Mesochoritisová o reprodukčnom zdraví: Na Slovensku treba odstrániť prekážky v prístupe k interrupcii

0
Mesochoritisová o reprodukčnom zdraví: Na Slovensku treba odstrániť prekážky v prístupe k interrupcii

9.12.2023 (SITA.sk) – Pre zlepšenie stavu reprodukčných práv na Slovensku treba odstrániť prekážky v prístupe k interrupcii. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla politologička a feministická aktivistka Adriana Mesochoritisová.

„A teda odstrániť nútené čakacie doby, hradiť interrupciu a antikoncepciu z verejného zdravotného poistenia, zabezpečiť ich regionálnu dostupnosť, či zaviesť medikamentóznu formu interrupcie,“ menuje jednotlivé opatrenia.

Silné sociálne a rodinné politiky

Riešenie Mesochoritisová vníma i v prijatí silných rodinných a sociálnych politík, ktoré by mali zaistiť, aby výchova dieťaťa neznamenala ohrozenie chudobou, prípadne výrazné zhoršenie finančnej situácie domácnosti.

„Kľúčové je zavádzať politiky rodovej rovnosti, ktoré odstránia nerovnosti a diskrimináciu žien. Veľkou výzvou je zavedenie sexuálnej vzťahovej výchovy, ktorá naučí mladých ľudí zodpovedne pristupovať k sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu,“ vraví aktivistka.

Reprodukčné zdravie

Zdôraznila tiež, že situáciu by mohlo zlepšiť aj dostupné bývanie pre všetkých či opatrenia, ktoré by ľuďom poskytli viac voľného času pre seba, pre rodinu a sebarealizáciu.

Celý rozhovor s Adrianou Mesochoritisovou tu 

To všetko úzko súvisí s reprodukčným zdravím. Ide však o komplexné opatrenia, ktoré nie sú tak populistické a jednoduché ako zákaz interrupcií,“ uzavrela Mesochoritisová.

Viac k témam: Aktivisti, Interupcia, Politológ, Práva žien
Zdroj: SITA.sk – Mesochoritisová o reprodukčnom zdraví: Na Slovensku treba odstrániť prekážky v prístupe k interrupcii © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie