Je šokujúce, že sa ešte v 21. storočí stále praktizujú testy panenstva

0
Je šokujúce, že sa ešte v 21. storočí stále praktizujú testy panenstva
Foto: pixabay.com

V USA môžu lekári úplne legálne vykonávať „kontroly panenskej blany“ ako dôkaz panenstva. Je to v poriadku? V čom to spočíva? Kto je na vine, lekár či rodič? Aký to má dopad na sebavnímanie žien?

Od šiestich do trinástich rokov sa Michelle Northcote každý rok pravidelne stretávala so svojim detským lekárom, aj keď nebola chorá. Raz ročne, počas najdlhších dvoch minút v jej živote, sa prinútila sústrediť sa na dlaždice na strope hneď potom, ako jej lekár zopakoval známu frázu: „A teraz musím skontrolovať tvoju panenskú blanu.“

Michelle má v súčasnosti 37 rokov, ale v USA sa stále vyskytujú „kontroly panenskej blany“ ako dôkaz panenstva. Nie je úplne jasné, ako často sa vyskytujú, pretože medzi rodičom a lekárom často panuje mlčanlivosť. Kvantifikácia ich výskytu je preto ťažká, ale malá štúdia z roku 2017 zistila, že z 288 amerických gynekológov, bolo 45 (teda 16%) požiadaných aspoň raz, aby vykonali testovanie panenstva alebo „obnovenie panenstva“. Trinásť z týchto lekárov vyhovelo.

Michelle vraví, že nikdy nevedela, prečo sa to muselo diať – jej lekár jej to nikdy nepovedal. Nikdy si neuvedomila, že to nebolo normálne, až potom, čo o niekoľko rokov neskôr o tom diskutovala s kamarátmi z univerzity. Keď sa podelila o svoj príbeh, výraz v ich tvári hovoril za všetko. Okamžite vedela, že by sa to nemalo stávať.

Najprv predpokladala, že jej lekár musel byť zvrhlík. Až potom, keď raper TI nedávno v médiách priznal, že núti svoju dcéru, aby jej lekár každoročne skontrolovali panenskú blanu, aby dokázal, že je panna, Michelle tieto návštevy u lekára prehodnotila.

Raper TI

„Uvedomila som si, že to ich moja matka musela žiadať, aby zistila, či som panna,“ hovorí Michelle. Nevie to s istotou – vzťah medzi nimi je neuveriteľne napätý. Matkina posadnutosť panenstvom začala, keď mala Michelle šesť rokov, a pokračovala až do dospievania. Raz v noci zobudila Michelle v posteli uprostred noci, aby sa spýtala, či už s niekým mala sex.

Fakty o panenskej blane

Napriek dlhoročným výskumom, ktoré vyvracajú dlho udržiavaný mýtus okolo panenskej blany – že sa pretrhne po prvej vaginálnej penetrácii ženy – jej význam stále pretrváva.

Štúdia z roku 1906 ukázala, že aj blany sexuálnych pracovníčok boli stále neporušené – čo mohlo stačiť na vyvrátenie mýtu. Takisto bola štúdia z roku 2004, v ktorej sa skúmalo 36 tehotných žien, z ktorých 34 malo stále panenské blany.

Hymen, membrána vo vaginálnom otvore, sa medzi ženami výrazne líši. U niektorých žien vyzerá panenská blana ako prsteň, u iných je v tvare polmesiaca. Niektoré ženy majú vo svojich blanách niekoľko dier, zárezov alebo štrbín, iné nemajú žiadne blany.

Lekári Nina Dølvik Brochmann a Ellen Støkken Dahl opisujú, ako je hymen skôr gumičkou než dierou: „Je to veľmi elastické – pre mnoho žien je dostatočne elastické na to, aby zvládlo vaginálny styk bez toho, aby nastalo akékoľvek poškodenie.“ U mnohých žien sa pri sexe neroztrhne. Jeho perforácia nie je príznakom sexuálnej aktivity a je mylné predpokladať dokonca to, že žena bude krvácať pri prvom styku.

Prečítajte si aj: Šesť mýtov z histórie, ktorým stále veríme

 

Fenomén umelých panenských blán

A napriek tomu sa každý rok ženy podrobujú chirurgickému zákroku, aby „obnovili“ svoj hymen. Desaťtisíce žien si tiež každý rok objednávajú falošné súpravy blán. Falošná blana je vložená do pošvy pred pohlavným stykom a počas aktu vytryskne krv. Mnoho zákazníčok vraví, že potrebujú falošné blany, aby sa chránili.

Ženy sú niekedy panny, ale chcú sa ubezpečiť, že budú počas svadobnej noci krvácať, lebo sa obávajú následkov. Ich partneri často vedia, že majú v úmysle použiť falošnú krv, ale súhlasia s plánom, aby podviedli rodičov, ktorí po svadobných nociach kontrolujú ich prestieradlá.

intimita
Foto: pixabay.com

„Mnoho dievčat nám hovorí: Môj manžel vie, že ich budem používať – ​​musíme si však byť istí, že na plachtách bude po svadobnej noci krv,“ uviedla hovorkyňa firmy VirginiaCare Daniela Lindeman.

Táto spoločnosť vie, že ani krv, ani panenská blana nenaznačujú panenstvo ženy, ale necítia žiadnu morálnu povinnosť produkt nevyrábať. Lindeman hovorí, že to nie je ich falošná súprava, ktorá zachováva mýtus – je to skutočnosť, že tomu ľudia chcú veriť.

„Nikdy to nedostanete z ich hláv. Preto tento mýtus trvá už 2 000 rokov, že musíte byť pannou a musíte to potvrdiť týmto spôsobom,“ povedala. Na otázku, či cítia povinnosť nepretržite klamať, Lindeman hovorí, že poskytujú službu: „Snažíme sa akýmkoľvek spôsobom pomáhať a starať sa o tieto dievčatá alebo ženy,“ povedala.

 

Dopady kontrol na sebaúctu

Systematické kontroly panenských blán vyvolávajú neuveriteľne škodlivé dopady. V jednom prípade malo skúšané dievča zlomené ruky potom, čo „zlyhalo“ pri skúške. V inom prípade bola výsledkom testu samovražda. Ženy počas skúšok kričali, plakali, omdlievali a pociťovali sebanenávisť a stratu sebaúcty.

Už len samotný strach môže mať katastrofálne následky.

Ashley Lee, 20-ročnému dievčaťu z Missouri, sa rodičia pravidelne vyhrážali kontrolou. Bol to pre ňu doslova zdroj hrôzy, pretože už mala jednu veľmi nepríjemnú skúsenosť za sebou. Keď bola malá, sexuálne ju zneužíval kamarát jej brata.
„Bála som sa, že sa dostanem do problémov kvôli niečomu, čo nie je moja chyba.“ Cítila som, že tam nebude nikto, kto by mi pomohol, a budem sa hanbiť, za to, čo sa mi stalo,“ povedala. „Cítila som sa, akoby to bola moja chyba.“

„Povedali mi, že mi lekár bude kontroloval vagínu a tlačiť na časti mojej maternice, aby zistil, či som mala sex alebo nie. Vystrašilo ma to,“ hovorí Ashley. To stačilo na to, aby odišla z domu vo veku 16 rokov, ale táto hrozba mala dlhodobé následky. Na rozdiel od toho, čo jej rodičia pôvodne zamýšľali, spôsobilo jej to, že si svoje telo cení menej. Ak by bolo vo vzťahu rodičov k Ashley viac počúvania, pochopenia a komunikácie, nič z toho by nebolo nutné.

postel dievca
Foto: pixabay.com

Úprava v zákone

V súčasnosti sa nepovažuje za zanedbanie lekárskej starostlivosti vykonať vyšetrenie panenskej blany – je to úplne legálne. Poslankyňa z New Yorku, Michaelle Solages, však dúfa, že zmenou zákona dôjde k hmatateľným zmenám.

Michaelle Solages dúfa, že túto otázku úplne vytrhne z rúk lekárov. Ak bude úspešná, zabezpečí zákaz testovania panenstva; že každý lekársky pracovník, ktorý vykonáva túto prax, bude musieť stratiť licenciu. A že ak sa vyšetrenie vykonáva v USA, či už v lekárskej ordinácii alebo mimo nej, malo by sa to považovať za sexuálne napadnutie.

„Je to agresívny právny predpis, pretože ako moderná spoločnosť nemôžeme súhlasiť s týmto zneužitím. A to je zneužívanie,“ hovorí Solages. Tvrdí, že právomoc, ktorú má lekár nad svojimi pacientmi, plus skutočnosť, že vyšetrenie nie je vhodné na daný účel, je dôkazom toho, že postup je zneužívajúci.

Dvojitý meter na ženy a na mužov

Medzitým však existuje do očí bijúci dvojitý štandard: pre mužov sa nevykonávajú žiadne testy panenstva. Kým Michelle a Ashley boli vychovávaní rodičmi, ktorí kládli dôraz na čistotu, pri ich bratoch nikdy nevyžadovali rovnaký stupeň panenstva.
Namiesto toho, aby „testovanie panenstva“ povzbudzovalo ženy, aby boli tvrdými ochrancami vlastných tiel, v skutočnosti poškodilo, keď došlo k neskoršiemu sexuálnemu násiliu.

Na otázku, čo by Ashley povedala rodičom, ktorí dnes zvažujú požiadať o test panenstva u svojich dcér, odpovedala: „Povedala by som, prosím, urobte si prieskum. Naozaj si neuvedomujete, že by ste mohli zničiť život tohto dieťaťa namiesto toho, aby ste ho chránili?“

Ako je to na Slovensku?

Vedeli ste, že keď robí žena testy na prijatie do Policajného zboru, musí prejsť povinnou zdravotnou prehliadkou, ktorá zahŕňa vyšetrenie u gynekológa? Muži pritom túto povinnosť nemajú!

Bývalá policajtka Katarína hovorí o svojej skúsenosti spred rokov: „Neviem, aká je situácia dnes, ale keď som si pred rokmi podávala prihlášku do Policajného zboru, musela som absolvovať súbor vyšetrení u rôznych lekárov. Jedna z podmienok bolo absolvovať vyšetrenie u gynekológa, ktorý mi mal skontrolovať moje ženské orgány. Keď som povedala, že som panna, tak sa začudoval a navyše mal nevhodný komentár. Následne som napriek tomu bola podrobená ponižujúcej prehliadke…“

Katarína dodnes nevie, prečo to bolo nutné, či chceli zistiť, či je žena tehotná, ale aj to by bolo diskriminačné. Do policajného zboru ju nakoniec prijali, ale zdá sa, že sa v tejto oblasti odvtedy nič nezmenilo a ženy sú stále podrobované ponižujúcej a najmä úplne zbytočnej prehliadke…

Zdroj: guardian.com

Zdroj foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie