Lina Medina: Príbeh najmladšej matky na svete

0
Lina Medina: Príbeh najmladšej matky na svete
commons.wikimedia.org

Lina Marcela Medina de Jurado je peruánska žena, ktorá sa stala najmladšou potvrdenou matkou v histórii. Vo veku päť rokov, sedem mesiacov a 21 dní porodila dieťa. Na základe lekárskych posudkov o jej tehotenstve mala menej ako päť rokov, keď otehotnela, čo bolo možné vďaka predčasnej puberte.

Lina Medina sa narodila v roku 1933 v Ticrapo, v provincii Castrovirreyna v Peru rodičom Tiburelovi Medinovi, strieborníkovi, a Victorii Losea. Bola jedným z deviatich detí.

Mysleli si, že je to nádor

Jej rodičia ju vzali do nemocnice v Pisco, keď mala päť rokov, pretože sa jej zväčšovala veľkosť brucha. Lekári si pôvodne mysleli, že má nádor, ale potom zistili, že je v siedmom mesiaci tehotenstva. Doktor Gerardo Lozada nechal špecialistov v Lime potvrdiť tehotenstvo.

O prípad bol veľký záujem. Noviny San Antonio Light v Texase vo svojom vydaní zo 16. júla 1939 informovali, že peruánska asociácia pôrodníkov a pôrodných asistentiek žiadala, aby bola prijatá do národnej pôrodnice.

V peruánskych novinách La Crónica písali, že americké filmové štúdio poslalo zástupcu. „s právomocou ponúknuť sumu 5 000 dolárov v prospech maloletej“ výmenou za filmovacie práva. Ponuka vraj bola odmietnutá.

V článku sa uvádza, že doktor Lozada nakrútil filmy o Medine, aby ich vedecky zdokumentoval a premietal ich pred Peruánskou Národnou akadémiou medicíny. Niektoré z filmov padli do rieky pri návšteve rodného mesta dievčaťa, ale zostalo dosť materiálu na to, aby dokázali „zaujať učencov“.

Prečítajte si: Je šokujúce, že ešte v 21. storočí sa praktizujú testy panenstva

Úzka panva na prirodzený pôrod

Šesť týždňov po diagnóze Medina porodila chlapca cisárskym rezom. Mala 5 rokov, 7 mesiacov a 21 dní, a stala sa tak najmladšou osobou v histórii, ktorá porodila. Pôrod cisárskym rezom si vyžiadala jej malá panva. Operáciu vykonali doktor Lozada a doktor Busalleu, pričom anestéziu poskytla doktorka Colareta.

Lekári zistili, že mala úplne zrelé pohlavné orgány z predčasnej puberty. Dr. Edmundo Escomel o prípade informoval v lekárskom časopise La Presse Médicale, vrátane toho, že jej menarché (prvá menštruácia) nastala vo veku ôsmich mesiacov, na rozdiel od predchádzajúcich správ, že od troch rokov mala pravidelnú menštruáciu.

Medinin syn vážil pri narodení 2,7 kg a dostal meno Gerardo po jej lekárovi. Bol vychovaný v presvedčení, že Medina je jeho sestra, než vo veku 10 rokov zistil, že je jeho matkou. Jej syn vyrastal zdravý, ale zomrel v roku 1979 vo veku 40 rokov na chorobu kostnej drene.

Dokumentácia

Hoci sa špekulovalo, že ide o podvod, niekoľko lekárov to v priebehu rokov overilo na základe biopsií, röntgenových snímok kostry plodu v maternici a fotografií, ktoré urobili lekári, ktorí sa o ňu starali.

Prípad dokumentujú dve zverejnené fotografie. Prvá bola urobená začiatkom apríla 1939, keď bola Medina v sedem a pol mesiaci tehotenstva. Fotené z jej ľavej strany, ukazuje ju, ako stojí nahá pred neutrálnym pozadím. Je to jediná zverejnená fotografia urobená počas jej tehotenstva.

V roku 1955, s výnimkou účinkov predčasnej puberty, nebolo žiadne iné vysvetlenie toho, ako môže dievča mladšie ako päť rokov počať dieťa. U nej ide o zriedkavý, dobre zdokumentovaný prípad extrémneho predčasného tehotenstva u dieťaťa mladšieho ako šesť rokov.

Prečítajte si: Máte nárok na tehotenské alebo materské?

Totožnosť otca

Medina nikdy neodhalila identitu otca ani okolnosti jej oplodnenia. Doktor Escomel naznačuje, že možno si ešte neuvedomovala samu seba, keďže „nemohla dať presné odpovede“. Linin otec bol zatknutý pre podozrenie zo sexuálneho zneužívania detí, ale pre nedostatok dôkazov bol prepustený.

Neskorší život

V mladej dospelosti pracovala Medina ako sekretárka na klinike v Lime v Lozade, čo jej poskytlo vzdelanie a pomohlo jej synovi prejsť strednou školou. V roku 1972 sa vydala a mala druhého syna. V roku 2002 odmietla rozhovor pre Reuters, rovnako ako v minulých rokoch odmietla mnohých reportérov. V súčasnosti má 88 rokov.

Zdroj: wikipedia.org, foto: commons.wikimedia.org

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu