Marek Kajan spája medicínu s umením. Ako pomáha svojimi maľovánkami?

0
Marek Kajan spája medicínu s umením. Ako pomáha svojimi maľovánkami?

Marek Kajan netradične spojil medicínu s umením – budúci lekár je autorom unikátnych kresieb. Pozrite sa na krásu nášho tela zvnútra!

Marek Kajan je študentom medicíny, no od detstva ho lákalo i umenie. Práve ľudské telo sa stalo inšpiráciou jeho malieb, ktoré vystavoval už vo viacerých mestách Slovenska. Popri štúdiu stihol podporiť i vznik unikátneho projektu pre pacientov s ochorením skleróza multiplex.

Medik a umelec v jednom

Záujem o biológiu a chémiu na gymnáziu predurčil Marekov osud. Dnes navštevuje piaty ročník štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, no vzťah k umeniu, ktorý u neho už v útlom veku začali rozvíjať jeho rodičia, nevymizol. Naopak, možno práve vďaka prírodným vedám „rozkvitol“ aj jeho umelecký talent. Mladý medik však opisuje návrat
k tvorbe s úsmevom: „Neskôr som sa ku kresleniu dostal až v rámci prokrastinácie v učení v druhom ročníku a od vtedy začali moje výtvory pribúdať…“

Prečítajte si článok, ako celebrity bojujú proti koronavírusu

Kresby 24-ročného rodáka z Komárna si všimli jeho bývalé pedagogičky, ktoré sa stali kurátorkami výstav v Hurbanove a Nových Zámkoch. Motívy ľudských orgánov v Marekovom prevedení dnes obdivuje i mnoho fanúšikov na sociálnych sieťach. Úspech však mladému medikovi nezmenil pokorný a triezvy pohľad na svet okolo – priložil ruku k dielu (doslovne) i pri vzniku projektu pre ľudí s neľahkou diagnózou skleróza multiplex. Iniciatíva „Spolu Môžeme“, ktorá podporuje práve pacientov s „esemkou“, ho oslovila s prosbou vytvoriť predlohy relaxačných maľovaniek.

Omaľovávanky, ktoré pomáhajú

„Vymaľovávanie“, ktoré už dávno nie je považované len za zábavku pre deti, má jednoduchý základ – pre ľudí s ochorením „SM“ je veľmi dôležité vyhýbať sa stresu a každá aktivita, ktorá k tomu prispeje, je vítaná. Abreaktívne techniky
spolu s Marekom pripravili ďalšie dve autorky, ktoré majú so sklerózou multiplex i osobnú skúsenosť a celý kolektív sa teší, že už v priebehu niekoľkých týždňov sa dostanú k pacientom po celom Slovensku.

A čo Marekove plány do budúcna…? „Zatiaľ sa mi veľmi páči chirurgický odbor, kde by sa dala využiť jemná motorika,“ uvažuje budúci lekár, ktorý by možno vďaka svojmu nadaniu pomohol pacientom prekonať i strach zo samotných operácií či zákrokov. Veď kto by sa nechcel aspoň na chvíľu stať inšpiráciou pre umelecké dielo…?

Foto: archív M.Kajana

žiadne príspevky na zobrazenie