Lipšic zamietol sťažnosti podnikateľa Redaya aj košického župana Trnku v kauze sypačov

0
Lipšic zamietol sťažnosti podnikateľa Redaya aj košického župana Trnku v kauze sypačov

25.5.2023 (SITA.sk) – Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zamietol sťažnosti obvineného podnikateľa Richarda Redaya, predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku a ďalších obvinených osôb M. S., J. S. a A. T. a takisto obvinených právnických osôb U., s.r.o. a T., s.r.o. proti uzneseniam policajného vyšetrovateľa, ktorými bolo menovaným vznesené obvinenie.

Machinácie pri verejnom obstarávaní

Obvinenie sa týka trestnej veci pokračovacieho zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spáchanej formou spolupáchateľstva.

Ako úrad špeciálnej prokuratúry informoval na sociálnej sieti, špeciálny prokurátor v odôvodnení svojho uznesenia okrem iného poukázal na skutočnosť, že dôvodnosť trestného stíhania obvinených vyplýva aj z uznesení Najvyššieho súdu SR.

Väzobné stíhanie

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku ešte v nedeľu 19. februára nezobral do väzby obvineného predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku a prepustil ho zo zadržania na slobodu.

V prípade podnikateľa Richarda Redaya, ktorý je obvinený z pokračovacieho zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, však rozhodol o väzobnom stíhaní. Obe rozhodnutia následne potvrdil Najvyšší súd SR.

Obvinenie Rastislava Trnku sa týka obstarávania štyroch sypačov za 1,3 milióna eur. Podľa medializovaných informácií ich košickej župe dodala firma Tempus – Trans. Prešovský kraj takmer rovnaké sypače nakupoval lacnejšie o 100-tisíc eur za kus. Richard Reday zase údajne košickému kraju dodal 205 kusov teplomerov za zhruba 180-tisíc eur. Išlo o dvojnásobnú cenu oproti tej, za ktorú rovnaké teplomery od toho istého výrobcu nakupovali Banskobystrický a Nitriansky kraj.

Viac k témam: Machinácie, Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK), Špeciálny prokurátor, Súdy, Verejné obstarávanie
Zdroj: SITA.sk – Lipšic zamietol sťažnosti podnikateľa Redaya aj košického župana Trnku v kauze sypačov © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie