Koľko ste ochotní prezradiť na prvom rande? Aký je správny postup? A čo v manželstve, je dobré hovoriť o sebe naozaj všetko?
Počas počiatočnej fázy spoznávania vo vzťahoch sa snažíme zdieľať svoje súkromie recipročne. Ale aj keď sa vzťah zdravo rozvíja, nemôžeme hádzať na partnera úplne všetko.
Ak ste na piatom rande a mali ste naozaj zlý deň a chcete sa odvzdušniť, nemusíte chcieť, aby ten druhý povedal: “Dobre, teraz som ja na rade. Chcel by som hovoriť o mojej hroznej skúsenosti.” Na začiatku môže byť reciprocita mimoriadne dôležitá, ale neskôr je dôležitejšia citlivosť vášho partnera.“
Ako sa vzťahy vyvíjajú, dvojice diskutujú o menšom počte tém, ale idú hlbšie. Časový rozvrh zverejnenia vecí zo súkromia sa však môže veľmi líšiť.
Prečítajte si aj článok o tom, prečo muž nezavolá, keď si vypýta číslo
Ako je to u mužov?
Väčšinu času z ich 20-ročného priateľstva, Riz Rashdi a jeho dvaja najlepší priatelia v rozhovoroch nikdy neboli osobní. „Hovorili sme o športe, o deťoch, o tom, čo sme robili minulý víkend, o veciach na úrovni,“ hovorí Rashdi, obchodný analytik v San Diegu.
Keď však jeho manželstvo po 14 rokoch skončilo, Rashdi chcel vedieť o skúsenostiach svojich priateľov, pretože aj oni prešli rozvodmi. Boli smutní? Čo urobili so svojimi ex-manželkami? “Dostali sme sa oveľa bližšie, pretože som sa otvoril.” Pre nich to boli veci, ktoré sa stali o tri alebo štyri roky predtým, ale nikdy sme o tom nehovorili, pretože sme chlapi a nemáme pocit, že to musíme urobiť. Ale akonáhle sme otvorili dvere, bolo to úžasné. Pomyslel som si: Takto to majú ženy – že sa o všetko podelia s inou osobou? “
Ženy majú najlepšie priateľky, muži majú ženy
Rashdiho inštinkty sú správne: Ženy majú tendenciu vzájomne si odhaľovať viac zo svojich emocionálnych životov ako muži. “Muži majú tendenciu sa stýkať s kamarátmi a ich priateľstvo je založené na činnostiach, či už ide o rybolov alebo sledovanie športu,” hovorí psychologička Bockarová. “Je menej pravdepodobné, že budú strávia dlhý čas rozprávaním o svojich problémoch.”
Namiesto toho sa mnoho mužov spolieha na svoje životné partnerky, aby dostali všetky svoje najhlbšie obavy a traumy zo seba von – jav, ktorý sa nazýva „emocionálne vykopávanie zlata“.
“Manželky majú tendenciu byť lepšie ako manželia pri udržiavaní intímnych vzťahov mimo manželstva,” hovorí psychológ Severozápadnej univerzity Eli Finkel. “To znamená, že manželia sú silne závislí od svojich manželiek, pokiaľ ide o emocionálne spojenie.”
Emocionálne požiadavky mužov
Výskum spoločnosti Finkel zistil, že Američania kladú na svoje manželstvá výrazne vyššie emocionálne požiadavky ako v posledných desaťročiach, čo je problém, ktorý zhoršuje intenzita života v 21. storočí. Zvýšené očakávania pracovníkov a rodičov spolu s nekonečným tokom digitálnych informácií zanechávajú manželom s menšou šírkou pásma, aby uspokojili potreby svojich partnerov. Finkel odporúča, aby manželia – najmä manželia – udržiavali široký okruh priateľov a členov rodiny, s ktorými môžu zdieľať svoj vnútorný život.
Inými slovami, áno, odhaľte svoje najosobnejšie ja svojmu manželovi, ale nezabudnite, že aj partneri musia udržiavať hranice a nemusia mať vždy emocionálnu schopnosť znovu napraviť svoju ťažkú výchovu alebo strach zo smrti.
Ak je správny čas, zdieľanie zraniteľností s partnermi zvyšuje dôvernosť, ale iba za určitých podmienok. Chandra Khalifian, vedecká pracovníčka na Kalifornskej univerzite v San Diegu School of Medicine, si všimla, že zraniteľné páry si priniesli do terapie problémy, ktoré sa vyskytli vo vzťahu – napríklad sťažnosti ako „Nesprávaš sa ku mne ako k rovnocennému“. Výskum sa však sústredil predovšetkým na účinky ťažkostí, s ktorými sa partneri stretli predtým, ako sa stretli, napríklad zlý rozvod alebo traumatické detstvo.
Prečítajte si aj článok o tom, ako sa zoznamovať online
Výskum zraniteľnosti
Khalifian teda uskutočnila výskum zameraný na to, aby zistil, či je muž zraniteľný viac „s partnerkou“ alebo „bez partnerky“. Aj keď jej práca potvrdila to, že zdieľanie svojej zraniteľnosti zvyšuje dôveru medzi partnermi, zraniteľní muži v skutočnosti vytvorili kvôli tejto “slabosti” ešte väčšiu vzdialenosť medzi ním a partnerkou.
Napríklad jeden muž v štúdii uviedol, že sa cítil rozpačito, keď si jeho partnerka robila z neho srandu pred svojimi priateľmi, čím porušila hranice, ktoré od nej očakával, že bude udržiavať: „Aj keď si myslíš, že je to iba vtip, nedôverujem tomu, čo hovoríš na verejnosti, takže nechcem s tebou tráviť čas s našimi priateľmi.“ V tejto dynamike, Khalifian hovorí, partnerka, ktorá spôsobila emocionálnu bolesť, sa cíti zamotaná a pravdepodobne bude reagovať defenzívne, pretože je motivovaná najprv znížiť svoju vlastnú úzkosť, nie potešiť svojho partnera.
Keď sa vo vzťahoch osobne stretávame, impulz k striedavému zverejňovaniu informácií a ponukám dôvery udržiava väčšinu z nás v medziach. To všetko sa však vymyká z pravidiel, keď sme spolu online. Bez spoločenských podnetov je ľahšie nestarať sa o to, čo o sebe prezradíme.
Foto: pixabay.com
Zdroj: psychologytoday.com