Disponovať majetkom vo výške viac ako 1 mld. USD krátko po tridsiatke sa podarí len málokomu. Obzvlášť v prípade, že nejde o dedičstvo, ale o peniaze zarobené vlastnými silami. Príbeh Whitney Wolfe Herd je však živým príkladom, že aj takéto „zázraky“ sú možné.
Napriek zarobeniu vyše miliardového balíka v nezvyčajne skorom veku nebola cesta Whitney Wolfe Herdovej za úspechom ľahká. Vďaka skvelému podnikateľskému nápadu a schopnosti previesť ho do reálnej podoby sa jej však podarilo to, čo doposiaľ nedokázala žiadna iná žena. Nielenže začala so svojou unikátnou zoznamovacou službou Bumble zbierať jeden obchodný úspech za druhým, zároveň pomáha ženám všetkých vekových skupín nájsť vhodnú známosť bez toho, aby museli čeliť prejavom diskriminácie.
Od diskriminácie k založeniu vlastného biznisu
Americká podnikateľka nie je vo svete zoznamovacích služieb žiadnym nováčikom. Ešte pred založením Bumble pracovala vo firme Tinder, ktorú založila s bývalým priateľom Justinom Mateenom. Ten ale mal podľa jej vlastných slov pri prevádzkovaní online služby podporovať praktiky diskriminujúce ženy. Problémom údajne bolo aj jeho správanie v súkromí, čo viedlo k ukončeniu kariéry v Tinder. Odchod sa ukázal ako osudový krok, pretože Whitney založila v roku 2014 spolu s ruským miliardárom Andrejom Andrejevom vlastnú zoznamku, ktorá je v súčasnosti ešte úspešnejšia.
Revolučná zoznamovacia služba chráni ženy
Obrovský podiel na úspechu služby Bumble má neobvyklý spôsob nadväzovania kontaktov. Vzhľadom na skúsenosti z pôsobenia v spoločnosti Tinder si Whitney dala záležať, aby boli ženy využívajúce novú službu na trhu viac chránené. Chrániť užívateľky pred obťažovaním má nástroj, pomocou ktorého môže komunikáciu začať ako prvá vždy iba žena. To Bumble odlišuje od iných zoznamovacích služieb, čím si najmä medzi ženami získava omnoho väčšiu dôveryhodnosť a s tým automaticky rastie jej návštevnosť.
Bumble ako jeden z lídrov medzi zoznamkami
Stúpajúca návštevnosť bola základom pre vylepšovanie zoznamovacej služby, vďaka čomu sa Bumble rýchlo prepracovala medzi najlepších vo svojom obore. Hneď po pár rokoch zarábala šesťciferné sumy a okamžite šliapala na päty najväčšej zoznamke Match.com. Vlastníci tejto služby zo spoločnosti Match Group sa síce snažili Bumble kúpiť, no Whitney bola proti, čo sa ukázalo ako ďalší správny krok. Jej služba totiž v roku 2019 zarobila viac ako 488 mil. USD a o rok neskôr zvýšila zisky až na viac ako 580 mil. USD.
Prvá miliarda prišla po vstupe Bumble na burzu
Po skvelých rokoch 2019 a 2020 sa ďalší veľký úspech dostavil v úvodnej polovici februára tohto roka. Zoznamka totiž oficiálne vstúpila na burzu, čím sa po Match.com stala iba druhou zoznamovacou službou zaradenou do indexu Nasdaq. Vstup na burzu dopadol veľmi dobre, pretože cena akcií sa okamžite zvýšila z pôvodných 43 na 76 USD za akciu. To sa odrazilo aj na Herdovej majetku, ktorého celková hodnota sa vďaka viac ako 11 % vlastníckemu podielu akcií zoznamky okamžite zvýšila na 1,5 mld. USD.
Doposiaľ najmladšia self-made miliardárka
Zvýšenie hodnoty majetku na 1,5 mld. USD prišlo len vo veku 31 rokov. Zopár žien, ktoré mali v tomto alebo skoršom veku na konte viac ako miliardu dolárov, síce nájdeme, no žiadna z nich nepatrila k tzv. self-made miliardárkam. Whitney Wolfe Herd sa tak vo februári 2021 zapísala do histórie ako doposiaľ najmladšia miliardárka na svete, ktorá sa medzi dolárových miliardárov dostala vďaka peniazom zarobeným vlastným úsilím, nie dedičstvom či získaním majetku po rozvode.
Foto: en.wikipedia.org
Zdroj foto: