Mária Kováč Špilárová: Móda je sloboda, tak si dovoľme byť unikátni

0
Mária Kováč Špilárová: Móda je sloboda, tak si dovoľme byť unikátni

Mária Kováč Špilárová miluje módu, je módna návrhárka a pilates inštruktorka. Mária pred niekoľkými rokmi založila online obchod Miss Kolorova s originálnymi módnymi kúskami z druhej ruky, čím začala jej kariéra v móde. Dnes má už aj vlastnú značku Miss Kolorova Brand, ktorá oslavuje ženskosť so štýlom a gráciou.

V rozhovore sa dozviete:

  • Ako vznikla Máriina láska k móde
  • Máriine rady a tipy o móde pre každú ženu
  • Aké sú obľúbené módne značky Márie a aké sú jej obľúbené módne časopisy, blogy, influencerky
  • Ako vznikla Máriina módna značka
  • Ako prebieha tvorba kolekcie Miss Kolorova Brand
  • Aké má Mária plány do budúcnosti so svojou značkou
Mária Kováč Špilárová
Mária Kováč Špilárová

Kedy a ako vznikla vaša láska k móde?

Moja obľúbená otázka, ja si myslím, že ona nevznikla, ale mám ju jednoducho v génoch. Odkedy vnímam svet, odvtedy ma móda sprevádzala. Už ako škôlkarka som svojim rodičom určovala čo si chcem a zároveň nechcem obliecť. Chudák ocko, keď ma musel ráno obliekať a hľadať tie správne pančušky, aby ladili k šatám. A prečo si myslím, že ju mám v génoch? Pamätám si moju vždy krásne oblečenú a zladenú mamku, ktorá už v 90. rokoch milovala sekáče a udržatelnú módu, nemusíme si hovoriť, že v tých rokoch ich bolo ako šafránu. Ale aby som neobišla aj ocka, ten dodnes musí mať zladené oblečenie k farbe botasiek mamka mu každý večer chystá nové oblečenie do práce, proste love it!

Študovali ste niečo spojené s módou, dizajnom, odevným priemyslom a podobne?

Paradoxne, študovala som niečo úplne iné. Som vyštudovaná právnička. Od malička som mala taký sen, že chcem pomáhať a zachrániť svet. Dnes sa nad tým smejem, ako si dieťa predstavuje určité veci s ružovými okuliarmi. Počas štúdia som zistila, že je to síce pekné odvetvie, ale nie veľmi pre mňa. Keby som sa mala opísať, povedala by som o sebe, že som skôr taká voľnejšia, tvorivejšia duša. Preto som s tým po pár mesiacoch koncipientskej praxe sekla. Ale cesta k mojej dnešnej podobe bola omnoho zdĺhavejšia a naozaj sa vyvíjala roky.

Myslíte si, že máte svoj konkrétny štýl obliekania?

Na to viem odpovedať úplne presne. Nemám. Pre mňa je móda formou sebavyjadrenia, prostriedok, ktorý odráža moju náladu a pocity. Nie vždy mám chuť obliecť si farby, alebo napríklad chodiť v obtiahnutých veciach. Tie som už takmer úplne vyradila zo šatníka. Uprednostňujem pohodlné oversize oblečenie, ale vždy vkusne zladené. Určite si nepredstavujte pri tomto slove vrece na zemiaky. Napríklad v zime to mám tak, že inklinujem skôr ku tlmeným zemitým farbám, proste mi to k tomu ročnému obdobiu úplne sedí, ale akonáhle prídu prvé letné lúče, mením sa na boho farebnú divu s veľkými farebnými vlnenými klobúkmi. A presne taká bude aj moja nová letná kolekcia na Miss Kolorova brand! Vystihuje moju letnú podobu, ja totiž všetko čo robím, robím od srdca a tak ako to vidím a cítim. Nie som ten kalkul typ, ktorý sa pustí do navrhovania kolekcie s tým, že veď toto je teraz v móde. Móda je sloboda, tak si dovoľme byť unikátni.

Mária Kováč Špilárová
Mária Kováč Špilárová

Kde hľadáte módne inšpirácie?

Pri tejto otázke sa musím zamyslieť. Asi ich vyslovene ani nehľadám. Zliepa sa mi to postupne ako jeden veľký obraz. Niečo zachytím na uliciach našich dovolenkových destinácii, niečo na instagrame. Ale skôr ide o zahraničné inšpirácie, domácu scénu veľmi nesledujem, stále nám podľa mňa chýba taká tá šmrncovná odvaha. Veď už len to, že mám na hlave klobúk si niekedy v našich uliciach získava veľa pozornosti a pohľadov. Veľmi si želám, aby sme raz aj u nás na Slovensku prestali riešiť to, čo má kto na sebe oblečené.

Prečítajte si: Hokejová rozhodkyňa: Stretla som sa s názormi, že patrím do kuchyne a nie na ľad

Ktoré svetové, ale aj slovenské značky sú vašou inšpiráciou? Aké značky by sme našli vo vašom šatníku?

Ten, kto ma lepšie pozná vie, že som veľkou milovníčkou poľskej módy. Áno, dobre počujete, poľskej. Podľa mňa majú poľky veľký štýl a je to niečo iné ako nájdete u nás na Slovensku. Niekedy sa divím, keď sa povie slovo Poľsko, že si ľudia predstavia iba krówki a Nowy Targ ale poliaci sú už dávno inde. Varšava sa pomaly stáva našim druhým domovom, je pulzujúca, inšpiratívna. Preto v mojom šatníku nájdete väčšinu vecí z ich tvorby. Ale asi najväčší podiel v mojom šatníku tvoria staršie kolekcie značky The Odder Side. Píšem staršie, keďže momentálne sa môj šatník dopĺňa o môj brand, ktorý navrhujem podľa vlastných predstáv, preto nemám potrebu nakupovať inde. Sem tam si niečo nechám aj zo sekáčových úlovkov, keďže už vyše troch rokov podnikám v oblasti udržateľnej módy a síce ponúkam babám kvalitné kúsky z druhej ruky ako Miss Kolorova, kde to vlastne všetko aj začalo.

Aké módne tipy rady by ste dali ženám? Čo by nemalo chýbať v ich šatníku? Podľa čoho sa riadiť pri nakupovaní nového oblečenia? 

Tým, že sa v móde riadim pudovo a tendenčne, ťažko mi je dávať nejaké konkrétne módne rady či tipy. Možno by som však ženám poradila, aby sa obliekali podľa seba a nie podľa toho, čo je aktuálne in. Lebo to čo sedí Danke nemusí sedieť Janke, jednoducho povedané. A čo som si vo vlastnom živote odsledovala, aby som nemala preplnené skrine oblečenia, ktoré nevynosím je, že sa skúsme vždy zamýšľať nad priebehom našich dní. Aký je druh našej práce a aké máme hobby, či na aké akcie počas víkendov chodíme, to je super vodítko k tomu, aké by malo byť zloženie nášho šatníka. A hlavne nebáť sa vyraďovať veci, ktoré nám už neslúžia. Veď život sa mení, a tak by sa mal meniť prirodzene aj náš šatník. Ale predsa jeden konkrétny tip spomeniem. Pokúsme sa v rámci nášho rozpočtu investovať do kvalitnejších kúskov, namiesto podporovania fast fashion reťazcov. Človek bude mať potom z toho nákupu omnoho lepší pocit, pretože podporí malého podnikateľa, ktorý má pri každej objednávke od šťastia slzu na krajíčku a zároveň si kúpi niečo, čo budú možno dediť ďalšie generácie.

Ako môžeme zistiť to či nám nejaký kúsok oblečenia skutočne pristane?

Ja si myslím, že každá žena v sebe má takú tú kontrolku, v ktorom type oblečenia alebo v ktorej farbe sa cítime najlepšie. Je to presne ten typ oblečenia, v ktorom pri pohľade do zrkadla žiarime a cítime sa v ňom krásne. Ja to na sebe vidím napríklad keď si oblečiem ružovú farbu. Je zo mňa úplne iná žena.

Mária Kováč Špilárová
Mária Kováč Špilárová

Je nejaký kúsok oblečenia, ktorý by sme vo vašom šatníku nikdy nenašli? Je niečo čo sa vám vyslovene nepáči, a pritom to aktuálne patrí do módnych trendov?

Ak mám byť úprimná, prestala som akosi sledovať módne trendy. Tak ako samotná doba aj móda mi príde instantnejšia a rýchlejšia ako kedysi. Asi by ma nebavilo meniť neustále šatník len kvôli trendom. Veď byť pekne a zaujímavo oblečená nestojí len na tom, či máte na sebe niečo trendy. Odpoviem teda inak, u mňa v šatníku nájdete kúsky, ktoré majú niekoľko rokov a naozaj ich milujem, sú iné a aj po tých rokoch mi prídu neokukané, pretože tým, že mám neustálu potrebu sa odlišovať, radšej uprednostňujem malé lokálne neznáme značky. Ale čo sa u mňa v šatníku už veľmi nenachádza su vysoké opätky, tým, že som okrem iného aj pilates inštruktorka a veľa sa presúvam pešo alebo na bicykli, sú u mňa zbytočné. Ach áno a ešte mini sukne, nemyslím si, že mi vzhľadom na môj vyšportovanejší typ postavy pristanú.

Nakupujete aj v bežných módnych reťazcoch?

Kedysi som bola obrovská nákupná maniačka a dokázala som si z jedného nákupu v Zare priniesť šesť preplnených tašiek domov. Asi nemusím hovoriť ako to dopadlo. Že väčšina z tých vecí ostala nevynosená. Som šťastná, že som pochopila, že takéto nepremyslené nákupy nemajú význam. Aktuálne do fast fashion reťazcov zavítam v dvoch prípadoch. Prvý z nich je vtedy, keď si chcem dokúpiť nejaké doplnky. Milujem rôzne ozdoby do vlasov, alebo zaujímavé ponožky, ktoré častokrát podčiarknu môj outfit. A druhý prípad je ten, že keď neviem zohnať nejaký kúsok nikde inde, ako poslednú možnosť beriem aj návštevu fast fashion obchodu. Ale musí mať daný kúsok dobré zloženie a musím si ním byť natoľko istá, že ho budem obliekať roky. Mám napríklad v mojom šatníku vlnený kabát z H&M, ktorý bude mať túto sezónu u mňa už štvrté narodeniny. A ešte som minulý rok ulovila dva nepriestreľne suprové chunky kašmírové roláky z COSu.

Máte obľúbené módne časopisy, blogy, influencerky?

Printové verzie už takmer vôbec nekupujem, zaujal ma však v poslednej dobe jeden magazín s názvom La Letta. Príde mi taký iný, umeleckejší, vizuálne neošúchaný. Stotožňujem sa s obsahom a estetikou tohto magazínu. A okrem toho mojim časopisom je proste Instagram. Trávim na ňom veľmi veľa času, keďže prevažná časť môjho biznisu funguje na tejto platforme. A preto mi už veľa času na iné čítanie či realizovanie sa v tejto oblasti neostáva. Čo sa týka influenceriek, veľmi si idem španielsku divu Lauru Eguizabal (@laura_eguizabal), ona je stelesnením mojej vysnívanej letnej podoby! Okrem nej ešte milujem farebné ladenie a milú tvár Belgičanky Tine Van Cauwenberghe (@tinvcb). Jej profil na mňa pôsobí veľmi štýlovo a pozitívne. Mirja Klein (@mirjaklein) je zasa bohyňa na jesenné a zimné inšpirácie a v neposlednom rade z poľskej scény rada sledujem profil jednej zo zakladateliek mojej obľúbenej značky The Odder side Justyny (@justyna_przygonska) alebo krásnej módnej žienky Agnieszky (@agnieszka_jelonek).

Mária Kováč Špilárová
Mária Kováč Špilárová

Kedy a ako prišla myšlienka založiť si vlastnú značku?

Bol to taký prirodzený vývoj. Keď niečo robíte dlhodobo, vždy príde otázka a čo ďalej? Teda aspoň ja to tak mám. Neviem stáť na jednom mieste a čakať, čo bude. Niekedy asi až príliš premýšľam nad vecami a snažím sa vidieť o krok vpred, ale je to na druhej strane aj dobré, lebo ma táto moja vlastnosť posúva dopredu. Takže som sa začala zamýšľať, dokedy budem schopná sa predajom sekáčových kúskov živiť, dokedy ma to bude baviť alebo dokedy to bude baviť moje zákazníčky. A vtedy to prišlo. Začali sme s manželom postupne vytvárať základ značky, keďže je grafický dizajnér, prirodzene sa stal technickou časťou brandu. A už to išlo. Našla som si úžasnú ženu, ktorá mi pomáha s modelmi po konštrukčnej a výrobnej stránke, čo bola asi najťažšia časť, keďže zohnať dobrú krajčírku, ktorá bude mať na vás čas je naozaj ťažké. Prvé modely som v hlave mala už dávno, takže sme začali postupne pretvárať moje myšlienky do reálnej podoby. Svoju prvú mini kolekciu som fotila ako inak v Poľsku. Spolupracujem s tými najlepšími poľskými fotografmi pre môj brand. Presne vedia vyzdvihnúť podstatu a vizuál toho, ako sa chcem prezentovať. Dalo sa to na web a už som len čakala, kedy príde prvá objednávka.

Ako by ste opísali vašu značku, o akú módu ide?

Moju značku vystihuje najmä slovo ženskosť. Všetko, čo vo svojom živote robím, robím pre nás ženy. Aby sme sa cítili krásne, výnimočné, chcené, milované.

Preto som chcela priniesť na trh niečo iné, ako teplákové súpravy resp. iba pohodlnú módu k botaskám. V kolekcii Femini 2024 preto nájdete sukne, košele, nohavice, šaty či dokonca kabátiky. Snažím sa osloviť najmä ženy, ktoré uprednostnia udržateľnú módu pred fast fashion reťazcami. Zameriavam sa prevažne na prírodné materiály ako je bavlna, ľan, ale do novej letnej kolekcie, ktorá čoskoro uzrie svetlo sveta som zaradila aj tencel či cupro. Každý model je šitý na objednávku a vo veľmi malých objemoch, preto je originalita mojich kúskov zaručená.

Miss Kolorova Brand
Nová letná kolekcia značky Miss Kolorova Brand
Miss Kolorova Brand
Nová letná kolekcia značky Miss Kolorova Brand
Miss Kolorova Brand
Nová letná kolekcia značky Miss Kolorova Brand
Miss Kolorova Brand
Nová letná kolekcia značky Miss Kolorova Brand
Miss Kolorova Brand
Nová letná kolekcia značky Miss Kolorova Brand
Miss Kolorova Brand
Nová letná kolekcia značky Miss Kolorova Brand

Aké máte s vašou značkou plány do budúcnosti?

No predsa mať vlastný butik, ale nie srandujem. Rada by som z Miss Kolorovej urobila značku, ktorá bude známa, ktorú budú ženy rady nosiť, budú sa s ňou stotožňovať a keď budú triediť šatníky, Miss Kolorova v nich ostane. Chcela by som sa stabilizovať na slovenskom trhu a možno zamieriť aj za hranice. Uvidíme, čo budúcnosť prinesie. Teraz sa prioritne sústredím na rozširovanie môjho teamu, keďže to pre troch ľudí začína byť “pritesné”, objednávky prichádzajú stále vo väčšom počte, z čoho sa samozrejme nesmierne teším. Tak mi držte palce!

Ako dlho trvá vytvorenie jednej vašej kolekcie? Od začiatku do konca?

Určite niekoľko mesiacov. Ja si síce modely skladám v hlave a v poznámkach priebežne počas celého roka. Celý proces však začína hľadaním materiálu. Častokrát sa stane, že musíme model pozmeniť, pretože človek nikdy nevie, ako bude daná látka kooperovať so strihom. Toto je za mňa najstresujúcejšia časť a vlastne aj to, či sa to stihne do deadlinu celé ušiť. Deadline pre mňa znamená deň, kedy odchádzam na fotenie kolekcie. Keďže spolupracujem s poľskými fotografmi, tak dátum a lokácia sú dohodnuté už niekoľko mesiacov vopred. Napríklad jarná kolekcia sa fotila v Portugalsku. Následne dávame spolu s manželom dokopy web, čo zaberie cca 2 týždne a až tak sa môže spustiť predaj.

Ktorá časť procesu výroby novej kolekcie vás najviac baví?

Myslím, že celý proces je super. Každá časť má svojim spôsob vlastné čaro. Ono je to taká organická záležitosť, ktorá sa nedá od seba oddeliť. Baví ma tvoriť modely, komunikovať s mojou krajčírkou a konštruktrérkou v jednom o strihoch, hľadať látky, vyberať fotky na web. Alebo aj starať sa o styling, ktorý je na fotení tiež v mojej réžii. T

Ktorý z vašich návrhov je váš najobľúbenejší?

Och. Musím vybrať jeden? Nebudem preháňať keď poviem, že všetky sú moje najobľúbenejšie. Každá kolekcia totiž nadväzuje na tú ďalšiu. Košieľky z kolekcie 2023 sa dajú krásne doladiť s modelmi, ktoré pustím von v letnej edícii kolekcie Femini. A určite budem kolekciu jeseň/zima 2024 stavať na základe jarnej časti kolekcie. Dokonca prinášam do nových kolekcií staršie modely v iných farebných prevedeniach. Miss Kolorova je jednoducho jedna veľká symbióza. A ešte je tu jedná dôležitá vec, pre ktorú všetky modely doslova milujem. Totiž v každej z kolekcií si dokážu moje Kolorky- zákazníčky nájsť svoj obľúbený kúsok. Či už obľubujú elegantnejší french chic style alebo ľahšie voľnejšie boho kúsky na leto, môžu sa spoľahnúť, že u mňa na webe ich nájdu!

Mária Kováč Špilárová
Mária Kováč Špilárová

Podľa čoho vyberáte farby do vašej kolekcie?

Toto prichádza úplne spontánne. Zatiaľ moja značka nefunguje na ročnom plánovaní novej kolekcie, ako to možno majú iné značky. Nesledujem ani to, aká farba bude na dané obdobie in. Ja vlastne ani sama neviem ako to robím, ale vo výsledku sa celá kolekcia farebne prepojí. A samozrejme pracujem s dostupnými zdrojmi. Plánujem však v budúcnosti hľadať nové zdroje materiálov a dodávateľov, napokon už v súčasnosti mám rozbehnuté konverzácie s novými obchodnými partnermi. Dokonca ma čakajú toto leto stretnutia v zahraničí ohľadom spolupráce.

Aký je váš najväčší sen v oblasti módy, ktorý by ste ešte chceli dosiahnuť?

Snívam o tom, aby moje kúsky boli pre ženy láska na prvý pohľad. A aby som pre nich bola voľba číslo jeden. Chcem, aby mňa a moju značku nevnímali ako niečo cudzie, ale ako “kamarátku” ktorá tu pre nich je za každých okolností, ktorej môžu napísať aj o polnoci.

žiadne príspevky na zobrazenie