Martina Ivanová: Ľudia prispievajú k znečisteniu prírody častokrát úplne zbytočne

0
Martina Ivanová: Ľudia prispievajú k znečisteniu prírody častokrát úplne zbytočne

Ako hovoríme o udržateľnosti, jednou z hlavných oblastí plytvania a hromadenia odpadu sú obaly. Slovenská značka Peelo našla riešenie a vyrobila unikátne voskové obrúsky, ktoré môžete opakovanie použiť. V rozhovore nám spoluzakladateľka Peelo, Martina Ivanová, prezradila:

  • ako vznikol nápad na voskové obrúsky
  • z čoho sú obrúsky vyrobené
  • na čo všetko ich možno použiť
  • ako podporujú lokálnu výrobu
  • aké výhody má voskový obal

Ako vznikol nápad na podnikanie a vaša značka Peelo? A prečo práve názov Peelo?

Na konci roka 2017 sme odišli na Nový Zéland, kam sme dostali ročné víza. Chceli sme trošku zmeniť životný štýl, spomaliť a hlavne veľa cestovať, čo sa nám podarilo aj vďaka obytnej dodávke, v ktorej sme zároveň takmer celý čas bývali a pracovali na diaľku.

Tým, koľko času sme trávili v prírode, sme si začali viac uvedomovať, ako veľmi turisti a ľudia celkovo prispievajú k znečisteniu týchto krásnych miest, častokrát úplne zbytočne. Taktiež sme si začali viac uvedomovať každodenný odpad, ktorý sme vytvárali, keďže sme ho so sebou často vozili v aute, a začali sme hľadať cesty, ako ho dlhodobo minimalizovať.

Práve tu sme prvýkrát objavili voskové obrúsky, ktoré sme si hneď obľúbili, a vedeli sme, že nám niečo také u nás doma chýba. A aj keď bolo na Novom Zélande aj v zahraničí už veľa značiek, ktoré voskové obrúsky vyrábali a dali by sa k nám jednoducho dovážať, chceli sme vytvoriť lokálny slovenský produkt, pretože sme chceli podporiť domáci trh.

Prečítajte si článok ako prekonať pocit izolácie, lesníci na Islande radia nezvyčajnú vec

Po návrate sme strávili niekoľko mesiacov vývojom správnej receptúry a prípravou nášho produktu tak, aby sme s ním boli na 100 percent spokojní. Na začiatku sme otestovali viac ako 50 receptúr voskovej zmesi a rôzne typy bavlny, kým sme sa dopracovali k produktu, ktorý spĺňal naše požiadavky na kvalitu a hlavne životnosť. Vymysleli sme tiež špecifický spôsob nanášania voskovej zmesi, čo nám umožňuje vyrábať obrúsky s dostatočne tenkou voskovou vrstvou, ktorá sa tak rýchlo neláme. Práve toto naši zákazníci veľmi oceňujú v porovnaní s inými značkami alebo podomácky vyrobenými obrúskami.

Názov Peelo pochádza z anglického slovíčka peel = kôra, šupka. Peelo totiž funguje presne ako šupka či kôra – chráni jedlo, potraviny v ňom dýchajú ale neosychajú.

Podnikali ste už predtým alebo je to prvý pokus?

Nepodnikali, ale už viac ako dva roky pracujeme aj s Tomášom (spoluzakladateľ) na voľnej nohe, takže aj keď nešlo o podnikanie v pravom slova zmysle, svojím spôsobom nás to pripravilo aj na tento projekt. Veľmi nám pomohlo, že sa živíme marketingom, dizajnom a fotkou, takže sme si na začiatku s veľa vecami vedeli poradiť sami. Na všetko nás to však určite nepripravilo a veľa sa učíme v behu, hlavne čo sa týka vývoja a výroby produktu, s tým sme skúsenosť prakticky nemali žiadnu. 

Ako ho vyrábate a kto stojí za výrobou? 

Úplne na začiatku, keď sme ešte vyvíjali receptúru, sme začínali doma v kuchyni. Dnes už máme svoju dielňu v Bratislave.

Zatiaľ sme na projekt sami dvaja, staráme sa o všetko od výroby po marketing, častokrát ale s veľkou pomocou našej rodiny. Keďže práce v posledných mesiacoch výrazne pribúda, plánujeme sa v blízkej dobe sťahovať do väčších priestorov a pribrať pár ľudí na výpomoc s výrobou.

Prečítajte si 7 tipov ako zabaliť darčeky ekologicky

Z čoho sa vyrába?

Peelo je vyrobené z certifikovanej OEKO-TEX bavlny, včelieho vosku, stromovej živice, jojobového a kokosového oleja – všetky suroviny sú 100% čisté a prírodné, dbáme na ich najvyššiu kvalitu a aj preto väčšina surovín pochádza práve od lokálnych dodávateľov a včelárov.

Na čo všetko je Peelo dobré?

Peelo sa dá použiť na všetky odrezky ovocia, zeleniny, ale tiež na syry, ktoré vďaka voskovej vrstve vydržia čerstvé aj niekoľko týždňov. Je výborný aj na bylinky alebo desiatu na výlet či do školy a vďaka tomu, že je zložený len z prírodných materiálov, je vhodný aj pre deti. Takže je 100 % prírodný, opakovane použiteľný a predlžuje životnosť potravín.

Prečo je lepšie ako iné obaly – aké má výhody?

Okrem toho, že je rozumnejšou a ekologickejšou alternatívou jednorazových plastov a ročne jedno balenie nahradí viac ako 300 metrov potravinovej fólie, udržiava Peelo jedlo aj dlhšie čerstvé. Napríklad také rozrezané avokádo vo voskovom obale pomalšie hnedne a syr dýcha a nezaparí sa rovnako ako vo fólii – aj vďaka tomu si v obale udrží svoju chuť aj niekoľko týždňov. Práve priedušnosť bavlny a prirodzená antibakteriálnosť včelieho vosku majú tieto vlastnosti voskových obalov na svedomí.

Voskový obal sa dá tiež jednoducho “opraviť”. Keď už má človek pocit, že neplní svoju funkciu dostatočne a lepivá vrstva je opotrebovaná, vosková vrstva sa dá buď obnoviť doma v rúre, alebo po úplnom doslúžení môžete dať obrúsok do kompostu. My staré kúsky dávame do kozuba, stačí z nich vytvarovať guličku a hodiť do ohňa – slúžia ako skvelý podpal a vďaka tomu, že neobsahujú žiadne chemikálie, neuvoľňujú do vzduchu žiadne škodlivé látky.

Ako dlho taký obal vydrží?

Pri správnej starostlivosti približne rok, avšak niektoré naše kúsky, o ktoré sa poctivo staráme máme doma už aj dva roky (úsmev).

Dá sa použiť aj opätovne?

Presne tak, to je práve najväčšia výhoda voskových obalov, že ich môžete používať dookola a nevytvárate zbytočný odpad po každom použití ako u iných jednorazových obalov.

Máte aj ďalšie podnikateľské eko nápady?

Momentálne sa sústredíme na rozšírenie našej výroby, ktorá v posledných týždňoch nabrala napriek aktuálnej situácii rýchlejšie tempo, čo si zvlášť v týchto týždňoch veľmi vážime.

Radi by sme tento produkt dostali do domácností naprieč celým Slovenskom a Českom a nakopli tak zmenu v prístupe k samotným odpadom v každej kuchyni.

V prvých mesiacoch predaja sa nám podarilo nadviazať spolupráce s niekoľkými obchodmi a aj sieťou Yeme a radi by sme do budúcna dosiahli to, aby bol náš produkt bežne dostupný tak ako je dostupná dnes potravinová fólia.

Chceme tiež skrz našu značku do budúcna podporiť lokálnych včelárov a edukovať viac o probléme úbytku včiel, o ktorom sa stále hovorí príliš málo. Chceme ľuďom ukázať, že voskový obrúsok je malá a jednoduchá zmena, ktorej pozitívny dopad nekončí len znížením jednorazových plastov (úsmev).

žiadne príspevky na zobrazenie