ide o komunikáciu našich pocitov a hraníc – až po to, ako dobre nám vyhovuje fyzické stretnutie. Je to dynamická, vzťahová a nepretržitá konverzácia.“ 

Spoločenský život Georgie sa opäť rozbieha. „Keď som bola naposledy v krčme, ľudia mali oči zdvihnuté a zo svojich telefónov, čo je sľubné,“ opisuje. Je nadšená z randenia v skutočnom svete, „najmä keď sa koncerty a festivaly začnú odznova“.

Ak nás pandémia čokoľvek naučila, je to tak, že sme všetci lepší, keď sa stretávame offline. Možno je ten pravý čas vytiahnuť romantiku, zavrieť naše počítače, objať ľudí, ktorých milujeme, a zabávať sa v ich fyzickej prítomnosti.

Som nadšená letom lásky, nie letom milencov.

Autor: Ruby Rare je sexuálna pedagóg a autor knihy Sex Ed: Sprievodca pre dospelých 

Zdroj: theguardian.com, pexels.com

žiadne príspevky na zobrazenie