Leto prináša aj delikátne problémy. Ako ich vyriešiť?

0
Leto prináša aj delikátne problémy. Ako ich vyriešiť?
Foto: pixabay.com

Ešteže existuje internet, kde možno nájsť rady aj na chúlostivé problémy! Veľa žien zvolí radšej anonymnú formu poradenia sa, keď ide o takú intímnu vec, akou sú výtoky. A máloktorá z nás hneď vyhľadá gynekológa. Radšej zájdeme do lekárne a kúpime si niečo v lekárni alebo e-shope. Je to vždy ten správny postup?

Tridsiatky sú tu, ide sa do plaviek! Je nepríjemné, keď musíme pobyt vo vode odložiť kvôli infekcii na intímnych miestach. Pozreli sme sa preto na to, čo to na tých nohavičkách môže byť. Čo tak svrbí a nepríjemne zapácha? A hlavne, aký mikroorganizmus to môže spôsobiť a ako sa lieči?

Aj my sme googlili, ale hlavne sme sa pýtali na tých správnych miestach – lekárov. Väčšina článkov a rád diskutujúcich žien, ktoré sa schovávajú online za prezývky, poukazujú na mykózu. Svrbí ťa? Máš mykózu. Máš výtok, ktorý zapácha? To je určite mykóza, dušujú sa diskutérky.

Tých problémov však môže byť oveľa viac a paradoxne najpravdepodobnejšou diagnózou pri svrbení, pálení a zapáchajúcom výtoku v pošve nie je mykóza, ale bakteriálna vaginóza. A to sú dve rôzne ochorenia. Lekári nám vysvetlili, ako sa od seba líšia. Aký je rozdiel medzi mykózou a bakteriálnou vaginózou?

Rozdiel medzi mykózou a vaginózou
Rozdiel medzi mykózou a vaginózou

Zákernosť bakteriálnej vaginózy spočíva v tom, že baktérie spôsobujúce toto ochorenie sú často schopné pripojiť sa k spermiám, a tak sa dostať až do krčka maternice, pohlavných orgánov a spôsobiť zápalové ochorenie malej panvy. Ak sa problémy v nohavičkách stále opakujú a neviete si s nimi poradiť, určite vyhľadajte lekára. Predtým si však dobre všímajte symptómy ochorenia – vzhľad, zápach periodicitu výskytu a pod.

Pre pokoj v nohavičkách

Stabilitu pošvového prostredia zabezpečujú baktérie rodu Lactobacillus. Práve tie chránia vaginálnu sliznicu pred patogénnymi mikroorganizmami. Nízke pošvové pH (3,8 – 4,5) sa tradične považuje za jeden z najsilnejších ochranných mechanizmov. Narušenie stability mikroflóry a zníženie počtu, až vymiznutie laktobacilov, sú dôležitými faktormi vzniku infekcií pošvy.

Prečítajte si aj článok o tom, čo si myslia o prevencii Hana Rapantová a Beáta Dubasová

dievca pri mori
Foto: pixabay.com

Je to beh na dlhé trate

Bakteriálna vaginóza je častým prejavom nerovnováhy pošvovej flóry. Gynekológ Jozef Španka toto ochorenie definuje takto:

„Bakteriálna vaginóza je stav, keď sa pri narušení normálnej vaginálnej flóry začnú množiť anaeróbne baktérie (napr. Gardnerella vaginalis, kmene Prevotella, Mycoplasma hominis a kmene Mobiluncus).“

Ako sa bakteriálna vaginóza lieči?

Aj tu platí zlaté pravidlo, že prevencia je lepšia (rýchlejšia a lacnejšia) ako liečba. V súčasnosti sa na liečbu bakteriálnej vaginózy bežne používajú antibiotiká. Nevýhodou je príliš časté opakovanie ochorenia.. Do mesiaca je pravdepodobnosť jeho návratu 15 –30 %, do 90 dní 70 % a do roka až 80 %! Ďalšou nevýhodou je negatívny účinok antibiotík na veľmi potrebné laktobacily.

Intímna hygiena

Milión prípravkov na vlasy, na tvár, na telo – ruku na srdce, kto používa aj špeciálny prostriedok na intímne partie? Zdravie by malo byť na prvom mieste!

Ak s infekciami v pošve bojujeme pričasto, mali by sme mať po ruke špeciálne gély, ktoré pomáhajú udržiavať kyslé pH intímne prostredie. Nesmieme zabudnúť na veľmi potrebnú kyselinu mliečnu, ktorá obnovuje prirodzené pH pošvy, čím ho navráti k normálnym hodnotám (pH 3,8-4,2).

Skúsili ste gél Lactofeel?

Vaginálny gél Lactofeel s klinicky overenou účinnosťou je voľne dostupný v každej lekárni a stojí približne 10 eur (7 túb). Okrem kyseliny mliečnej obsahuje aj glykogén, ktorý podporuje ozdravný proces, pretože slúži ako živina pre baktérie kyseliny mliečnej a napomáha ich rýchlemu množeniu.

lactofeel.sk
Foto: lactofeel.sk

Kyselina mliečna okamžite vytvorí potrebné prirodzene kyslé prostredie v pošve. Tým sa rýchlo zastaví množenie škodlivých baktérií, podporí sa rast baktérií kyseliny mliečnej, a tak sa nastolí rovnováha vnútorného prostredia pošvy. Tento prípravok je možné používať preventívne, ale aj vtedy, ak už problémy nastanú. Môže sa užívať aj počas tehotenstva a dojčenia.

Zdroj: Exeltis

Článok sme pripravili v spolupráci s odborníkmi spoločnosti Exeltis.

žiadne príspevky na zobrazenie