Maďarsko má nového prezidenta, parlament v tajnom hlasovaní zvolil bývalého šéfa maďarského ústavného súdu Tamása Sulyoka (foto)

0
Maďarsko má nového prezidenta, parlament v tajnom hlasovaní zvolil bývalého šéfa maďarského ústavného súdu Tamása Sulyoka (foto)

26.2.2024 (SITA.sk) – Maďarský parlament v pondelok zvolil nového prezidenta krajiny po tom, ako predchádzajúca „hlava štátu“ Katalin Nováková odstúpila z funkcie po škandále s vydaním milosti v prípade sexuálneho zneužívania detí.

Zákonodarcovia v tajnom hlasovaní zvolili za prezidenta 67-ročného Tamása Sulyoka. Tento právnik v minulosti pôsobil ako šéf maďarského ústavného súdu.

Viaceré opozičné strany sa na hlasovaní nezúčastnili a namiesto voľby prezidenta v parlamente žiadali priame prezidentské voľby. Argumentovali tým, že novým prezidentom bude „stranícky vojak“ maďarského premiéra Viktora Orbána.

Nováková, ktorá patrí k spojencom Orbána, odstúpila pred viac ako dvomi týždňami po tom, čo vyšlo najavo, že udelila prezidentskú milosť mužovi, ktorý bol uväznený za zakrývanie série sexuálneho zneužívania detí riaditeľom štátneho sirotinca. Milosť šokovala maďarskú spoločnosť a otvorila trhliny v Orbánovej strane Fidesz, ktorá v krajine vládne ústavnou väčšinou už takmer 14 rokov.

Viac k témam: Nový prezident, Rezignácia, Škandál
Zdroj: SITA.sk – Maďarsko má nového prezidenta, parlament v tajnom hlasovaní zvolil bývalého šéfa maďarského ústavného súdu Tamása Sulyoka (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie